באמצעות אנטנה: כך הבהיל צעיר מאשקלון את ארה"ב

באמצעות אנטנת WiFi ומחשב הצליח צעיר בן 19 מאשקלון לזרוע בהלה בכל העולם "יהיה מרחץ דמים", איים . "זה יתרחש בתוך זמן קצר". מעצרו הוארך בשבעה ימים.

בתום חקירה סמויה בת מספר חודשים, בשת"פ גורמי אכיפה בחו"ל, נעצר תושב אשקלון בן 19, שפרסם ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה ברחבי העולם

לפי החשד איים הנער על גופים רבים – בהם מרכזים קהילתיים בארה"ב ושגרירויות – מעצרו הוארך היום (חמישי) בשבעה ימים: בית המשפט נעתר לבקשה שלא לפרסם את שמו של הצעיר בשלב זה.

"מדובר בצעיר ללא עבר פלילי שמגיל צעיר סובל מבעיות רפואיות קשות", אמרה עו"ד גלית בש המייצג את הצעיר לחדשות 2. "קיים חשש שמצבו הרפואי משפיע על תפקודו הקוגניטיבי. לאור זאת ביקשנו מבית המשפט שיורה על הפנייתו של הצעיר לבדיקה רפואית. בית המשפט קיבל את טענותינו והורה למשטרה לבדוק את מצבו הרפואי של הצעיר".

הצעיר  אינו לומד בבית ספר כבר מכיתה א': הוא רכש חינוך ביתי באמצעים פרטיים, ומהמחשב  שבחדרו החשוד הצליח להגיע לאותם מוסדות באמצעים מתוחכמים – בהם אנטנת WI-Fן שאיפשרה לו את השידור למרחבים עצומים.

באחת השיחות הוא נשמע מאיים, "זו פצצה של C-4, היא מרכיבה הרבה רסיסים. הפצצה בתוך תיק". באיום למרכז יהודי בדלאוור אמר: "בתוך זמן קצר, הרבה מאוד ייהודים ייטבחו -הראשים שלהם יעופו מהרסיסים. יהיה מרחץ דמים תוך זמן קצר. אני חושב שאמרתי לך מספיק, אני חייב ללכת".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בירך את גורמי החקירה. "אנחנו מקווים כי יישפך אור על כמה מהאיומים נגד מוסדות יהודיים", ציין ארדן. "אותם איומים גרמו לדאגה רבה בקרב הקהילות היהודיות וממשלת ישראל". גם התובע הכללי בארצות ג'ף סשנס התייחס למעצר ואמר כי הוא תוצר של חקירה חוצת יבשות.

מדובר בפרשה אשר החלה במספר מדינות במקביל, בהן התקבלו עשרות שיחות איום – על המצאות לכאורה של מטען במקומות ציבוריים וחברות אזרחיות, באופן שיצר בהלה והשבתה של פעילות תקינה באותם גופים, גרימת נזקים כלכליים משמעותיים והשלכות על הסדר הציבורי, לרבות פינוי בהול של אזרחים במספר אתרים ומוסדות ציבוריים בעולם ואף הפסקת פעילות אווירית של חברת תעופה ונחיתות חירום.

מעצר החשוד הבוקר, התאפשר בתום חקירה סמויה בינלאומית, בשת"פ נציגי FBI שהגיעו ארצה וכן ארגוני משטרה נוספים מכל רחבי העולם, תוך הפעלת כלים טכנולוגיים ברשת, בדגש על ריכוז האירועים וניתוחם במרכז הסייבר הארצי (מס"א) של משטרת ישראל, על אף שביצע את "שיחות האיום" תוך שימוש בטכנולוגיות הסוואה מתקדמות נגד מדינות אחרות, ובכלל זה אוסטרליה , ניו זילנד, ארה"ב וכן עפ"י החשד – גם בישראל.

יש לציין, כי מספר רב של ארגוני משטרה ואכיפה בעולם פעלו בשת"פ מקצועי עם משטרת ישראל, דבר שאפשר ניהול חקירה מורכבת החוצה גבולות ומשלבת יכולות טכנולוגיות של כמה גופי אכיפה יחדיו, בחזית אחידה ואיתנה מול איומים במרחב זה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.