ארדן מנסה להסביר את הפליק-פלאק

השר הנכנס לביטחון פנים: "לא התניתי את כניסתי לממשלה בתיק החוץ, אין לי כוונה להתמודד מול נתניהו"

לאחר שהתקפל וחזר לממשלה, גלעד ארדן מסביר את הפליק-פלאק: בראיון לרדיו ללא הפסקה אמר ארדן: "לא נכנסתי למוחו של ראש הממשלה ואיני יודע מדוע החליט להותיר אותי לצערי די לסוף, אבל הכרזתי שאני לא אהיה זה שמפיל ממשלת ליכוד".

ארדן הוסיף: "לא התניתי את כניסתי לממשלה מעולם בתיק החוץ למרות שביקשתי אותו ואני עדיין חושב שנכון למנות שר חוץ במשרה מלאה. אולם משבקשתי לא התמלאה, לא רציתי להיכנס לתיק ביטחון הפנים מבלי לדעת מה הכלים שיינתנו לי כדי להצליח בו".

בתשובה לשאלה מדוע רה"מ העדיף להיענות קודם לדרישות של ישראל כץ וסילבן שלום מאשר לדרישותיו, ענה ארדן: "יש כאלו שיגידו שזה קשור לעובדה שהם מאיימים… לא יודע למה ראש הממשלה החליט מה שהחליט… בסופו של דבר, אני מרוצה מהמשרדים שקיבלתי וממוקדי ההשפעה ואני חושב שיש לי הרבה מאוד מה לעשות שם. האם היה אפשר למנוע את זה ולעשות את זה קודם? כן, אפשר היה להימנע מכל הסאגה הזו".

ארדן טען כי נתניהו אינו חושש ממנו: "לא הבעתי רצון להתמודד מולו ואני מגבה אותו כבר שנים רבות. מבין התיקים שנשארו, המשרד לביטחון הפנים הוא משרד סופר-חשוב".

כזכור, לאחר שהפגין שרירים התרפל אמש ח"כ ארדן והסכים להתמנות לשר. בסבב טלפוני אישרה הממשלה את מינוי ארדן לשר לביטחון פנים וכשר לעניינים אסטרטגיים.

ארדן חוזר לממשלה עם שלל רב של תיקים ותקציבים אך ללא תיק החוץ. בהודעה שנשלחה ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, נכתב כי ארדן ימונה לשר לביטחון פנים במקום השר יריב לוין.

ארדן כתב בפייסבוק: טוב, אז כפי ששמעתם, יש התפתחויות וחשוב לי שתשמעו ממני את הפרטים המלאים ובעיקר, המהותיים.

1. החלטתי להצטרף לממשלה ולהיענות לבקשת ראש הממשלה לכהן כשר לביטחון הפנים, כשר לנושאים אסטרטגים והסברה.

2. בכל משרד ממשלתי אפשר לעשות המון למען הציבור ובלבד שנותנים לך את היכולת לפעול ואת הגיבוי הנדרש לבצע מהלכים משמעותיים. ויתרתי בעבר על המשרד להגנת העורף (שהיה מאוד חשוב בעיניי) כיוון שלא ניתנו לי הסמכויות והתקציבים לפעול לחיזוק הנושא וגם במקרה הזה, כאשר חשבתי שלא ניתנו לי התנאים הנדרשים לחולל שינוי אמיתי במשטרה ובביטחון האישי של כולנו, העדפתי לוותר על התפקיד. כאיש המחנה הלאומי שהשקיע לא מעט כדי שננצח בבחירות זו לא הייתה החלטה קלה עבורי, אבל לא חשבתי שאני הנושא, ואיני סבור כך גם כעת.

3. אני לא חושב שהנושא העיקרי הוא הפוליטיקה, כיפופי הידיים וזוטות מן הסוג הזה. השאלות שצריכות להישאל הן על הנושאים והמהות: הביטחון האישי שלנו, מצבה הערכי של המשטרה וניסיונות החרם והדה לגיטימציה נגד ישראל המתפשטים בעולם.
נדמה לי שכעת, משהובטחו לי הכלים המתאימים, יש לי היכולת לפעול ולהביא לשינוי.
לא אכנס פה להצהרות, רק אומר את זאת: אני הולך לעבוד קשה, קשה מאוד, ומתחייב להביא הישגים. מגיע לכולנו ביטחון אישי ומשטרה מצויינת, ומגיע לישראל שלא יוציאו דיבתה בעולם ושיגנו עליה עוד רבים וטובים.

4. לאחר דיונים מעמיקים, סיכמתי עם ראש הממשלה על תוספת תקציבית משמעותית למשרד לביטחון הפנים ועל קידום חקיקה שתחזק את המשרד כך שיתאפשר לי לעשות שינוי אמיתי במשטרה, להגביר את האכיפה ולטפל בחוליים הקיימים.
המצב הנוכחי אינו פשוט, אבל אתגרים מסוג זה מעולם לא הרתיעו אותי.

5. מילה על המשרד לנושאים אסטרטגים והסברה: כחבר קבינט אני מודע היטב לסכנה שאורבת לנו מאחורי פעילויות אנטי ישראליות הכוללות ניסיונות חרם ודה-לגיטימציה נגד ישראל (BDS). סיכמתי עם ראש הממשלה על הקצאת המשאבים הנדרשים, הן מבחינת כ"א והן מבחינה תקציבית. במסגרת תפקידי אתמודד בזירה הבינלאומית מול הפעולות נגד מדינת ישראל דוגמת הניסיונות לתקוף אותנו בביה"ד הבינלאומי בהאג, ניסיונות הפלסטינים להרחיק את ישראל מפיפ"א ועוד. אני מתכוון להתגייס לנושא הזה בעוצמה רבה ולהפעיל את כל הכלים שיידרשו כדי לתקן את העוול. הדברים הללו דחופים וקשה להפריז בחשיבותם. אני מקבל על עצמי את האחריות הזו בחרדת קודש.

6. משהו אישי לסיום, מאז השבעת הממשלה קיבלתי פניות רבות מחברים המלווים אותי לאורך דרכי הציבורית שחיזקו אותי בהחלטתי וכאלה שהפצירו בי לשוב לשולחן הממשלה. אני רוצה להודות לכם שהייתם איתי בתקופה הזו. אני מעריך את האמון שאתם נותנים בי. אין בי איזו שמחה או עליצות כעת, כשם שלא הייתי שרוי בנהי ובעצב בימים האחרונים. אם תאשר אותי הערב הכנסת, אכנס לתפקידי בתחושת אחריות כבדה ואזכור תמיד את מילותיו של שליח הציבור בימים נוראים:

"וכל צָרוֹת וְרָעוֹת
הֲפָךְ נָא לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל
לְשָׂשֹוֹן וּלְשִׂמְחָה לְחַיִּים וּלְשָׁלוֹם
וְהָאֱמֶת וְהַשָּׁלוֹם אֱהָבוּ "

שלכם, גלעד

בעקבות הסיכום עם ארדן ייאלץ ככל הנראה השר בני בגין לפרוש מתפקידו, 10 ימים בלבד אחרי כינון הממשלה. בגין כבר עודכן לאחרונה כי מהלך כזה עשוי לקרות בעתיד הקרוב.

כאמור, נתניהו וארדן סיכמו על שובו של שר הפנים והתקשורת לשעבר לממשלה. בנוסף למשרדים לביטחון פנים ולעניינים אסטרטגים אותם יקבל, ישוב ארדן לקבינט המדיני-ביטחוני.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.