"אם לא יוצבו מאבטחים – קבר הרשב"י ייסגר" (וידאו)

חבר הכנסת אליעזר מוזס (יהדות התורה) הגיש שאילתה בנוגע לאיום המשטרה לסגור את אתר הרשב"י. לטענת מוזס, המשטרה מאיימת לסגור את אתר רשב"י בשל ויכוח על אחריות לאבטחת המקום שבו מבקרים מיליוני איש בשנה, ארדן עלה לדוכן והבהיר כי במידה ולא תהיה אבטחה כנדרש המשטרה לאלץ לסגור את המתחם. { ארדן מזהיר}

על רקע החשש כי המשטרה לסגור בקרוב את ציון הרשב"י לתנועת מתפללים  הגיש חבר הכנסת אליעזר מוזס (יהדות התורה)  שאילתה בנוגע לאיום המשטרה לסגור את אתר הרשב"י.

לטענת מוזס, המשטרה מאיימת לסגור את אתר רשב"י בשל ויכוח על אחריות לאבטחת המקום שבו מבקרים מיליוני איש בשנה, והוא השני בארץ במספר המבקרים בו.

[vimeo 150344448 w=500 h=375]

מירון from Kooker on Vimeo.

מוזס שאל את השר ארדן, האם המידע נכון? אם כן , מה ייעשה לפתרון הבעיה? היו"ר טלי פלוסקוב כיבדה את השר ארדן לעלות לדוכן.

מייד לאחר מכן עלה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן: והתייחס לשאילתה של חבר הכנסת מוזס והבהיר כי משטרת ישראל דואגת לביטחון המתפללים בציון הרשב"י, "– קודם כול, אני רוצה רק לחלוק על הביטויים "איום המשטרה" או אמירות כאלה. למשטרה יש תפקיד חשוב לשמור על ביטחון הציבור ושלומו, וכל ההחלטות שלה הן במסגרת האחריות הזו.

ארד עבר מכאן להשיב לטענת מוזס, וציין כי מתחם קבר הרשב"י במושב מירון בצפון כמובן נחשב לאחד המקומות הקדושים והחשובים ביותר ברחבי הארץ. בכל ימות השנה מגיעים אלפי מבקרים לאתר הקבר. וכידוע, בחגים ובמועדי ישראל, כולל כמובן ל"ג בעומר, המספרים גם מגיעים לעשרות ומאות אלפים של מבקרים.

ולכן האתר הזה, יש לו חשיבות לא רק בהיבט של היותו אתר קדוש, אלא יש גם חשיבות מאוד גדולה להסדיר את האבטחה והביטחון של המבקרים בו, כדי שחס וחלילה לא יאונה להם שום דבר רע.

 

ארדן ציין כי על פי החלטת הממשלה -32 לפני למעלה מארבע שנים, להקים חברת ניהול אשר תקבל אחריות לניהול, שימור, הפעלה, תחזוקה ואבטחה – אבטחה – של מתחם הקבר באופן שוטף. עוד נקבע באותה החלטה, שאתר קבר הרשב"י יצורף לחוק להסדרת הביטחון בגופים ציבוריים, ועל כן הוגדרה חברת הניהול כגוף מונחה על-ידי משטרת ישראל בהתאם לחוק זה. כלומר, אני מחדד, שהממשלה החליטה כבר לפני כמעט חמש שנים, שתוקם חברת ניהול, שהיא זאת שתאבטח את המקום.

 

בפועל, לצערי, עד היום טרם החלה פעילות חברת הניהול והאבטחה במתחם, ולמעשה האבטחה שם עד היום ממומנת על-ידי המשרד לשירותי דת, בפיקוח של ועדה שמונתה על-ידי בית-המשפט העליון, שכל הנושא הזה התגלגל אליו, והייתה אחראית על ניהול האתר ואישור כל נושא שקשור אליו.

 

כאמור, ואני חושב שהיום על רקע גל הטרור זה ברור מאוד, שעל הרקע הזה ועל מנת להבטיח את ביטחון המבקרים הרבים באתר – לא רק בל"ג בעומר, כל יום – המשטרה הנחתה להציב באתר הזה מאבטחים חמושים ובעלי הכשרה מתאימה.

 

 

ארדן הדגיש בדבריו כי  "האבטחה, כנדרש לא הוצבה. ולכן עמדת משטרת ישראל הנסמכת על החלטת הממשלה היא שהאחריות לביצוע האבטחה בכפוף להנחיות המשטרה מונחת לפתחו של המשרד לשירותי דת, כמי שאחראי בפועל על ניהול האתר על כל היבטיו. ואני שוב מדגיש, שבהיעדר אבטחה חמושה באתר, קיים חשש לפגיעה בשלום הציבור וביטחונו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.