אפליה תקציבית וצביעות מקוממת: תלמיד חרדי מקבל פחות מתלמיד דתי או חילוני

בנתונים שהתפרסמו הערב באתר דה מרקר מובאים הפערים בין תקציבי החינוך לילדים בבתי ספר ממלכתיים דתיים חילונים עבים וחרדים, מהמספרים עולה כי החרדים והערבים מקבלים את התקציב הקטן ביותר מכל האוכלוסיות.
הצביעות: כאשר האתר מתקומם רק נגד האפלייה שקיימת כלפי תלמידים חילונים וערבים היא מסבירה את האפלייה הגדולה עוד יותר כלפי החרדים עם ההבדלה בין בתי ספר פרטיים לבתי ספר ממלכתיים

בנתונים שהתפרסמו הערב באתר דה מרקר מובאים הפערים בין תקציבי החינוך לילדים בבתי ספר ממלכתיים דתיים חילונים ערבים וחרדים, מהמספרים עולה כי החרדים והערבים מקבלים את התקציב הקטן ביותר מכל האוכלוסיות.

התלמידים בבתי הספר הממלכתי דתי מקבלים את התקציב הגבוה ביותר אחריהם החילונים ולאחר מכן בתי הספר הערבים, והאחרונים תלמודי התורה.

הצביעות: כאשר האתר מתקומם רק נגד האפלייה שקיימת כלפי תלמידים חילונים וערבים היא מסבירה את האפלייה הגדולה עוד יותר כלפי החרדים עם ההבדלה בין בתי ספר פרטיים לבתי ספר ממלכתיים.

הכתבה אף מעלה טענה על כך שהפער לרעת התלמידים החרדים לא גדולה יותר ממה שהיא ממילא, ומספרת לקוראים כי היתה תוכנית להקטין את התקציב לחרדים "כדי לחייב אותם ללמוד ליבה" אך היא נדחתה.

וכך מציג האתר את אפליית החרדים "התקציבים שהועבר לתלמידי רשתות החינוך הפרטיות של ש"ס ויהדות התורה (מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי) הוקפאו בין 2012 ל–2014, והסתכמו ב–12.8 אלף שקל לתלמיד בשנה – נמוך יותר מהתקציב שמועבר לתלמידים בבתי הספר הממלכתיים, אך עדיין גבוה באופן משמעותי מזה של שאר בתי הספר הפרטיים, שהסתכם ב–5,548 שקל לתלמיד בשנה. זאת, למרות בעיות שהתגלו בניהול הרשתות, היעדר פיקוח מספק, ולימודי ליבה חלקיים ברשתות החרדיות.

בין 2012 ל–2014 ירד תקציב בתי ספר הפרטיים החרדיים שאינם מוכרים על ידי משרד החינוך ואינם מלמדים ליבה ב–6% בלבד, והוא מסתכם ב–3,990 שקל לתלמיד. במשרד החינוך והאוצר תיכננו ב–2013 להפחית את תקציבם באופן משמעותי, כדי לחייב אותם ללמד לימודי ליבה, אך בסופו של דבר הוחלט לדחות את המהלך."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.