ארדן: "שיא של מעצרים במזרח ירושלים; המשטרה נכנסת לכל מקום"

בנאומו בפני באי כנס האבטחה ביד-בנימין קשר השר לביטחון פנים בין המדיניות שהנהיג במזרח ירושלים לירידה הדרמטית בכמות הפיגועים. "הנהגנו משהו ששנים רבות לא הונהג – כיתור שכונות וכפרים במזרח ירושלים, שמהם יצאו מפגעים"

הירידה הדרמטית בכמות הפיגועים: השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, קושר בין המדיניות שהנהיג במשרדו לבין הדעיכה המורגשת בגל הטרור.

"אין היום מקום שאליו לא נכנסת המשטרה…אם בעבר היה סוג של שקט תעשייתי מול הכפרים או השכונות, היום המשטרה נכנסת אליהם יום יום. הנהגנו משהו ששנים רבות לא הונהג: כיתור שכונות וכפרים במזרח ירושלים שמהם יצאו מפגעים. בנוסף, בוצע מספר שיא של מעצרים – יותר מאלף, כולל על ידי הפעלת יחידות מיוחדות", דברי ארדן בכנס האבטחה ביד-בנימין.

ארדן התייחס גם להקלות עליהן הורה בתחום נשיאת הנשק: "המדיניות בשנים האחרונות הייתה מדיניות מצמצמת ממאות אלפי אזרחים שהחזיקו רישיונות ירדנו לסדר גודל של 120 אלף אזרחים שמחזיקים רישיונות לכלי ירייה. קיבלתי החלטה לשנות מדיניות מצמצמת ולעבור למדיניות מאזנת.

אינטרס אחד הוא למנוע שימוש בעייתי בנשק, מול זה ישנו האינטרס הציבורי. כאשר יש אירועי טרור ויש אזרח מיומן עם נשק באזור זה חוסך פגיעה. החלטתי להרחיב את המדיניות בשלב הראשונות לקצינים בדרגות זוטרות יותר, בוגרי יחידות מיוחדות".

יצוין כי דברי ארדן עומדים בניגוד לטענתם של גורמים במערכת הביטחון לפיה הדעיכה בגל הטרור לא באה כתוצאה מפעילות זו או אחרת. כזכור, אמש פרסמנו כי גורמים במערכת הביטחון מודים שהרגיעה אינה תוצאה של אסטרטגיה מתוכננת כי אם "ענין של מזל ותזמון" כהגדרתו.

לטענתם, "מלכתחילה היה מדובר על פיגועי אוירה ולא על משהו מאורגן, ונגד אוירה אין מה לעשות זולת להמתין שהאוירה תחלוף – וזה אכן מה שקרה".

קרדיט לא מוצדק? נתניהו. צילום: פלאש 90
קרדיט לא מוצדק? נתניהו. צילום: פלאש 90

גורם אחר במערכת הביטחון הוסיף כי "גם אירוע נקודתי, אפילו גדול, לא יסתור את המגמה האמורה. מצד שני כמה אירועים קטנים ורציפים עלולים לגרום להתעוררות מחודשת של אוירת הפיגועים".

כזכור, בישיבת הממשלה ביום ראשון אמר נתניהו: "אני אומר זאת בזהירות רבה כי המגמה הזו יכולה להתהפך, אבל אנחנו יודעים שהיא הושגה עד עתה כתוצאה ממדיניות תקיפה, אחראית ושיטתית שהממשלה מובילה. אני רוצה לברך את צה"ל, השב"כ והמשטרה על ביצוע המדיניות הזו.

כל פיגוע שנמנע משפיע בצורה חיובית בשני מובנים – אחד באירוע עצמו שנמנע ושנית בצמצום הפיגועים "המוצלחים" שמעודדים עוד צעירים פלסטינים לבצע פעולות דומות. "גורמי הטרור מצליחים פחות, ואנחנו מצמצמים את ההצטרפות להצלחה, במקביל לפעולות תקיפות נגד ההסתה".