ארה"ב וישראל חתמו על הסכם לשימור אתרי מורשת יהודים באירופה

"נושא בעל חשיבות רבה למיליוני אזרחים אמריקאים ואזרחי ישראל"

הועדה האמריקנית לשימור מורשת ארה״ב בחו"ל (CPAHA) ומשרד התפוצות הישראלי חתמו אמש (ב׳) על הסכם שיתוף פעולה על מנת להביא אלפי מתנדבים יהודים מרחבי העולם לשימור בתי קברות יהודיים ובתי כנסת באירופה.

ההסכם נחתם בנוכחות שגריר ארה"ב, דוד פרידמן, יו"ר CPAHA, מר פול פקר ודביר כהנא, מנכ"ל משרד התפוצות.

על פי הצהרת שיתוף הפעולה, ממשלת ארה״ב ומשרד התפוצות מסכימים לעבוד יחד כדי לשמר את המורשת התרבותית של אזרחי ישראל וארצות הברית באירופה, כולל שחזור בתי קברות, אנדרטאות וחומר ארכיוני, שנפגעו במהלך השואה. ארצות הברית וישראל התחייבו לפעול לזיהוי נזקים ולאתר חפצים בעלי חשיבות תרבותית במזרח ובמרכז אירופה, ולעבוד יחד על מנת לשמר אותם באמצעות פרויקטים משותפים.

״היחסים בין ארצות הברית וישראל מעולם לא היו קרובים יותר, ואנו משתפים פעולה בכל רמה ובכל תחום. שיתוף פעולה דיפלומטי וביטחוני הוא לעתים קרובות מה שעושה את כותרות החדשות, אני גאה במיוחד בהכרזה משותפת חדשה זו, המאחדת את מאמצינו לשימור המורשת התרבותית, נושא בעל חשיבות רבה למיליוני אזרחים אמריקאים ואזרחי ישראל". אמר השגריר פרידמן במעמד החתימה.

פול פקר, יו"ר הוועדה לשימור מורשת ארה״ב בחו״ל בממשל האמריקאי אמר כי "השותפות החדשה עם משרד התפוצות תאפשר לארצות הברית וישראל לחזק את מורשת אזרחיהן, לא רק לזכור ולהנציח את העבר, אלא להבטיח כי הערכים עליהם נבנו העמים שלנו נבנו לא יישכחו לעולם".

דביר כהנא, מנכ״ל משרד התפוצות אמר: ״ההסכם הינו הצעד הראשון ביישום תכנית של פרויקט מוזיאק יונייטד של ממשלת ישראל והעם היהודי.״ והוסיף ״מדובר במהלך להבאת אלפי מתנדבים יהודים מכל העולם לפעילות משותפת באירופה תחילה ובהמשך במקומות נוספים בעולם.״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.