א-סיסי הרצוג וחזון השלום (וידאו)

הנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי, נשא נאום נדיר שבו קרא למפלגות בישראל לקדם את השלום. האם הרצוג ונתניהו לקראת תהליך היסטורי? { "ישראל נכונה להשתתף בקידום התהליך" }

לקראת ממשלת אחדות?  הנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי, נשא נאום נדיר שבו התייחס לקשרים של מדינתו עם ישראל, א-סיסי הבהיר בנאומו כי על רקע המצב המידרדר במזרח התיכון, שלום עם הפלסטינים יהיה בגדר "נס לאזור". וקרא לישראל לחתור לשלום.

ראש הממשלה נתניהו הגיב על  דברי א-סיסי: "מברך על נכונות מצרים להשקיע  בקידום שלום ובטחון בינינו לבין הפלסטינים.

"ישראל נכונה להשתתף בקידום התהליך". הגיב נתניהו.

הפרשן הפוליטי של ערוץ 2 עמית סגל  צייץ בטוויטר: כי התבטאותו של סיסי שקורא, מכולם, ״למפלגות הישראליות״ להצטרף למהלך אזורי באה יום אחרי שהרצוג מבטיח מהלך אזורי ונראית מתואמת לגמרי עם לשכת רה"מ".

הערכה במערכת הפוליטית כי נתניהו גמור בדעתו להרחיב את הממשלה על חשבון הבית היהודי כבר ביומיים הקרובים, להרצוג יהיה חלק חשוב במשא ומתן שאותו ינהלו המצרים.

הנשיא המצרי קרא לצדדים לאמץ את התיווך של מצרים וארה"ב במו"מ. "מהניסיון שלי כאיש שלחם ב-1967 וב-1973, אני אומר לכל מי שמאזין – אף אחד לא יודע כמה השנאה הייתה גדולה אז, לפני השלום", סיפר א-סיסי. "אני נפגש עם מנהיגים רבים וגם עם מנהיגי היהודים בגולה, ותמיד אני אומר להם שהצעד שעשינו לפני 40 שנה (השלום עם ישראל) נכתב בהיסטוריה כדף חדש שהביא אור בין העמים".

 

"אף אחד לא ידע שיהיה שלום אמיתי ויציב בין ישראל למצרים שיחזיק מעמד עד עכשיו", הדגיש הנשיא המצרי, "עם הזמן ראינו שזה עובד. יגידו אנשים (היהודים שנפגש איתם) שהשלום הזה לא חם, אבל אני עונה לכם: 'תקשיבו לי, השלום יהיה יותר חם אם נוכל לפתור את הבעיה של אחינו הפלסטינים'".

 

לדבריו, "אם ניתן תקווה לפלסטינים מדינה וערבויות לביטחון לשתי המדינות (פלסטין וישראל), אנחנו המצרים מוכנים לסייע בביטחון. כך נעבור את התקופה הקשה וננצח את הייאוש. אם נעשה מאמץ אמיתי שייתן תקווה לפלסטינים וביטחון לישראלים, נכתוב עוד דף חדש, עוד יותר ממה שהיה בין מצרים לישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.