אשדוד בוערת: "לא ניכנע לסחטנות החרדית"

מתחם הקניות והבילוי 'ביג פאשן', שנפתח לאחרונה בפאתי העיר אשדוד, מצית את מלחמות השבת בעיר ומאיים לפלג בין דתיים לחילונים • הוקמה ועדה מיוחדת שתפיק את תפילות השבת ועצרות המוניות • חברי 'יהדות התורה' וש"ס מאיימים בפרישה וחברי האופוזיציה קראו לראש העיר לא להיכנע ל"סחטנות החרדית"

מתחם הקניות והבילוי 'ביג פאשן', שנפתח לאחרונה בפאתי העיר אשדוד, מצית את מלחמות השבת בעיר ומאיים לפלג בין דתיים לחילונים.בשבוע שעבר התכנסו רבני הקריות בעיר והחליטו לצאת למערכה למען שמירת השבת. בין השאר הוחלט על תפילה המונית שתתקיים בימים הקרובים, ואולי גם על תפילה שתיערך בכניסת השבת במתחם המסחרי עצמו.

השבת נדמה שעולה המאבק שלב נוסף, כאשר שני בחורים חרדים הגיעו למתחם במהלך השבת והחלו לצעוק בקולי קולות קריאות "שאבעס".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

רבנים מכלל החוגים החרדיים באשדוד ואדמו"רי העיר התכנסו לישיבה ובה הוחלט על שורה של צעדי מחאה, ובין היתר דובר בה על הטלת עיצומים כלכליים על רשת 'ביג', שיפגעו בהכנסותיה. בין היתר החליטו על "סקנציות כלכליות" באמצעות הפעלת לחץ על חברות ביטוח וקרנות הון שימשכו את השקעותיהן בקבוצת ביג. במקביל פורסמה קריאה שלא לקנות באף אחד ממרכזי ביג בישראל.

בישיבה שהתקיימה באולם ברובע ז' השתתפו האדמו"ר ממעליץ, האדמו"ר מפיטסבורג והרבנים שמואל דוד הכהן גרוס, חיים פסח הורביץ, מאיר כהן, אליהו סויסה, יו"ר המועצה הדתית עובדיה דהן ואחרים. את הכינוס יזם יו"ר משמרת השבת, הרב יונה ארליך. רב חסידי גור בעיר, שמואל דוד הכהן גרוס, טען שמדובר בעידן חדש ובמתחם שמביא רבים מחוץ לעיר בשבתות, דבר הממיט "אות קלון" על העיר. לדבריו, הטענה אינה מופנית רק כלפי ביג פאשן, אלא הדרישה היא לסגור את כל מרכזי המסחר בעיר הפועלים בשבת.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הציבור החרדי באשדוד הוא בעיקר חסידי, ומהווה 35 אחוז מאוכלוסיית העיר, והסיעות החרדיות במועצת העיר תופסות עשרה מתוך 27 מושבים. על רקע פתיחת המתחם מאיימות הסיעות גם בפרישה מהקואליציה אם ראש העיר יחיאל לסרי לא ייענה לדרישותיהם. מנגד, חברי האופוזיציה קראו לראש העיר לא להיכנע ל"סחטנות החרדית". לסרי מצדו טוען כי עליו לשמר את הסטטוס-קוו בעיר, ולפיו מחוץ לאזור המיושב ובאזורי התעשייה העסקים יהיו פתוחים בשבת.

בהוראת הרבנים נקבע כי תפעל החל מעתה ועדה מיוחדת, שחבריה יהיו הרב חיים בן חמו, הרב יונה ארליך, הרב משה לבקוביץ', הרב מאיר מויאל והרב דניאל בן אבו, והיא תפיק את התפילות ההמוניות ועצרות המחאה, לאחר שייפגשו עם כל גבאי בתי הכנסת, רבני השכונות ומגידי השיעורים בעיר.

מרשת ביג נמסר כי "ההחלטה על פתיחת החנויות בשבת היא של הרשתות ולא של הנהלת 'ביג'. החברה מבקשת להבהיר כי בפאתי העיר אשדוד העסקים פועלים בשבתות מזה שנים רבות. כל עוד ימשיך מסחר בשבת במקום כלשהו, שיהווה תחרות מולנו, נאפשר לחנויות להמשיך לפעול. כאשר תיפסק לחלוטין התחרות בשבת, נשמח לשוחח על הסוגייה".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תפלתי ממעמקי לבי לשם ית' שמו: שבסוף כל החכי"ם חרדים -העמלקים (כל אלו שמתנגדים לצדיק הדור, היחידי שלוחם מלחמת מצוה, נגד גזרת הגיוס בני ישיבה, מרן הגאון ר' שמואל שליט"א) יישבו באפזיציה, כשראש הממשלה בנימין נתניהו יסרב לדרישות הבית היהודי, והמו"מ יהי תקוע עד הסוף, ואז יתקדש שם השם בעולם! להראות שחייבים ללחום נגד גזירת הגיוס והשמד. יה"ר שיקובל תפילתינו באהבה וברצון לפני בורא כל העולמים. אמן ואמן סלה.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. אסור על פי הלכה להשתמש בשום צורה ואופן בתמונה שצולמה בשבת באיסור! אף אם צולם ע"י גוי לצורך יהודי!!!!!

    מאיר |
    הגב