באו חושך לגרש: בגרמניה השלימו כתיבת ס"ת בבניין הפרלמנט

בצל פרשית העצורות בברלין: בגרמניה השלימו כתיבת סת בבניין הפרלמנט של באדן ווירטמברג

אירוע היסטורי ונדיר מבית 'איגוד הרבנים בגרמניה' התרחש השבוע בפרלמנט של מדינת באדן ווירטמברג שבדרום המדינה: כתיבת האותיות האחרונות בספר התורה שהוכנס לבית הכנסת בעיר אולם (Ulm), לזכות הקהילה היהודית בעיר ובמדינת באדן ווירטמברגר כולה. באירוע נכחו מאות יהודים, שחלקם הגיעו גם מהערים פרקפורט ומינכן והשתתפו בו שרים מהממשלה המקומית, נשיאת הפרלמנט, נשיאת הקהילה היהודית ונציגי כל המפלגות.

האותיות האחרונות נכתבו בעירית אולם ומשם יצאו בתהלוכה ברחוב הראשי של העיר, בליווי לפידים ומוזיקה, תוך גרימת קידוש ה' עצום ווהתעוררות "הנקודה היהודית" של כמה עוברים ושבים שניגשו לאחר מכן לרב העיר, הגאון הרב שניאור טרבניק שליט"א וביקשו לשמוע עוד על יהדותם.

בתום כתיבת האותיות האחרונות, יצאה תהלוכה ובראשה ספר התורה שהוכנס לבית הכנסת באולם בראשו של שליח חב"ד ורבה של אולם הרב שניאור טרבניק ובהשתתפות רבני ערים ורבני קהילות בגרמניה, החברים ב'איגוד הרבנים בגרמניה': הרב דיסקין ממינכן, הרב טייכטל מברלין, הרב מנדלסון מפרנקפורט, הרב חיטריק מנירנברג, הרב גיטלר מפרייבורג, הרב חפר מרוטוויל והרב פרסמן מפוטסדאם.

עוד השתתפו באירוע: סגן שר הפנים של מדינת באדן ווירטמברג, מפקד המשטרה המחוזי, ראש העיר וראש העיר לשעבר, סגן נשיא הקהילות היהודיות בגרמניה, חברי הוועד של הקהילה היהודית, ועוד.

באמצע סעודת המצווה שהתרחשה בבית הכנסת סיפר הרב טרבניק בהתרגשות כיצד הוא ורעייתו הגיעו לעיר לפני 17 שנה ומצאו מדבר שממה. "מי היה מאמין אז שנזכה להקים קהילה יהודית לתפארת, לבנות בית כנסת מפואר ולראות מאה מתפללים פוקדים בכל שבת את בית הכנסת?" אמר בהתרגשות.

על הצד מוזיקלי ניצח הזמר ר' מענדי ג'רופי, שהרקיד את המשתתפים, ושימח את הקהל הגדול. תודות לסופר שכתב את ספר התורה, ושאף הוא הגיע במיוחד מהארץ – הרב דובער גינזבורג.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.