הרב אפרתי לפני שחזר בו: "אשתתף בעצרת כי החוק הזה הוא חילול ד'" – האזינו

הרב ברוך אפרתי מרבני הציונות הדתית שחתם על קריאת רבנים מהציונות הדתית לאומית להשתתף בעצרת 'המיליון' הסביר בראיון מדוע הגיע למסקנא הזו הוא גם קורא לדיון נוקב בעניין הסנקציות הפליליות על גיוס בני הישיבות ועל חילול השם.

"אנחנו בציונות הדתית סבורים שיש מצווה של גיוס לצבא ואעפ"כ אין ספק שקיום המצווה הזו לא יכולה לבוא תוך כדי חילול ה'. בחוק הנוכחי נאמר שאם הציבור החרדי לא יעמוד במכסה מסויימת כולם יצטרכו להתגייס. אמירה שכזו הקושרת בין לימוד תורה לכניסה לכלא היא חילול השם וכיוון שאנו אוהבים את מדינת ישראל ומעריכים את הציבור החרדי ובחוק כפי שהוא כרגע יש בו מימד של חילול השם ואנו מוחים כנגד זה".

הרב אפרתי מרבה לדבר גם על החיבור בין הדת"ל לחרדיים ואומר: "החיבור של הציונות הדתית הוא עמוק ומשמעותי הרבה יותר מאשר החיבור עם הציבור החילוני המכנה המשותף שלנו הוא הרשב"א התוס' השו"ע והרמ"א. זו לא רק דעתי העולם הרבני בציונות הדתית הוא עולם שחלקו הגדול נאמן לחלוטין לתורה ואוהב מאוד את הציבור החרדי וחברי הכנסת הם מודעים לכך".

על השאלה איך בכל פעם שאנשי הציונות הדתית נמצאים בעמדות שלטון הם פוגעים בציבור הדתי הוא אומר: "אם הדבר יה תלוי בבית היהודי אין לי ספק שאף אחד לא הייתה לו הו"א להכניס בחורי ישיבות לכלא אבל המציאות קרתה ככה בגלל שונאי התורה שהם יש עתיד והבית היהודי מנסים להציל כמה שאפשר".

על השאלה אם מפלגת הבית היהודי צריכה לפרוש מהממשלה באם יועבר החוק שיש בו סנקציות פליליות הוא אומר: "אם יעבור חוק שלא כולל את האמירה שתוטלנה סנקציות פליליות אפשר לחיות איתו למרות שאני לא אוהב אותו. אבל אם האמירה שצריך להכניס לומדי תורה לכלא איני יודע איך אפשר לחיות עם כזה דבר. במידה והחוק יעבור כך אני חושב שרבני הציונות הדתית ייצטרכו להתכנס ולגבש עמדה"
הוא גם מספר על רבנים מהציונות הדתית שמסרבים להשתתף בעצרת ואומר כי מבין אותם אך לא מסכים עם עמדתם. "החשש של חלק מהרבנים הוא חשש שהחרדים לא יכבדו חיבור שכזה. חייבים לחשוב איך אפשר לעשות חיבור בין ישיבות ציונות דתיות לישיבות החרדיות."

על עמידת הציונות הדתית בשעה זו ליד עולם התורה הוא אומר: "אני חושב שהציבור הדתי לאומי צריך לעמוד יותר תקיף לצידו של הציבור החרדי. עכשיו הציבור החרדי נמצא תחת מתקפה ואנחנו איתכם חלקנו לא איתכם אבל חלק גדול מאוד איתכם. הציונות הדתית יש בה מחלוקת גדולה מאוד היום".

הוא אומר כי שמע מילים חריפות מרבנים שאומרים לא להשתתף בעצרת התפילה.
אך מוסיף "לו יצוייר שהיו מוזמנים שלושה רבנים מהציונות הדתית לכינוס המועצות הכל היה נראה אחרת וכולנו היו משתתפים". הוא גם מדבר על החיבור בין העולם הדת"ל לחרדיים: "אנחנו הרבנים צריכים להקים מנגון שמחבר בין הרבנים החרדיים לרבנים הציונים דתיים ולהיפגש אחת לחצי שנה". והוא מספר על ארגון 'דרך אמונה' שחושב איך ניתן לעשות זאת. "לא יעלה על הדעת שאנחנו מסוגלים לשתף פעולה עם מחללי שבת ולא נהיה מסוגלים לשתף פעולה עם אחינו בשרינו הציבור החרדי". ומבטיח: "אני אשתתף בעז"ה וחתמתי על מכתב שכזה בעז"ה אנחנו נגיע ונעמוד לצידו של העולם החרדי ונדבר בעדו".

אלא שהראיון התקיים ביום חמישי ובינתיים במוצ"ש הרב ברוך אפרתי הספיק לחזור בו מהבטחתו להשתתף בכנס והוציא הודעה: "מתוך כבוד לתחושות חברי קהילתי האהובה, החלטתי להמנע מהשתתפות בעצרת, על אף שאני תומך בכאב העולם החרדי, ומתנגד לחוק הגיוס הנוכחי". ונראה כי גם מי שדיבר הרבה על חיבור בין העולם הרבני הדתל"י לעולם הרבני החרדי לא מסוגל לבצע מהלך שכזה.

האזינו לראיון לפני שחזר בו בגלל לחץ בנט וחבריו.
באדיבות 'מקור החדשות-קו החדשות למגזר החרדי' 054-7412769

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה יש להבין אחי …..כתוב כי בשמחה תצאו ….מה אתה רוצה לראות מלחמת אחים ??

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. אני לא מבינה: ריקודים בשעה שהקב"ה בוכה?

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב