ארה"ב החרדית סוערת: בחירות מקומיות בניו יורק

בעוד שעות ספורות ייפתחו הקלפיות בניו יורק, בבחירות המקומיות. בבורו פארק, השכונה החרדית בברוקלין, סוער: שני מתמודדים חרדים מתגוששים  ביניהם במאבק יצרי

ארצות הברית: היום, יום שלישי, בשבע בבוקר (שעון ארה"ב) יתקיימו הבחירות המקומיות בעיר ניו יורק ובכלל זה גם במונסי, שם יתמודדו נציגי המחוזות לייצג את התושבים, ויש – כמובן – גם פוליטיקה פנים חרדית.

בבורו פארק מתמודדים שני דתיים, יוני הייקינד, בנו של חבר בית המחוקקים הותיק דב הייקינד. מולו מתמודד קלמן יעגער, חרדי שמועמדותו הוגשה על ידי חבר המועצה החרדי היוצא דייויד גרינפלד. גרינפלד החתים את התושבים לנציגות, כמי שהולך להתמודד בעצמו (אך בפועל הציב את קלמן יעגער כמועמד), וזאת בכדי למנוע ממועמדים אחרים להתמודד, מה שגרם למערכת הזאת להיות סוערת ויצרית במיוחד ואת יעגער להפוך למועמד שנוי במחלוקת, עד שחלק מתושבי בורו פארק יראו בו מקח טעות על גבול הרמייה, וכבר בימים האחרונים נרשמו מספר אירועים אלימים בין תומכי שני הצדדים.

בניגוד לבחירות בישראל, שבהן גדולי התורה מורים למי להצביע, בארצות הברית המדיניות בקרב כל גדולי התורה היא שלא להתערב בנושא באופן מוצהר. כל המועמדים מציגים פגישות ותמונות עם הרבנים, אף בפועל אין מכתב "ועשית ככל אשר יורוך" כפי שכל חרדי בישראל מכיר. מי שמורה בעצם למי להצביע הם העסקנים ומנהלי המוסדות, שמטבע הדברים נעזרים יותר בנציגים ומגיעים למגע מול הנבחרים במהלך כהונתם, מה שהופך את המירוץ להרבה יותר מורכב ויצרי.

כל אדם שזוכה לתמיכת קבוצה אחת, מאבד את הקהל מהצד השני. לדוגמא: אנשי "השומרים" צפויים לתמוך ביעגער,ו אוטומטית מי שמזוהים עם "השמירה", החברה האחרת של השומרים היהודיים, צפויים לתמוך בהייקינד. כך גם בחסידויות שהתפצלו לשניים. מועמד שזוכה לתמיכת העסקנים, יאבד את אלו שרוצים למרוד במימסד וכן על זה הדרך.

בעיירה מונסי שבניו יורק, הנושא מורכב אף יותר, כאשר החרדים פרוסים בשני אזורי בחירה שונים, כשלחלקם מועצות משלהם. במונסי, רוב מוחלט של היהודים יבחרו לראשות מחוז "רוקלנד קאונטי" (המקבילה הישראלית לראשות העיר) שבו נמצאת מונסי, במועמדת שנחשבת פרו חרדית בשם פוריאטי שמתמודדת מול מתמודד אחר,  אד די, שהיהודים החרדיים במונסי רואים בו כשונא ישראל.

במונסי היריבות הפוליטית אמנם לא הגיעה לשיאים כמו שרואים בבורו-פארק, שם הפכה היריבות כאמור למרה ביותר. במונסי החשש הוא מפני היבחרותו של המועמד האנטי יהודי אד די כאמור, ושם מאוחדים להיאבק נגדו ולגרום להיבחרותה של המועמדת פוריאטי.

מונסי או בורו פארק, די או פוריאטי, הייקינד או יעגער, כך או כך, היום תסתיים מערכת ארוכה קשה וסוערת במיוחד – הבחירות המקומיות בבורו פארק ובמונסי, וייתכן שכבר עם סגירת הקלפיות נדע מי ניצח ומי הפסיד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.