"די לשחיתות בשוק ספרי הלימוד" / ארל'ה יקטר

מחירי הספרים הנקנים לתחילת שנת הלימודים, גבוהים ויקרים. מי שנאלץ לשלם עליהם,הם ההורים שגם כך, משלמים שכר לימוד גבוה. ארל'ה יקטר מוחה על השחיתות במחירי הספרים וקורא לשינוי, ומהר:

שנת לימודים, חדשה החלה. העטיפות מבריקות, מחברות המסודרות וריח ספרים החדשים, מעידים על ההשקעה הרבה לתחילתה של שנה.

ארגוני החסד הגדולים, חילקו לאלפי משפחות מרובות ילדים כ 700 ש״ח לספרי לימוד. בנות הסמינר ישבו בהתנדבות מלאה, למחוק מחוברות הלימוד את הכתב של התלמיד משנה שעברה, עשרות נשים אספו את ספרי לימוד מההורים שעלו כיתה,
עשרות מורות הקדישו שעות לסדר את הספרים יד שנייה לתלמידים ולתלמידות שיכנסו לכיתה החדשה, חסד ללא גבולות.

אבל כאן נשאלת השאלה: מעל 356 אלף תלמידים חרדים יש בלע"ה, לציבור החרדי, על כל תלמיד ההורים משלמים לכל הפחות 200 ש״ח על ספרי לימוד, סה"כ 71,200,000. מעל 71 מליון ש״ח, מתגלגל כל שנה על ספרי הלימוד!

ועוד יותר מכך, מדוע חוברת 'כתיב וכתב' שכבר קיימת מלפני 35 שנה, מדוע לשלם עליה- 18 ש״ח? ועל חוברת 'חיבור ולשון' שכבר לפני שנות דור, הודפסה ועדיין עולה 48 ש״ח? התירוץ המוכר כי מי שחיבר את החוברת השקיע בה כסף רב וזמן- לא מקובל ונכון.

ההורים ממשיכים להשקיע כסף רב. מחירי הספרים היקרים להחריד, גורמים להקזת דמם של ההורים ולהוצאת מאות שקלים, על מוצר שבסוף שנה לא יהיה בו שימוש.

ההורים משלמים כל שנה על כל חוברת שהודפסה, מאות שקלים, זאת בזמן שעלויות ההדפסה לחוברת בודדת, הרבה פחות מהסכום אותו משלמים.

אבל ההורים ימשיכו לשלם, מחברי הספרים ימשיכו לגרוף לכיסם מליונים, מנהלי המוסדות ימשיכו לקבל את האחוזים מהוצאות הספרים כדי להמליץ על חוברת זו או אחרת, ארגוני החסד ימשיכו לחלק לכל משפחה סכום נכבד של 700 ש״ח, וההורים, בלית ברירה, ימשיכו לחסוך מהלחם של הילדים הקטנים לקנות את ספרי הלימוד.

די. די! הגיע הזמן שארגוני הצדקה, יפעלו גם בנושא זה, וידפיסו כל חוברת במחיר השווה לכל נפש, שמנהלי המוסדות יכריזו כי חוברת הנמכרת במחיר גבוה,לא תיכנס לבית הספר. כדי שההורים יוכלו להוציא את כספם, למה שנחוץ ודרוש ולא כדי לגרום לרווח באחוזים גבוהים של הוצאות הספרים למיניהם והמחברים השונים.

כי גם כך, ההוצאות הן גבוהות ומרובות, אין צורך להוסיף על הקושי של ההורים שצריכים לממן זאת. גם כך, יוקר המחיה, מציק לכולם בכיס, וכל מי שירים את הכפפה, תבוא עליו הברכה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יש מצב ששבוע אחד או אפי' יום אחד נשמע ממך איזה פירגון או מילה טובה על מישהו?
  מחכים לזה!

  יעל |
  הגב
  • למה זה מפריעה לך? יש לך חנות לספרי לימוד? העושק של ההורים מגיע לשמים? עד מתי נשלם על כל חוברת בין 50 ל70 ₪? מדוע אין אפשר להתחיל את השנה בלי לשלם מינימום של 500 ₪ לספרים וחוברות לכל ילד?

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
   • לגופו של דבר הוא צודק אך מוזר כי בכל עת פיו של יקטר מקטר

    יעל |
    הגב