"אשת הברזל" של בריטניה, מרגרט תאצ'ר, הלכה לעולמה

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, הלכה היום לעולמה והיא בת 87 • תאצ'ר, שקיבלה את הכינוי "אשת הברזל", כיהנה בתפקיד בין 1979 ל-1990 והובילה, בין היתר, מדיניות פנים של צמצום מעורבות הממשלה במשק הבריטי ואת המלחמה באוקלנד

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, "אשת הברזל" מרגרט תאצ'ר, הלכה היום (שני) לעולמה בגיל 87 אחרי שלקתה בשבץ מוחי. "בצער רב, מארק וקרול תאצ'ר מודיעים שאמם, הברונית תאצ'ר, מתה בשלווה בעקבות שבץ מוחי הבוקר", מסר דוברה של ראש הממשלה לשעבר, לורד בל.

בממלכה הורדו הדגלים לחצי התורן. עד כה לא נמסר מועד הלווייתה של תאצ'ר, אולם מדאונינג 10 נמסר כי היא תזכה להלוויה ממלכתית מלאה עם טקס כבוד בקתדרלת סנט פול בלונדון.

בתוך זמן קצר הגיעו הודעות התנחומים מכל העולם. מארמון בקינגהם נמסר כי "המלכה עצובה לשמוע את החדשות על מותה של הברונית תאצ'ר. המלכה תשלח מסר פרטי של סימפטיה למשפחתה".

ממשרדו של ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, נמסר: "בצער רב שמעתי על מותה של הליידי תאצ'ר. איבדנו מנהיגה דגולה, ראש ממשלה נהדרת ובריטית אדירה".

ראש הממשלה לשעבר, טוני בלייר אמר כי "מעט מנהיגים זכו לשנות לא רק את הנוף הפוליטי של ארצם, אלא גם של העולם. מרגרט הייתה מנהיגה כזו. ההשפעה העולמית שלה הייתה נרחבת. וממשלת הלייבור שמרה על כמה מהשינויים שהיא עשתה בבריטניה, במובנים מסוימים, והם יושמו על ידי ממשלות ברחבי העולם".

"הייתה ידידת אמת לישראל"

נשיא המדינה שמעון פרס, ספד לתאצ'ר, עמיתתו לשעבר לתפקיד ראש הממשלה. "ישנם אנשים וישנן אידיאות. לעיתים רחוקות הם משתלבים יחדיו בכדי ליצור חזון. ליידי תאצ'ר הייתה מנהיגה יוצאת דופן", אמר הנשיא.

"היא היוותה השראה למנהיגים אחרים, כאישה הראשונה שנשאה בתפקיד ראש-ממשלת בריטניה, היא שברה תקרת זכוכית", הוסיף פרס. "היא הראתה כמה רחוק ניתן להגיע עם חוזק פנימי נחישות וחזון ברור. היא הייתה ידידת אמת לישראל, סייעה לנו בהמון תחומים כולל תחום החינוך. ליידי תאצ'ר עמדה לצידנו ברגעי משבר, והשתמשה בהשפעתה ובכוחה בכדי לעזור לנו לעשות שלום. בזמן המשא ומתן עם הירדנים בסוף שנות ה-80, היוותה תאצ'ר מקור ידע וחוכמה לי ולמלך ירדן, ידענו שאפשר לסמוך על שיקול דעתה ועל מסירותה. שולח את תנחומיי הכנים למשפחתה, לחבריה ולכל אזרחי בריטניה".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה בעקבות מותה של תאצ'ר, בה נאמר: "היום אני אבל על מותה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, הברונית תאצ'ר. היא הייתה מנהיגה דגולה. אשת עקרונות, בעלת נחישות, אמונה עצמית וכוח".

נתניהו הוסיף ואמר כי "היא הייתה ידידה איתנה של מדינת ישראל והעם היהודי. היא העניקה השראה לדור של מנהיגים פוליטיים. אני שולח את תנחומיי הכנים למשפחתה, ולממשלה והעם בבריטניה".

האשה הראשונה בתפקיד

תאצ'ר, שהייתה ידועה בכינויה "אשת הברזל", הייתה אחת מראשי הממשלה הבולטים ביותר בתולדות בריטניה. היא הייתה האישה הראשונה שהחזיקה בתפקיד, וכהונתה נמשכה במשך 11 שנים, בין 1979 ל-1990.

מרגרט הילדה רוברטס, שזכתה לכינוי "אשת הברזל", נבחרה ב-3 במאי 1979 לאישה הראשונה בתפקיד ראש ממשלה בריטניה, והאישה הראשונה שמכהנת בתפקיד באירופה.

