אשר יגורנו בא • בהסכמים הקואליציוניים לקראת השבעת הממשלה: 1,800 פטורים בלבד לבני-ישיבות, סנקציות כלכליות לאלה שלא יתגייסו ומיצוי כושר ההשתכרות כקריטריון לזכאות לשיכון

אז זה כבר מאחורינו: החרדים לא בקואליציה למרות כל הספינים ביממות האחרונות. לפיד ובנט, לעומת זאת, בפנים עמוק, והלילה עתידה להיות החתימה על כל ההסכמים כולם, לקראת השבעת הממשלה.
אחרי שתיקה ארוכה מצדו של יאיר לפיד בתקשורת ובכלל, הבוקר הוא פרסם תגובה ראשונית לאחר ההסכם עם הליכוד, בדף הפייסבוק שלו: "טוב, זה כנראה הסוף. או בעצם ההתחלה. מתנצל על השתיקה הארוכה, אבל היו עכשיו כמה ימים שבהם כל מילה שהייתי אומר היתה זוכה ליותר מדי פרשנויות וספינים. אחרי שנחתום סופית (כנראה הלילה) אעדכן ואסביר, אבל היה לי חשוב להגיד לקהילת הפייסבוק של 'יש עתיד' שאני עדיין כאן ואמשיך להיות כאן מפני שהדיאלוג בינינו הוא חלק מהפוליטיקה החדשה, שבה נבחרי ציבור לא סוגרים דלת ונעלמים יום אחרי שקיבלו תפקיד".

אבל זה הזמן שלנו לאסוף את השברים ולהתמקד עם הפנים לעתיד: מה אנחנו, החרדים, הולכים בעצם להפסיד?

לפי ההסכמים שגובשו בין יש עתיד להליכוד בנושא השוויון בנטל, הרי שתגובש הצעת החוק שיחליף את "חוק טל" על-ידי הממשלה עוד לפני הגשת התקציב. המתווה החדש קובע חובת שירות צבאי או אזרחי לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18, לצד חשיבות ומרכזיות לימוד התורה כערך מרכזי במדינת ישראל. מי ש'ישתמט' מהשירות הצבאי, לא צפוי לאכיפה פלילית, אלא – לא פחות גרוע – כלכלית.

בשורה הגדולה מאד לכלל חיילי צה"ל היא ששירות החובה יקוצר מעתה ויימשך שנתיים בלבד, בניגוד לשלוש שנות חובה לבנים כיום. על פי דרישת ראשי צה"ל, חיילים שימשיכו לשירות של שלוש שנים – יתוגמלו בעבור שירות זה בשכר מינימום ובמענק כספי ללימודים אקדמיים עתידיים.

מה יהיה על בני הישיבות? ובכן, מדי שנה יוענקו כ־1,800 'פטורים' בלבד לתלמידים שייחשבו ל"מתמידים" ואף יקבלו מלגה מיוחדת. לעומת זאת, מי שיפסיק את לימודיו בגיל 21-26 לאחר שקיבל פטור צבאי, ייקנס בסנקציה כלכלית. עד גיל 21 מתגייסים חרדים יוכלו לקבל דחיית שירות, אך לאחר מכן יחולקו לשלוש קבוצות: אלה שישרתו בצבא, אלה שיעשו שירות אזרחי, וה"מתמידים" שכאמור יקבלו פטורים. ועדת שרים בראשות הבית היהודי ובשותפות כל המפלגות בקואליציה צפויה להעביר את הצעת החוק תוך 45 יום.

הגזירות לא נגמרות בזה: לפי ההסכם, הרי שבתוך שנתיים וחצי ילמדו כל תלמידי ישראל, כולל החרדים (לפחות לפי ההסכם, כן?) לימודי ליב"ה, ויינקטו צעדים כלכליים נרחבים לעידוד שילובם של החרדים בשוק העבודה. יותקנו תקנות ולפיהן הטבות, פטורים והנחות שהמדינה מעניקה יותנו במיצוי כושר השתכרות.

 

וזה עוד לא הכל: בתוך 30 יום יתוקנו קריטריונים לזכאות לשיכון, כך שמיצוי כושר ההשתכרות – שבעצם מוריד את רוב הציבור החרדי שהינו אברכים – יהווה קריטריון במקום ותק בנישואים, שמהווה קריטריון כיום.

בקיצור, ימים לא קלים הולכים להיות, מה שנשאר בינתיים לעשות, זה רק להתפלל לטוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.