'אקטואליק' בשטח: מהו מתווה הכותל ?

על רקע המשברים סביב מתווה הכותל והרפורמים, רונן גרוס יצא לרחוב רבי עקיבא בבני ברק בכדי לשמוע מה חושבים התושבים, והאם הם יודעים בכלל מהו "מתווה הכותל" – צפו

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הפעם זה מתווה הכותל אך הדבר אמור לגבי כל דבר בחיים.חושבים שיודעים או מתביישים לומר שלא יודעים.

  הפעם זה מתווה הכותל אך הדבר אמור לגבי כל דבר בחיים.חושבים שיודעים או מתביישים לומר שלא יודעים.
  ————————-
  אנו חושבים שאנו יודעים. אך מסתבר שבעצם איננו יודעים מאומה. אנו חושבים שאנו מבינים ובכלל איננו מבינים לעומקם של דברים.
  האגו המתגורר בעולם חש אי נוחות להודות באמת של חוסר ידע וחושש להשמיע את צמד המילים: "לא יודע" לכו תסבירו כמה מבייש יותר כשהמציאות מוכיחה עד כמה לא ידעתם.

  בטוחני כי כל אחד מאיתנו שיחרר אי פעם לילדו הקט את המשפט "כשתגדל תבין". מי מאיתנו לא שמע את המשפט ששוחרר לכיוונו "יום יבוא ותבין".

  מסתבר שאין גיל להבנה וכל החיים זה לימוד. אף שנדמה לנו שאנו מבינים באותו רגע יבואו מחוגי הזמן במחול מנצח ויוכיחו בחיוך מלגלג את מציאות חוסר הבנתנו במושגי זמן שחלף.

  סוקרטס התבטא לגבי כך: " ההבנה הכי גדולה זה להבין שבעצם איננו מבינים".

  אל תתביישו לומר את המשפט: "אני לא מבין". החוסר הבנה הוא זה שיוביל להסבר ולהבנה הנכונה. משום שחכם שואל והתם אינו יודע מה לשאול.

  מעבר למושגי הזמן ודוגמאות שונות במישורי החיים המציאות מוכיחה כי גם אדם שחושב שמבין תחושת ליבו של חברו המתמודד בהתמודדות מסוימת בעצם טועה. משום שרק החווה על בשרו הוא זה שיבין לעומק.

  אתם חושבים שאתם יודעים? אל תהיו בטוחים בכך. כי גם על הליצנים הכי גדולים בעיר נאמר: "בידקו מה בליבם". שכבות מיקאפ תמיד יוכלו לשמש פתרון הולם לכתמי דאגה מתחת לעפעפיים. ואנחנו רק רואים בעיניים לא מבינים שזה כיסוי למתחולל בלב.

  אנחנו חושבים שאנו הכי חכמים ויודעי כל. אך דעו לכם כי חוסר הידיעה זו הידיעה הכי נכונה. לפעמים שמעתם, הסקתם מסקנות, בניתם מגדלים באויר וערי "מסכנות" של תדמיות על אנשים חשבתם שקלטתם באמת מיהו אדם פלוני וכעבור זמן התגלה כמה שהוא אלמוני עבורכם "לא פיתום ולא רעמסס", רק מי שחי את השטח יודע את פני השטח באמת. אל תתבישו לומר לא יודע זה הרבה יותר מכובד ממילים מכובסות שמוציאה את חוסר הבנתם לאור יום.

  אז גם אם לא ידעתם מה פירוש " מתווה הכותל" אל תתביישו לומר זאת ופשוט לשאול. כי סקרנות לא הרגה עדיין אף חתול. זו האמת!

  מירי גפן |
  הגב