היא נולדה ב‭13-‬ באוקטובר 1925 למשפחה שמרנית דתית והצטיינה כבר בבית-הספר ובאוניברסיטת אוקספורד, בה למדה כימייה. ב‭,1946-‬ כשבידה תואר ראשון, החלה לעבוד במחקר ובמקביל סיימה את לימודי המשפטים ונישאה לתעשיין דניס תאצ'ר. לשניים נולדו בן ובת תאומים – מארק וקרול – כיום בני 60.

ב‭,1959-‬ אחרי כישלון קודם בבחירות, הצליחה תאצ'ר להיבחר כחברת פרלמנט מטעם המפלגה השמרנית. עד מהרה התבלטה מאוד בתפקידה החדש, ובעקבות זאת היא מונתה ב‭1970-‬ לשרת החינוך.

מדיניות קפיטלסטית

לאחר כישלונם של השמרנים בשתי מערכות בחירות, ערערה תאצ'ר על מנהיגותו של היו"ר, אדוארד הית', וב‭1975-‬ נבחרה לראשות המפלגה. בבחירות הכלליות במאי 1979,‬ הובילה תאצ'ר את מפלגתה לניצחון מוחץ ומונתה לראש הממשלה.

היא נודעה במדיניות הקפיטליסטית הקשוחה שניהלה, שזכתה לכינוי "תאצ'ריזם‭."‬ בין השאר, היא הפריטה חברות ממלכתיות, הקלה במיסים למעמד הבינוני, צמצמה הוצאות על בריאות וחינוך וניהלה מלחמת חורמה באיגודים המקצועיים, ובראשם איגודי הכורים. התוצאות של מדיניותה הכלכלית היו פגיעה בשכבות החלשות, שילוש האבטלה והכפלת האינפלציה. עם זאת, תומכיה טוענים כי מדיניותה סייעה לקדם את הכלכלה הבריטית.

"פשע הוא פשע הוא פשע"

גם במדיניות החוץ נודעה תאצ'ר כ"אשת הברזל" והיתה קשוחה, כאשר השיא היה במלחמת פוקלנד נגד ארגנטינה. ב-2 באפריל 1982, הורה הרודן הארגנטינאי, גנרל לאופולדו גלטיירי, לצבאו לפלוש לאיים – אשר מכונים על ידי הארגנטינאים בשם לאס מלווינס – והחיילים כבשו את הבירה פורט סטנלי.

בעקבות זאת הורתה ראש הממשלה הבריטית, מרגרט תאצ'ר, על פעולה צבאית לשחרור רצועת האיים. כוחות ימיים גדולים ויחידות מובחרות נשלחו לאזור ואחרי 74 ימי לחימה, הודיע הצבא הארגנטינאי על כניעתו. הניצחון המרשים סייע לתאצ'ר לזכות בכהונה נוספת בבחירות 1983.

תאצ'ר הובילה מדיניות תקיפה נגד ארגון ה-IRA האירי, כאשר במהלך שביתת הרעב של אסירי הארגון ב-1980-81, היא סירבה להעניק להם מעמד של אסירים פוליטיים כשהכריזה כי "פשע הוא פשע הוא פשע". היא גם הפעילה את חיילי היחידה המובחרת SAS נגד הטרוריסטים.

ניסיון התנקשות

היד הקשה שהפעילה תאצ'ר הובילה גם לניסיון התנקשות של ה-IRA בחייה. ב-12 באוקטובר 1984, התפוצץ מטען חבלה במלון גרנד הוטל שבעיר ברייטון בעת שבמקום נערכה הוועידה השנתית של המפלגה השמרנית. חמישה בני אדם נהרגו, בהם חבר פרלמנט ושלוש רעיות של פוליטיקאים שמרנים, ויותר משלושים נפצעו. חדרה של תאצ'ר נפגע קשות, אולם היא יצאה ללא פגע ואמרה: "אתה קורא על הדברים האלה, אבל אתה אף פעם לא מאמין שזה יקרה לך".

שקיעתה של בריטניה למיתון ב‭,1990-‬ הובילה למרד נגד תאצ'ר במפלגתה. כשהבינה שלא תימנע מהדחה, היא הודיעה בנובמבר שהיא פורשת מהתמודדות ואת מקומה בראשות הממשלה תפס ג'ון מייג'ור. היא נותרה חברת פרלמנט עוד כשנתיים, ועם פרישתה זכתה לתואר אצולה, הברונית תאצ'ר מקסטיבן, והפכה לחברה בבית הלורדים.

צפו: "אשת הברזל" בפעולה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.