ארדן: תומך במחיקת רישום פלילי על שימוש עצמי בסמים

השר לביטחון פנים גלעד ארדן:
תומך במחיקת רישום פלילי על שימוש עצמי בסמים
יו"ר הוועדה למאבק בסמים תמר זנדברג:
יש להפסיק את החיפושים וההטרדות בבתים ולמחוק את הרישומים הפליליים הקיימים בגין שימוש עצמי

"הטלת כתם פלילי על אנשים נורמטיביים זו טעות, וצריך לשנות את המדיניות שהייתה בנושא משתמשי הקנאביס, אבל גם מדינות שהלכו ללגליזציה, עדיין המדינה רואה את השימוש בקנאביס כנורמה פלילית, אבל במדיניות האכיפה היא לא מרשיעה פלילית אלא מפנה למסלולים אחרים", כך הבהיר היום השר לביטחון פנים גלעד ארדן בפני הוועדה למאבק בנגעי הסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג, "הייתי מגדולי המתנגדים להקלות בשימוש בסמים, אבל אני לא פטור מלבחון את עמדתי. עדיין, לפי הידע הרפואי, אני בטוח ששימוש קבוע בסמים מזיק, משנה תודעה ופוגע במי שבוחר להשתמש באופן קבוע. אנו עוברים לדגש על טיפול, מניעה וחינוך".

 

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג ביקשה לדעת מה יקרה לאנשים שכבר יש להם רישום פלילי, והעבירה העיקרית הייתה שימוש בקנאביס. השר ארדן הבהיר כי הוא תומך בנושא אך יש לאפשר לצוות שעוסק במדיניות החדשה לקבוע את הכללים: "אני מציע להשאיר את הנושא. יהיה צוות משפטי שיעבוד על זה. אי אפשר יהיה להימנע מבדיקה פרטנית במקרים שיש עבירה נלווית לשימוש. יש פה שינוי משמעותי. הפקידות הבכירה מבינה את הכיוון, ובחוכמתה תיישם בהתאמה. המסר הוא שאנשים נורמטיביים – לא ייפגע עתידם. אין אלפי תיקים. יש ירידה דרמטית בהיקף האכיפה של המשטרה, בעיקר במרחב הפרטי. כמות התיקים פחתה בעשרות אחוזים. כתבי האישום הם עשרות בודדות".

 

ראש מחלקת חנינות במשרד המשפטים נוחי פוליטיס, אמרה כי הנושא יידון במסגרת דיוני הוועדה הבין-משרדית בנושא המדיניות החדשה, ותתקבל החלטה בנוגע לבעלי רישום פלילי על עבירת שימוש בלבד (כלומר ללא עבירות נלוות).

 

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג אמרה: "זהו רגע חגיגי, הממשלה הבינה שעישון קנאביס הוא לא פשע ולא צריך להיות עבירה פלילית, ואסור להפוך מאות אלפי ישראלים בעל כורחם לעבריינים. המדיניות שאתה מוביל מתחילה להטות את הספינה מהתבוננות על קנאביס כעל פשע, אל מצב שבו זה לא כך. זו עדיין לא המדיניות הרצויה שתהיה בסוף. מה התוכנית? הוועדה מבקשת לשמוע פרטים וללוות את המשך ההתקדמות".

 

ח"כ מרב בן ארי אמרה: "אחד הנתונים המחמיאים למודל הפורטוגלי, שכמות המשתמשים ירדה. צריך כל הזמן חינוך והסברה בקרב בני נוער, שיש בקרבם עליה גדולה בצרכני הקנאביס. זה צריך להיות הכי חשוב. לא יכולים לתת לקטינים את המסר שקנאביס לגיטימי".

 

ח"כ שרן השכל אמרה "מתוך מסקנות הצוות עולות בעיות מבחינת אכיפה – ניתן שיקול דעת גדול למשטרה שאוכפת במקומות מסוימים כמו בדרום תל אביב יותר מאשר ברמת אביב. יש מקומות עם שיטור יתר, ואלה לא מקומות מבוססים. יש יותר חיפושים יזומים. יש חשש שיהיו יותר קנסות בשכונות מצוקה. היום בממוצע בכל חודש מועמדים לדין 230 אזרחים בשל 'עבירה נלווית', כשרוב העבירות הנלוות קשורות לשימוש, כמו העלמת ראיות או העלבת שוטר. המתווה לא מציין מה יקרה במקרים אלה. מה באשר לרישום פלילי מהעבר?"

 

אורן לייבוביץ, יו"ר עלה ירוק אמר: "פקודת הסמים שמקורה במנדט הבריטי קובעת שהעונש על שימוש בקנאביס הוא עד 3 שנות מאסר. העניין הזה נשאר על כנו. כל שוטר עם חשד סביר לריח יכול לערוך חיפוש ולהיכנס לבתים. אם משרד המשפטים כתב דו"ח והרשות למלחמה בסמים אמרו שצרכן קנאביס הוא לא פושע, איפה ההיגיון לקבוע שזו עבירה שהעונש עליה עד 3 שנות מאסר? מאיפה האומץ לקבוע שאם הוא לא מודה מיד ייפתח נגדו הליך פלילי?"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.