אפלייה עדתית – פערי שכר ניכרים לטובת עובדים ממוצא אשכנזי

דוח של מרכז אדווה מגלה כי האפליה העדתית קיימת, חיה ובועטת ומדווח על הפערים הגדולים בין אשכנזים לבין מזרחים. בעוד ששכיר אשכנזי, מרוויח בממוצע 42% מעל ההכנסה הממוצעת, ההכנסה של שכיר מזרחי, עמדה על 9% מעל לממוצע.

בדוח נחשף פער ניכר בין השכר של עובדים ממוצא אשכנזי לעובדים ממוצא מזרחי. שכיר עירוני, שנולד להורים ילידי אירופה או אמריקה, מרוויח 42% אחוזים יותר מההכנסה הממוצעת במשק. שכיר שנולד להורים ילידי אפריקה או אסיה מרוויח רק 9% מעל ההכנסה הממוצעת.

עוד עולה מהדוח כי הפער בין השכר הממוצע של יהודי לשכרו של ערבי גדל בעשור האחרון: שכיר ערבי מרוויח כיום 34% מתחת להכנסה הממוצעת במשק; לעומת הפרש של 24%, לפני כעשור. שיעור העוני ביישובים הערביים – קרוב ל-50%, לעומת פחות מ-15% ביישובים היהודיים.

גם אפליית הנשים עדיין קיימת והדוח מגלה כי אשה מרוויחה בממוצע שני שלישים ממשכורתו של גבר.

דוח מרכז אדווה מלמד כי פערי השכר בישראל ממשיכים לגדול. מדד אי-השוויון, ג'יני, הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD.

ח"כ אלי ישי הגיב על דוח פערי השכר ואמר: "עד שהמדינה לא תראה בפריפרייה ובהשקעה בחינוך שם חלק ממדינת גוש דן, לא ניראה שינויים. המקור לפערים בין מזרחים לאשכנזים נובע מאי השקעה מספקת בפרייפריה ובחינוך שם וזאת ביחס למדינת גוש דן. כל עוד לא תשנה המדינה את סדרי העדפותיה, ניראה דוחות דומים חדשות לבקרים. לאחר למעלה מ 65 שנה, על מדינת ישראל לראות בפריפרייה ובאזרחיה שם חלק בלתי נפרד ממנה".ישי הוסיף כי "הגיע הזמן שנושא ספרדים-אשכנזים, בכל הקשור לפערים ביניהם, יהיה רק פרק נשכח בהיסטוריה של מדינת ישראל".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אם הספרדים חשמלאים והאשכנזים מהנדסים לא פלא….

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב