באוצר ובמשרד רה"מ מתנגדים למיזוג מזרחי-טפחות ואיגוד

"אני לא מקבל את זה שאם נחזק את הבנק השלישי זה ישפר את התחרות"

הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה, וראש המועצה הלאומית בכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' אבי שמחון, הביעו אמש את התנגדותם למיזוג בין בנק איגוד לבנק מזרחי טפחות. "אני לא מקבל את זה שאם נחזק את הבנק השלישי זה ישפר את התחרות", אמר שמחון בוועידת The Marker לכלכלה וחברה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

"אני חושב ששלושה זה רע, זה לא מספיק לתחרות וגם ארבעה לא", הוסיף שמחון. "על ידי זה שנחזק את השלישי לא נגביר את התחרות, נחליש אותה. היו גם שלוש חברות סלולר".

הכלכלן הראשי באוצר ציין שלמשרדו אין עמדה רשמית בנושא, אך הוא מתנגד לו. "הממשלה עושה מאמצים גדולים, גם בהובלת שר האוצר, להגדיל את התחרות בבנקאות. נעשו כל מני הקלות לבנקים חדשים, לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס לשוק הזה. אחד הנושאים הכי כבדים הוא רישיון בנקאי קיים ואנחנו הולכים לוותר על עוד רישיון בנקאי. זה הפוך לכיוון המדיניות".

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, שתכריע בסוגיית אישור עסקת המיזוג, הבטיחה שהרשות תבצע בדיקה אובייקטיבית ומקצועית. "לרשות ההגבלים העסקיים אין עמדה מלכתחילה על המיזוג הזה. הדרג המקצועי יבדוק אותו באופן מקצועי ושקול", הבהירה.

ד"ר אורן רגבי, מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטת בן גוריון, הצביע על כשל נוסף במיזוג. "אם מתמקדים בפעילות של שני הבנקים, מיזוג שלהם ייצור כוח חזק בתחום המשכנתאות. אנחנו הולכים לקבל כאן שחקן חזק, מה שמקטין עוד יותר את הכדאיות של המיזוג הזה".

בדיון שעסק במנועי הצמיחה במשק, הלפרין קראה לרגולטורים שלא להפריע לכניסת חברת אמזון לישראל. "יכול להיות שכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לא להיענות לקריאות על איך להגן על הקמעונאים המקומיים ופשוט לתת לתחרות לקרות ללא הפרעה", אמרה הממונה על ההגבלים.

"המשק הישראלי הוא משק מאוד ריכוזי בהרבה תחומים שלו", היא הוסיפה. "אם יש גופים ריכוזיים שבאים לחסום מתחרים זו האחריות שלנו. פה הרשות להגבלים צריכה לנקוט בכל כובד המשקל האכיפתי שלה כדי שגופים ריכוזיים לא יחסמו מתחרים. יש גם הרבה דברים שהמדינה יכולה לעשות כדי להסיר חסמים בפני כניסתם של מתחרים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.