ארה"ב פרשה ממועצת זכויות האדם של האו"ם: "ארגון מוטה נגד ישראל"

הלילה הכריזו בארה"ב על משיכת החברות מהמועצה, לאחר ביקורת מתמשכת על יחסה כלפי ישראל. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי: "ארגון צבוע וחסר בושה"

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי הודיעו הלילה (רביעי) על כי ארה"ב פורשת ממועצת האו"ם לזכויות אדם. ההודעה הגיעה אחרי חודשים של שיחות שקיימה ארצות הברית בניו יורק ובז'נבה לסירוגין במטרה להביא לשינוי ביחסה של המועצה אל ישראל.

לאחרונה דווח כי שיחות אלה הגיעו למבוי סתום, ולכן צפויה הראשונה למשוך ממנה את חברותה. גורם אמריקני אמר בשבוע שעבר לסוכנות רויטרס כי הצעד "קרב ובא" וגורמים דיפלומטים נוספים העריכו כי השאלה היא לא מתי ארצות הברית תפרוש מהמועצה – אלא מתי היא תעשה זאת.

שר  החוץ פומפאו מסר במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה לרגל ההודעה על הפרישה כי "ארצות הברית קידמה זכויות אדם באמצעות מוסדות שנים במשך עשרות שנים וממשל טראמפ מחוייב לקדם את החופש של כל האנשים. אולם, הנשיא טראמפ אמר מהיום הראשון כי ישנם מוסדות שאומרים דבר אחד ועושים דבר אחר, וזה בדיוק מה שקורה במועצת זכויות האדם".

לדבריו של פומפאו מדובר ב"ארגון צבוע" שמתעלם מההפרות הקשות ביותר של זכויות האדם ומגנה את אלה שלא עברו שום עבירה. הוא הדגיש את נטייתה של המועצה לגנות בחריפות את ישראל ואמר כי "עברו יותר הצבעות נגד ישראל מאשר נגד כל העולם ביחד".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הסבירה כי ההחלטה לפרוש מהמועצה הגיעה אחרי מאמצים מתמשכים של ארצות הברית להגיע לפשרה בעניין גינוייה של המועצה את הגורמים הלא נכונים. אולם, העניין עלה על שרטון ולכן הוחלט על פרישה רשמית.

השגרירה הביעה ביקורת כלפי המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואמרה כי "במשך זמן רב הם הגנו על אלו שמפרים זכויות אדם והם גם אלה שנבחרים במועצה. במקום לגנות אותם, המועצה מוצאת לה שעירים לעזאזל". היא הוסיפה כי ארצות הברית לא תיסוג מאמנת זכויות האדם אך המחויבות שלה לשמור על זכויות האדם בעולם "לא מאפשרת לנו להיות חלק מגוף כזה", ציינה.

היילי הדגימה את התנהלות המועצה ואמרה כי "בשנה החולפת קונגו נבחרה כחברה במועצה. זו אחת המדינות עם הרקורד הכי גרוע בעולם בכל הנוגע לזכויות אדם, שעה שמתגלים שם קברי אחים. המועצה אפילו לא נפגשה לדון בהפרות זכויות אדם בונצואלה. למה? כי הם חברים שם. כמו קובה וסין. כשהמשטר האיראני הרג חפים מפשע בגל הפגנות, המועצה לא התכנסה. במצב שכזה המועצה לא ראויה לשמה".

לשכת ראש הממשלה נתניהו הוציאה הודעה בעניין ובה נכתב כי "ישראל מודה לנשיא טראמפ, לשר החוץ פומפאו ולשגרירה היילי על החלטתם נגד הצביעות והשקרים של מועצת 'זכויות האדם' של האו"ם. במשך שנים, המועצה הוכיחה שהיא גוף מוטה, עוין ואנטי-ישראלי שבוגד במשימתו להגן על זכויות אדם". עוד צוין כי "החלטת ארה"ב לפרוש מהגוף המוטה הזה מהווה אמירה חד-משמעית – עד כאן".

גם שגריר ישראל באו"ם דני דנון בירך על ההחלטה ומסר כי "המועצה לזכויות האדם הפכה מזמן לאויבת זכויות האדם. ארה"ב הוכיחה שוב את המחויבות שלה לאמת ולצדק והבהירה שלא תאפשר לשנאה העיוורת נגד ישראל במוסדות בינלאומיים להיוותר ללא מענה".

ארגון הוועד האמריקני-ישראלי איפא"ק מסר גם כן תגובה בעניין ובהודעתו ציין כי הוא מביע הערכה רבה כלפי ממשל טראמפ והחלטתו לפרוש ממועצת זכויות האדם של האו"ם. "לצערנו, המועצה בגדה בייעוד שלה בשל אובססיביות מתמשכת לגינוי הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מדינת ישראל", נכתב בהודעה.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.