"א-לי, למה עזבתני"? / ר' שייקה גרינשפן

בחור עומד, כולו עטוף בטלית, מתנדנד בחוסר יציבות במרכז חדר האוכל של הישיבה, עיניו עצומות. "קלי קלי למה, למה עזבתני". ר' שייקה גרינשפן בסיפור מרגש על כוחו המיוחד של חג הפורים

בני לנדא' משיעור א' בישיבת "לב העיון"' מוגדר כמוצלח ביותר בשיעור. גם למדן גם מוכשר. השטייגען אצלו בדם ובמקביל הוא החברמן של השיעור, כולם יודעים כאשר מישהו צריך משהו, הכתובת היא ישר לבני. החיוך היה סימן ההיכר שלו, ממש הבחור המושלם, כזה שמסתדר עם הרמי"ם והמשגיח וגם יושב לומד עם הרבה גישמאק.

בפורים, הוא קיבל את המשימה לארגן את צרכי הפורים ואת דברי השמחה על השיעור שלו, וכמובן, עשה זאת בהצלחה מרובה. היין לא חסר, ההצגות היו בטוב טעם והכל היה מוכן לקראת הלילה הגדול של פורים. פעם ראשונה שבני שותה, בזה הוא לא היה מומחה, וכל הערב הוא הערה לקרבו בקבוקי יין עד שהוא הרגיש את השפעתו,"כמה טוב ה'" הוא צעק בקול, "תודה לך ה' על הכל" בכה מאושר, כמובן שכל הפורים בני היה מסוחרר, אך ההרגשה של השכרות שמגיעה ממקום של אושר וסיפוק רוחני הייתה לו חוויה מרוממת.

בני לנדא, משיעור ב' בישיבת "כוכבים לדוד" הוא בחור חדש שעבר לפה השנה מישיבה קודמת. בני הוא בחור בינוני מאוד, הלימוד לא משהו, הוא משתדל להתחמק מעיניו הבוחנות של המשגיח שלא יראה את הבטלה שלו, בני לא ממש מסתדר עם החברים, הוא תמיד מדוכדך ונימה של עצב מחליפה את חיוכו הנצחי.

כשאבא של בני העביר אותו לישיבה הזאת, הוא חשב "משנה מקום משנה מזל" ואולי פה הוא כן יחזור לפרוח. אבא של בני מאוד דואג לו וכל הזמן מתייעץ עם אנשי מקצוע עד שהייתה לו שיחה פורה מאוד עם ראש הישיבה ב"כוכבים לדוד", שם הסביר ראש הישיבה לאבא של בני: "בני נמצא ב"משבר" זה קורה להמון בחורים מוצלחים וזה קורה מכל מיני סיבות, צריך להעניק לבני המון חום ואהבה ולחכות בסבלנות עד שזה יעבור".

ראש חודש אדר, בני נזכר בפורים שנה שעברה איך ה"עד דלא ידע" שלו האישי היה כל כך מוצלח ואיך הוא ארגן את כל צרכי הפורים – איזה פורים יהיה לי- חושב בני לעצמו- לקבל פורים מתוך ריקנות? איזה טעם יהיה ליין ולשכרות כשזה לא בא מתוך השתוקקות לקרבת ה' ? ובני מתחיל להתפלל לה' שיעזור לו להתקרב אליו כדי שההשתכרות בפורים תהיה מתוך צימאון לעבודת ה', כדי שיוכל להרגיש את ההרגשה הנהדרת של איבוד חושים, לבכות ולהתפלל מתוך לב טהור בלי כל המסכות שעוטפות אותו כל השנה, הוא יודע, התפילות בפורים מתקבלות.

"ותוסף אסתר…קלי קלי למה עזבתני…" בחור עומד, כולו עטוף בטלית, מתנדנד בחוסר יציבות במרכז חדר האוכל של הישיבה, עיניו עצומות. "קלי קלי למה, למה עזבתני, אני רוצה לחזור אליך, להרגיש שוב את הטעם של השטייגען בעומק התורה, לנתץ סברות, לפרוך קושיות, קלי קלי למה עזבתני, למה אני לא מצליח ללמוד כמו פעם? למה החיוך ושמחת החיים שלי נעלמה? הקב"ה אנא אני רוצה, רוצה לחזור אליך, להרגיש אותך להתקרב אליך".

בני לנדא, מועד חמישי ב"פוזנא" הוא הבחור המבוקש ביותר בשידוכים בישיבה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.