"אתה לא תגיד לי מה לעשות": החכי"ם החרדים חוללו מהומה בועדת הכספים • צפו(וידאו)

הדיון בועדת הכספים בנושא הצע"ח 'אפס אחוז מע"מ' התלקח לעימות וחילופי דברים קשים בין חברי הכנסת החרדים ליו"ר הועדה. צפו

סערה בועדת הכספים: במהלך ישיבת הועדה שעסקה בהצע"ח דירה ללא מע"מ של שר האוצר, נקלעו חברי הכנסת החרדים לעימות קולני עם יו"ר הועדה, ניסן סלומיאנסקי, שדרש מגפני להקשיב ואיים עליו בהוצאה מהדיון. גפני הגיב: "אל תגיד לי מה לעשות…סיימתי לקבל ממך הוראות בקדנציה הזאת".

העימות המדובר היה המשך לוויכוח חריף בין ח"כ ליצמן ויתר החכי"ם החרדיים מול יו"ר הועדה. צפו בישיבה הסוערת
[alooma ref="23ca2306f05bf1d55ee64741458d411e.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

חבר הועדה, ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), מסר בתגובה: ״היום גפני הראה שהוא באמת סתם ליצן. הוא השתולל בועדה ואפילו כשניסה להעביר דבר תורה הוא לא הכיר את פרטי הסיפור של קמצא ובר קמצא. מתי יבינו בציבור החרדי שהוא סתם צעקן שמחלל שם שמים כל דקה שבוא בכנסת? האם גדולי הדור מכירים איך שהוא מתנהג? לדעתי לא ואם תצא להם לראות את התנהגותו היו זורקים אותו מתפקידו מיד.״

כזכור, חוק מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה יהפוך להוראת שעה לשבע שנים בלבד: לאחר מאבק ממושך בין יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי ושר האוצר יאיר לפיד על סעיפים בחוק שנועד להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה ומנע את אישורו, הצליחו השניים להגיע בשעה האחרונה להסכמה.

עם זאת, עדיין לא ברור אם החוק יעלה להצבעה לפני יציאת הכנסת לפגרה ביום רביעי השבוע, נוכח מספר ההסתייגויות העצום העומד על למעלה מ-1,000. מחר יובא החוק לאישור ועדת הכספים אולם אישורו במליאה לפני אוקטובר עדיין מוטל בספק.

במסגרת ההבנות שאליהן הגיע לפיד וסלומיאנסקי הוחלט כי במקביל להפיכת חוק מע"מ 0% להוראת שעה ל-7 שנים, גם חוק מחיר המטרה של אורי אריאל, שחתימת שר האוצר עליו הותנתה באישור חוק המע"מ, יהפוך להוראת שעה ל-7 שנים בלבד.

בפגישה שקיימו לפיד וסלומינסקי בצהריים, נכנע שר האוצר לדרישתו של יו"ר ועדת הכספים להפוך את החוק להוראת שעה שתוקפה יהיה לחמש שנים בלבד. מדובר בשינוי בחוק שסלומינסקי התעקש להעביר מתוך הנחה שבמהלך חמש שנים יחול שיפור בשוק הנדל"ן, דבר שיהפוך את החוק למיותר.

"החוק עולה למדינה 3 מיליארד שקל בשנה. לפי כל התוכניות של שר האוצר ושר השיכון, בעוד ארבע שנים המחירים בשוק הנדל"ן ירדו ויגיעו למחירים סבירים, ולכן אין סיבה להשקיע כ"כ הרבה כסף כל שנה. בחישוב מהיר, המדינה תוציא ב-20 שנה 60 מיליארד שקל בגין ההטבה הזו. מדובר בבזבוז כספים אדיר ולכן יש מקום להגביל את הצעת החוק להוראת שעה לחמש שנים בלבד", הסביר סלומינסקי.

עם זאת, סביב דרישה נוספת שהציג סלומינסקי – דיפרנציאציה של ההטבה למשרתים בצה"ל – עדיין אין הסכמה והנושא עדיין נידון.

ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה להסכמות שהושגו בין שר האוצר ויו"ר ועדת הכספים בעניין הצעת חוק מע"מ 0% כי "גם אם מגבילים צעד מטופש בחמש שנים זה לא הופך אותו למוצלח. מעבר לטיעונים המשפטיים והמקצועיים יש בחוק הזה מרכיב גדול של הונאה: כל מי שעשה צבא בטוח שלפיד הולך להעניק לו הטבה של 200 אלף שקל אבל בפועל אין אפילו 10,000 דירות לתת. מה יעשו עוד עשרות אלפי זוגות צעירים? אני מאמין שעד שיגלו שלפיד עבד עליהם נתגלגל כבר לבחירות. חובה לשאול אילו צעדים אפקטיבים אחרים אנו יכולים לעשות בכסף הזה שבאמת יורידו את המחירים".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. החוק שיזם יאיר לפיד בענין מע"מ בשעור 0% על דירה הנקנית מקבלן- חוק זה מפלה לרעה בני עניים (שאינם יכולים לקנות דירות מקבלן) לעומת בני עשירים. ההפליה מגדילה את הפער שביניהם, כלומר את אי-שוויון ההזדמנויות שבפניהם, בסכום של עד כ-240 אלף שקל.
  הפליתם לעומת בני עשירים שלא שרתו בצבא היא רק בסכום 142 אלף שקל = סכום המע"מ במכירה בסך 950,000 שקל.
  אבל אם בני עניים ישרתו בצבא, אז חוק זה שנועד לתת "ביטוי לחסרון הכיס שנשאו בו עקב השירות" (כלשונה המפורשת של הצעת החק) "יפצה" אותם על הפסדם משרותם באופן שהשרות שלהם דוקא יגדיל את ההפליה שגלומה בחק זה בינם לבין בני העשירים, עמיתיהם לשרות, בעוד 97 אלף שקל = סכום המע"מ על ההפרש בסכום המכירה בסך (1,600,000-950,000) שקל.

  פער בהזדמנויות, על אף שלכאורה אינו שולל כסף מאיש, מביא הפסד לבני עניים כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים.
  השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל" המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון.

  בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם היא להקטין את אי השוויון ע"י נצול 3 השנים ללמוד אוטודידקטי (אברכים- שפור כשוריהם הקוגניטיביים ע"י למוד גמרא), צבירת נסיון, צבירת הון התחלתי וכד'.

  צריך לתגמל את חילי הסדיר בדרך אחרת: הפליה לטובתם בשעור מס הכנסה, לכל ימי חייהם

  0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים |
  הגב
 2. הציונים הארורים מבקשים מהחרדים לעזור לחילים, להביא לחיילים מכתבי תמיכה של ילדים חרדים, אוכל יין לקידוש, וכו' ולכתוב כתבות יפות על הצבא בעיתוני החרדים, כדי לנסות לקרב החרדים לצהל, ואח"כ להשמיד הדעת שלהם, כדי שאח"כ החרדים ח"ו יתחברו לצבא הטמאה, ויכפרו בתורה הקדושה .

  הציונים – מדינת ישראל, מפיצים התמונות של החרדים ביחד עם החיילים להראות כאילו שמותר לחרדי לילך לצבא' ולהיות קשור לצבא, ולעזור לחיילים ששונאים הדעת. אבל כולנו יודעים שאסור לשם יהודי ללכת לצבא, זה בגדר יהרג ואל יעבור. כל הצדיקים, וגדולי הדור האמיתים, אסרו לכל יהודי ללכת לצבא. כל חרידי שמביא ממתקים וכו' לחיילים עתיד ליתן את הדין!!! לא משנה אם הוא אדם פשוט או רב וכו'

  אלו שמשרתים בצבא הם בהחלט רק ערב-רב (או גוים גמורים) ולא מזרע עם ישראל, אין להם נשמות מכלל ישראל, אין לאלו שום שייכות לעם ישראל, הם לא מאמינים בשם ית' כופרים גמורים, לא מקיימים תרי"ג מצות. מובן שרגליהם לא עמדו בהר סיני בשעה שהקב"ה נתן לנו את התורה. הם רק מקיימים ואומרים קוחי ואוצם ידי … כפירה שלמה בתורה ובהקב"ה ח"ו. המלחמה המתרחשת איננה קשורה כלל ליהודים וערבים, אלא לציונים שהשתלטו בכח הזרוע עליהם.

  רק להתפלל להקב"ה שיציל כל עם ישראל ויחזרו כולם בתשובה שלמה בקרוב ממש, אין כוחנו אלא בפה, רק סייעתא דשמיא.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב