באיזה בית כנסת תתפלל איוונקה?

בעוד חודש בדיוק יושבע דונלד טראמפ לנשיא ה-45 של ארצות הברית, אך בימים האחרונים הקהילה היהודית בוושינגטון לא מתעסקת רק בתכניות לעתיד של הנשיא הנבחר, אלא בדיווחים ההולכים וגוברים על כך שבתו איוונקה וחתנו ג'ראד קושנר, המנהלים אורח חיים יהודי-אורתודוקסי, יעברו להתגורר בבירה האמריקנית לייעץ לו מקרוב. { היהודים במתח}

העובדה שלראשונה אי-פעם לנשיא המכהן יהיו בני משפחה יהודים מעוררת עניין רב בארצות הברית, והשם החם ביותר בבורסת השמות של בתי הכנסת שאליו הם ישתייכו הוא "קשר ישראל" – בית כנסת אורתודוקסי השואב אליו דמויות בפרופיל ציבורי גבוה מאוד, ובהן בין היתר שר האוצר האמריקני היוצא ג'ק לו.

"אני מעריך שהדבר הראשון שהם ישקלו זה להיות במרחק הליכה מהבית הלבן, כך שביום שבת הם יוכלו ללכת מהבית הלבן ברגל לבית הכנסת במסגרת ההלכה", אמר לוואלה! NEWS אדם המתפלל ב"קשר ישראל". "שלא כמו ניו יורק או בירושלים, אין פה הרבה מקומות, ואם אתה רוצה להיות במרחק הליכה מהבית הלבן, 'קשר ישראל' זו האופציה האורתודוקסית היחידה מבחינת בית כנסת שעובד במתכונת מלאה שבעה ימים בשבוע".

אהרון קייאק הוא מתפלל ותיק בבית הכנסת, שמשמש כיועץ אסטרטגי המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית, ואף עמד בראשות ועד פעולה נגד המועמדות של טראמפ, בעיר שלמעלה מ-90% מתושביה הצביעו עבור קלינטון. למרות זאת, הוא הבהיר כי ישמח לקבל את הזוג בזרועות פתוחות, וכי בבית הכנסת "הפוליטיקה נעצרת בדלת".

"אני עוד לא יודע אם הם אכן עוברים לגור כאן בעיר, אבל אין שאלה – 'קשר ישראל' יקבל את איוונקה ג'ראד והמשפחה שיבואו ויהיו חלק מהקהילה שלנו", אמר. "ב'קשר ישראל' יש דמוקרטים, רפובליקנים, חברי מכוני מחקר, ויש אינטלקטואלים עם דעות שונות, אבל כשזה נוגע לחיים יהודיים, לתפילות, הפוליטיקה נעצרת בדלת".

הוא הסביר כי ניגודים אידיאולוגים בבית הכנסת הם דבר שבשגרה. "יכול להיות מקרה שבו הגבאי יעבוד כל השבוע להביס את המועמד שלי, אבל בשבת הוא יקרא לי לעלות לתורה", ציין. "אם נצטרך ליישב כל מחלוקת לא נוכל לנהל תפילות. לא נמצא מניין שמוכן להתפלל יחד".

לדברי קייאק, "כדי להיות קהילה חזקה, אתה צריך לכבד את האמונות השונות של כל אחד ואחד, ואמונות פוליטיות הן לא הדת שלנו. זה אומר שבזמן שלכולנו יש אמונות פוליטיות חזקות מחוץ לקירות בית הכנסת, אנחנו באים הנה יחד ומתפללים. אז כמובן שכל המשפחה מוזמנת הנה".

ומה אומרים בהנהלת בית הכנסת? אילנית ג'ייקוביץ, נשיאת "קשר ישראל", אמרה גם היא כי איוונקה טראמפ מוזמנת להגיע למקום. "אנחנו כמובן נקבל כל אחד שיהיה מעוניין לקחת חלק בקהילה האורתודוקסית-המודרנית כאן במרכז וושינגטון הבירה, בין אם זה איוונקה וג'ראד או כל אחד אחר שבא לעיר לעבוד או לבקר, הקהילה שלנו פתוחה בפני כולם", אמרה.

אפשרויות אחרות שפתוחות בפני בני הזוג הן בית הכנסת של חב"ד בשכונת קלורמה, שנמצא גם הוא במרחק הליכה מן הבית הלבן, וכן בית הכנסת "אוהב שלום". מדובר אמנם בבית כנסת אורתודוקסי הממוקם על רחוב 16, שבקצה שלו נמצא הבית הלבן, אך המרחק בין שתי הנקודות הוא למעלה מתשעה קילומטרים, מה שהופך את אפשרות זו לפחות ריאלית.

בנוסף, מה שככל הנראה יפחית עוד יותר את המוטיבציה של השניים להגיע להתפלל במקום המרוחק היא העובדה שהרב של בית הכנסת, שמואל הרצפלד, נחשב למבקר חריף של טראמ. בוועידת השדולה הפרו-ישראלית "אייפאק" הוא אף הוצא מן האולם לאחר שנעמד במהלך נאומו של הנשיא הנבחר, אז מועמד בפריימריז הרפובליקנים, וצעק: "אל תקשיבו לאיש הזה, הוא רשע, הוא מעורר השראה לגזענים".

במקביל, ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי הזוג מחפש גן ילדים עבור ילדיהם, וכי אחת האופציות הנשקלות היא גן הילדים בהפעלת בית הכנסת הקונסרבטיבי "עדת ישראל" הנמצא בצפון מערב העיר. בבית הכנסת לא הגיבו לשאלה של העיתון בנושא.

באדיבות: וואלה יהדות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.