אפקט המיליון: מו"מ חשאי מול לשכת ראש הממשלה – פרסום ראשון

לאחר הפגנת המיליון, בלשכת ראש הממשלה נכנסו ללחץ והבינו כי לא יהיה מנוס מלהגיע להבנות עם החרדים בכל הקשור למסקנות ועדת שקד. כתב 'קוקר' בכנסת מדווח לנו, כי בשעה האחרונה, מתנהל מו"מ חשאי מול ראש הממשלה בנימין נתניהו, המגעים בין הצדדים עשויים להבשיל ולהביא להקלות בחוק הגיוס.

ועדת שקד תתכנס אחר הצהרים לדיון אחרון וקריטי בו יתקבלו החלטות הרות גורל. ראש הממשלה נתניהו, שוהה בחו"ל וחש היטב את הלחצים שמפעיל עליו אובמה, נתניהו ניצב בקשר טלפוני כל העת מול ירושלים, הרקע: התכנסות ועדת שקד, ומזעור מסקנות הועדה.

מי שמובילה את המגעים, היא  פרח לרנר שמשמשת את ראש הממשלה, ומנהלת ערוץ ישיר מול החכי"ם החרדים. בדקות האחרונות, נצפו החכי"ם פרוש ואטיאס מנהלים מגעים מול לרנר, החכי"ם עצמם מקווים שהמגעים יבשילו לכדי הקלות בחוק. 20140304_132153

בהמשך לפרסום בקוקר: במעריב דווח כי בלילה נתגלעה מחלוקת  בשאלת הסנקציות הכלכליות בין הבית היהודי ליש עתיד שאמורות לחול על הישיבות החרדיות.
בבית היהודי דרשו את ביטול העונשים הכלכליים שיוטלו על הישיבות במידה ולא יעמדו ביעדי הגיוס במהלך שלוש השנים הקרובות.

ביש עתיד הבהירו כי אין בכוונתם לוותר על הסנקציות.

במהלך ישיבת ועדת שקד שהתנהלה אתמול אמרה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, כי ראוי יהיה לחוקק את החוק כהוראת שעה עד לשנת 2020 ולא לקבוע את החוק כמשהו קבוע. לדבריה, החוק במתכונתו הנוכחית אינו עונה על הגדרות של שוויון ומשכך יקשה מאוד להגן על החוק בבג"ץ. 003-DSC_2279עצרת המיליון - דובי קורן מי שהתנגד במפתיע, היה דווקא הנציג החרדי אריאל אטיאס מש"ס, שטען כי מהלך כזה יאבד את כל האפקט של החוק, ואם בעוד כמה שנים יצטרכו להתכנס שוב לדון בגיוס החרדים כל המהלך הזה לא שווה. לטענתו של אטיאס, המדינה צריכה לאפשר לציבור החרדי לעמוד ביעדים שהוצבו, ובמידה והכל יהיה לפי הכללים שנקבעו אין מקום לדיונים נוספים. בדבריו הוסיף אטיאס כי "אם הבג"ץ רוצה- שיפסול את החוק". לבסוף, התקבלה ההחלטה כי בנושא השירות האזרחי אכן החוק יוגדר כהוראת שעה עד שנת 2020, אך בכל מה שקשור בנושא הגיוס לצה"ל, החוק יישאר כחוק קבוע.

סייע בהכנת הידיעה: משה הרמן 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מי הפרוצה בתמונה? עוזרת אחד החכי"ם?

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. הסרוגים בהגדרת גדולי ישראל הוא "כלאים" ויש ביניהם יראי שמים שיבוא הזמן הם יברחו מה"כלאיים

    מנדי |
    הגב