ארגון מחדש / יאיר שטרן

כיצד התנהלה הפוליטיקה החרדית לפני ש"ס ודגל התורה? בדיוק כמו לפני "יחד" של אלי ישי. יאיר שטרן על פלטפורמות חדשות ועל הראשון שזיהה את הפוטנציאל החרדל"י

"קואליציית מיעוטים", היו מי שהגדירו בביטול מהול בבוז את מפלגתו של ישי, ביניהם גורמים בכירים בש"ס ויהדות התורה גם יחד. הדברים נאמרו גם כאשר החיבור עם תנועת 'עוצמה יהודית' קרם עור וגידים. המהלך של ישי נתפס מהרגע הראשון כצעד אינטרסנטי המונע מנקמה שסופו התרסקות מוחלטת על סלעי אחוז החסימה, הגבוהים ביותר שהיו אי פעם בבחירות בישראל.

החיוך נמחק מפניהם כשהגיעו הסקרים החוזרים על עצמם שוב ושוב, והמוכיחים למעשה שאלי ישי אולי לא היה הראשון שזיהה את האסון ביערות הכרמל, אך לחלוטין היה הראשון שזיהה את יערות העד האין סופיים של מצביעים שחיכו בציבור החרדל"י לגפרור שישלהב אותם.

קצת היסטוריה: עד בחירות 1984, לכל מי שהגדיר עצמו מבחינה מבחינה דתית, ימינה יותר ממפדלני"ק קלאסי, הייתה האפשרות ליישם בקלפי את השתייכותו מתוך מבחר נדלה בהחלט שכלל מפלגה אחת בלבד. אגודת ישראל שימשה כבית (או התיימרה לשמש ככזה) לאברכים מכולל פוניבז', לחצרות החסידים מירושלים וגם לעולים מתימן שהשתקעו בשכונת שעריים ברחובות. הוסיפו את העובדה שתקופות ארוכות (לסירוגין) גם חסתה בצילה תנועת פא"י ההיסטורית על איכרי יד בנימין המשופמים שהרכיבו את גרעין מצביעיה, וקבלו קואליציית מיעוטים אמיתית של חובשי כיפה מזרמים שונים לחלוטין, שהקליק היחיד בשידוך ביניהם היה אחוז החסימה.

הגידול הטבעי, לצד זאת שהפחית את הפחד מהתאבדות פוליטית, חידד גם את הצרכים השונים של כל ציבור וציבור. וכך, במהלך שנות השמונים העליזות, תוך ארבע שנים בלבד (!) מצא עצמו הציבור החרדי עם שלוש מפלגות הנלחמות על קולו. הקמת ש"ס ב 1984 ודגל התורה ב 1988 נראות כהיסטוריה רחוקה, וממש קשה לדמיין כיצד התנהלה הפוליטיקה החרדית לפניהם, אך ללא ספק הם היו מהלך פוליטי טבעי ובריא לציבור כולו.

מסגרות אלו, שקמו תוך כדי "ארגון מחדש" של המערכות החרדיות הפנימיות, לא גרעו ולו קול חרדי אלא להיפך. אותה עוגה פשוט התחלקה בצורה ברורה ומאפיינת יותר. במקביל, הבידול שיצרה כל מפלגה לעצמה נתן לה את האפשרות להביא לקלפי כמויות כאלו ואחרות של מצביעים שהזדהו יותר עם המסרים והנציגים הספציפיים שקרובים לליבם. אם מישהו מדמיין את מסעודה משדרות – שהיא וחברותיה העיפו את ש"ס למעמדה הדומיננטי והמתמשך בפוליטיקה הישראלית – מצביעה למנחם פרוש ממרכז אגודת ישראל בירושלים, כנראה שטרם פגש שקוף או מקופח מימיו.

שלושים שנה אחרי, ומסתמן שארגון מחדש נעשה שוב, הפעם בקצה המחנה החרדי. חסידי חב"ד, בוגרי מרכז הרב והר המור, העדה הטוניסאית, ציבור מזרחי מהפריפריה עם אוריינטציה ימנית חזקה, נוער הגבעות ("בלוק טכני") ורסיסי חסידויות וקהילות עם זיקה לארץ ישראל השלמה מוצאים את המפלגה של אלי ישי כפלטפורמה שסוגרת להם את הפינה הימנית בעולמם. אנשים שהצביעו למפלגות החרדיות וחיפשו משהו ימני יותר לצד כאלה שהבית היהודי של בנט חילוני מידי בשבילם מזדהים עם הסלוגן המצוין "ימין של תורה", ועל פי הסקרים אימת אחוז החסימה מזמן מאחוריהם.

אז נכון שפרשית אלי אוחנה, היא זאת ששלחה חלק מהציבורים המוזכרים כאן היישר לזרועותיו של אלי ישי, אבל שלא תהיה טעות: אלי אוחנה הוא לא אירוע מקרי או טעות מקומית, אלא אירוע מכונן שהיה צפוי לקרות במוקדם או במאוחר למפלגה דתית שהחלה לחשב את מסלולה מחדש בשדרות רוטשילד בתל אביב. אין גם מה ללעוג לישי על מאמציו למצוא וליצור מכנה משותף בין גבעות עלי והר ברכה לכיסא רחמים בבני ברק בואכה בית 770 בכפר חב"ד. הליטאים של תשמ"ט נזקקו לתמיכת בעלזא כדי לקבל שני מנדטים על חודם של 34 קולות. ש"ס קמה על בסיס מורכב לא פחות (ספרדים חרדים פלוס ספרדים מסורתיים פלוס רוב אנשי הרב שך, שלא לדבר על הקריאה החברתית לציבור הכללי שניסתה לאמץ לעצמה מאז ועד היום, ימי השקופים). המוסדות, בתי הכנסת והמגזר המשתייך אוטומטית נוצרו אחר כך, בעקבות המסגרת שחוללה את המהפכה.

ארבעה מנדטים קיבלה ש"ס כשרצה לראשונה לבדה, במה שנחשב בזמנו כהישג חסר תקדים. אם רק ימשיך בקמפיין ממוקד ומכובד, הפוטנציאל של ישי גבוה בהרבה. אך מעבר למספר כזה או אחר של מנדטים, נראה, כי לראשונה מזה כמעט שלושים שנה, בבחירות 2015 "מגזר נולד".

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בדיחה טובה,אין שום סיכוי לאלי לעבור את אחוז החסימה ,באו לא נשכח שהקמת ש"ס ויהדות התורה היה בהם אנשים כמו הרב עובדיה והרב ש"ך ,היום מי שמוליך את אלי זה לא אותו כח רבני…..

  ממי |
  הגב
  • דרקי מאז מונה יו"ר שס איזה הישג הביא הא? רק צרות שנאת חינם קטטות חתך בבשר החי של שס
   אני ואלפים כמוני הצבענו שס כל חיינו מאז הבחירות הראשונות אחרי גיל 18 עד היום הצבענו שס בלבד לראשונה אנו נצביע משהו אחר "קץ"
   למה? מי עשה הקרע הזה? הא? מי אשם? דרקי הארור שלכם מרנכם דרקי המנוול המאיים ומפחיד רבנים וחצרות

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 2. באמת, שהימים האלו מזכירים לי את ימי הקמת שס, היא קמה בשכונה שלנו, והייתי אז נער…

  אלי ישי - אנחנו אחריך באש ובמיים!! |
  הגב