מדוע מעסיקים חרדים מעדיפים להעסיק ערבים? / ארל'ה יקטר

מעסיקים חרדיים מעדיפים ערביים על פני עובדים חרדיים, מה הסיבה ומדוע נותנים לזה להמשיך ? ארל'ה יקטר, מנסה להסביר ולהשפיע:

כותרות ומודעות, פזורות בכל מקום וקוראות לפטר את הערבים ולהעסיק יהודים, ורבים הם שלא מבינים מדוע בכלל מעסיקים ערבים והלא יש כל כך הרבה חרדים שמחפשים תעסוקה ולא מוצאים. אברכים שעזבו את הכולל ורוצים לעבוד כדי לפרנס ולא להצטרך לבריות, אמהות שצריכות לצאת לעבוד, על מנת לעזור בפרנסת הבית ועוד.

האברך, שחייב להתפרנס, ילך למעביד החרדי ויקבל קצת יותר משכר מינימום, יהיה אחראי, דייקן ואמין, אבל תוך שנה העובד יהפך לשונא של המעביד. מהי הסיבה? הסיבה היא כי התלוש שיקבל ע״ס 3500 אלף ש״ח, אך המשכורת תהיה 5000 אלף ש״ח, אבל העובד לא יקבל את ההפרש. כאשר העובד ירצה לקחת חופש ולנצל את הימים המגיעים לו על פי חוק [גם בדין תורה חוקי המדינה הם אלו שקובעים את תנאי העבודה], ולקבל ביגוד כמו שהחוק מחייב, נסיעות והפרשים לפנסיה כפי שהחוב מחייב, העובד לא יקבל כלום, האברך יישאר עם המשכורת המינימלית, האימא לא תקבל ותק וגם לא תקבל תנאים.

במידה, ויעז האברך או הגברת לפתוח את הפה ולהתלונן אצל המעסיק, ייענה בתשובה של פיטורין. והוא הרי בסוף חודש צריך להאכיל את הילדים הקטנים ומה יעשה? גם אחרי חמש שנים שיעבוד קשה ייזרק ללא כלום והמעסיק ינצל את יראת שמיים של העובד שלא יפנה לבית משפט אלא לדין תורה, וגם הדין תורה יימשך זמן רב.

המעסיק לא ירצה להבין שהעובד הוא זה שמעשיר את קופת העסק, העובד מתמרמר, המעסיק גורף הון לכיסו ובחוץ יצעקו מדוע אברכים שלא לומדים בכולל, לא יוצאים לעבוד??!

אברכים יוצאים לעבוד ובסוף חודש רואים רק שמקצצים להם בשעות, גם בחודש שעבדו שעות נוספות, התלוש נשאר אותו דבר
ובעל הבית להגנתו טוען כי לא ביקש ממנו להישאר שעות נוספות, וכך בעלי העסקים החרדים מנצלים לרעה את העובדים החרדים.

כך הם גם מנצלים את הנשים החרדיות, שקמות בשעה 5 בבוקר, כדי להספיק לטפל בילדים לשלוח אותם ללימודם ולרוץ לעבודה. גם כשהיא חוזרת ממקום העבודה, מצפה לה משרה מלאה בבית כביסה, גיהוץ, ניקיון ולהכין שיעורים עם הילדים.
אך הן בתמורה, מקבלות תת תנאים מהמעסיק, ומפחדות להתלונן על תנאי השכר כי מיד יפטרו אותה.

את הטענות קשות כלפי הציבור החרדי שלא רוצה לעבוד, כל מעסיק יודע להסביר. אבל להגן על העובד החרדי, אין מי שיקום ויעשה זאת. הגיע הזמן שיקום משרד שירכז את העובדים החרדים ויעמוד על הזכויות שמגיעים להם. וכך הפועל החרדי, יעבוד במסירות ויעילות.

אך כפי שזה נראה כעת, המעסיק ימשיך לצעוק כי אין לי ברירה ואני חייב להעסיק ערבים כי החרדים לא רוצים לעבוד.
מחפשי העבודה החרדים ימשיכו לחפש עבודה למצוא, לעזוב בגלל התנאים הירודים ושוב לחזור למעגל מחפשי העבודה.

********

נ.ב. ראוי לציין שיש גם מעסיקים ישרים, שכל מעשיהם בחסד ואמונה ואין הדברים מכוונים אליהם. אלא להתריע על תופעה שקיימת וראויה לגינוי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.