מתי יוצא צום תשעה באב תשע"ז?

לפניכם זמני כניסת ויציאת צום תשעה באב לשנת 2017 – תשע"ז • וגם: הלכות ומנהגים, צפו

תשעה באב הוא היום העצוב ביותר בלוח השנה היהודי. ביום זה אנו מתאבלים על חורבן בית המקדש הראשון והשני ועל מאורעות טרגיים נוספים שאירעו ביום זה.

זמני הצום תשעה באב

תל אביב
כניסת צום 19:35
יציאת צום 20:01

ירושלים
כניסת צום 19:37
יציאת צום 20:01

חיפה
כניסת צום 19:36
יציאת צום 20:01

באר שבע
כניסת צום 19:34
יציאת צום 19:59

ביום זה אירעו צרות רבות לעם ישראל, החל  מחורבן העיר ביתר וכלה בגירוש יהודי ספרד

תשעה באב נחשב שורש לכל הצרות שאירעו לעם ישראל בכל הדורות, לכן בקינות שנתקנו לומר מוזכרים צרות נוספות שאירעו לעם ישראל בנוסף לחורבן המקדש.

בליל תשעה באב מסירים בבית הכנסת את הפרוכת מארון הקודש, מכבים רבים מן האורות ולאחר תפילת ערבית אומרים את מגילת 'איכה' המתארת את זוועות החורבן. החזן מקריא את המגילה בקול כשהמתפללים מצטרפים אליו בקול שקט. לאחר-מכן קוראים כמה 'קינות', פיוטים שנכתבו לתשעה באב.

נוטלים ידיים בבוקר תשעה באב שופכים מים רק על קצות האצבעות, ובברכות השחר מדלגים על ברכת "שעשה לי כל צרכי". בתפילת שחרית לא מניחים תפילין או מתעטרים בטלית (עושים זאת בהמשך היום). לאחר קריאת התורה בבית הכנסת קוראים את הקינות, הפיוטים המבכים את המאורעות הטראגיים של חורבן המקדש וירושלים

אלפים רבים יפקדו את הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, בתפילה ובאמירת הקינות במשך כל תשעה באב. בשנים האחרונות גוברת התהודה להכרת הלכות המקדש ובניינו, עמותות כ'כמכון המקדש' 'אל הר המור' ועוד עוסקות בהפצת הלכות המקדש, הכרת כליו ועוד לציבור הרחב. במשך שנים מתקיים המנהג של 'סיבוב שערים' סביב שערי הר הבית כדי לבקש ולהתפלל לה' שעם ישראל יזכה לשוב אל מקום בית מקדשו.

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.