ארגון זק"א הוכר כ'גוף בעל עניין' במסגרת הליך חקירת סיבת מוות בבתי המשפט

"מתנדבי ארגון זק"א עושים ימים כלילות, מלאכת קודש בשמירה על כבוד המת"

השר ליצמן פנה לשופט מיכאל שפיצר, מנהל הנהלת בתי המשפט. בבקשה להנחות את השופטים לאפשר לארגון זק"א כ'גוף בעל עניין' להשמיע ולהישמע בהליך של חקירת סיבת מוות בבתי המשפט, למען כבוד המת ומשפחתו.
כידוע ארגון זק"א מעבר לפעולותיו הברוכות בטיפול בכל אירוע של מוות בלתי טבעי, מסייע למשפחות המנוחים בשעתם הקשה בבתי משפט ובערכאות שונות במקרים של בקשה לנתיחת הגופה. במצבים אלה אין למשפחות את הכוחות והיכולת להתמודד מול הבירוקרטיה בעניין, והלחץ המופעל עליהם בעיקר מצד גורמי החקירה להסכים לנתיחה, ארגון זק"א משמש למשפחות האבלים 'לפה' ומייצג את עמדת המשפחה אמנותיהם והשקפותיהם בהליך רגיש ומורכב זה.
אבל לאחרונה היו יותר ויותר מקרים בהם שופטים בבתי משפט שונים, לא אפשרו לנציגי ארגון זק"א שהתייצבו להליך צו חקירת סיבת המוות, להשמיע את דבריהם, ובכך נפגעה הזכות הבסיסית של משפחות המנוחים ושל ארגון זק"א להביע את עמדתם ולהציג נאמנה את עמדתם והשקפתם ביחס להתנגדותם לנתיחה.
יו"ר זק"א יהודה משי זהב פנה בנדון אל שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, אשר בתוקף סמכותו להכיר בארגון כ'גוף בעל עניין' אף אם אינו מבני המשפחה, ולאפשר לו להשמיע את דבריו בבית המשפט.
כאמור, הכיר היום שר הבריאות הרב ליצמן בארגון זק"א כ'גוף בעל עניין'. במכתב אל מנהל הנהלת בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, כותב השר ליצמן:
"אני רואה טעם לפגם את העובדה ששופטים אינם מאפשרים ל'גופים בעלי עניין" בהליך להשמיע את עמדתם ובכך נפגעת זכות חוקית וחוקתית של בני המשפחה ושל הגופים השונים בשמירה על כבוד המת".
"מתנדבי ארגון זק"א עושים ימים כלילות, מלאכת קודש בשמירה על כבוד המת. ארגון זק"א, הינו גוף מוכר רשמית וחוקית. הארגון מהווה זרוע חשובה ומסייעת בפעילות כוחות ההצלה והבטחון איתור וחילוץ, זיהוי ופינוי חללים, וכן בסיוע למשפחות בשעתם הקשה בשמירה על כבוד המת כפי שפורט לעיל. לפיכך, דומני כי אין כל מקום שמערכת המשפט תמנע מארגון זק"א להשמיע את דברים במסגרת הליך בקשה לצו חקירת סיבת מוות".
"לאור האמור אבקש מכבודו להידרש לנושא ולהנחות את השופטים בין בהנחיה פנימית ובין במסגרת "הנחיות מנהל בתי המשפט" לאפשר לגופים בעל עניין כדוגמת ארגון זק"א "להשמיע את דבריו" ככול שהוא והפועלים מטעמו התייצבו במסגרת הליך בקשה לצו חקירת סיבת מוות והכל במסגרת הזכות החוקית והחוקתית להשמיע ולהישמע בהליך זה למען כבוד המת ומשפחתו".
יו"ר זק"א יהודה משי זהב: "מדובר בתיקון חשוב מאד, אשר יסייע רבות במאבק למניעת ניתוחי מתים, ויתן משנה תוקף למעמדם של נציגי ארגון זק"א בבתי המשפט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.