בבג"צ התברר: השחקנים נגד כדורגל בשבת

בדיון שנערך היום בבג"צ התברר כי מאות שחקנים הצטרפו לדרישה שלא לקיים משחקי כדורגל בשבת. העתירה הוגשה לאחר ששר הכלכלה הפורש אריה דרעי סירב לאשר את חילול השבת במגרשים. {שבת ושערים}

בג"צ קיים היום דיון מיוחד בעתירה שהגישה התנועה למדינה יהודית בבקשה להורות לשרת התרבות מירי רגב למנוע את המשך קיום משחקי כדורגל בשבת, בניגוד לחוק. בסיום הדיון העניקו השופטים למדינה ארכה נוספת של 90 יום לצורך עבודת ועדת המנכ"לים שהוקמה על ידי שרת הספורט מירי רגב על מנת לגבש הסדר בסוגיה זו.

יצויין כי העתירה לבג"ץ הוגשה נגד היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ושרת הספורט מירי רגב על התנהלותם הלקויה בפרשה תוך ביטול החלטות שיפוטיות שנתן בית הדין לעבודה בתל אביב לטובת השחקנים שביקשו לנוח בשבת בחיק משפחתם.

התנועה למדינה יהודית מבקשת משופטי בג"ץ להורות ליועץ וינשטיין לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה, האוסר על העסקת עובדים בשבת ללא היתר משר הכלכלה. לפי פסיקת בית המשפט העליון, שחקני הכדורגל הם בבחינת עובדים כך שחלים עליהם דיני משפט העבודה.

מאחר ושר הכלכלה היוצא אריה דרעי סירב לתת היתר לעריכת משחקי כדורגל בשבת, דורשת כעת התנועה כי בג"ץ יורה למשרד הכלכלה לחלק קנסות מינהליים בהיקף של כ-36,000 שקלים על כל הפרה של חוק שעות עבודה ומנוחה מצד מינהלת הליגות לכדורגל וההתאחדות לכדורגל, שחזרו לערוך משחקים בשבת למרות שהצהירו לפני בית הדין לעבודה שלא יעברו על החוק והצהרתם קיבלה תוקף שיפוטי.

מאחורי העתירה לבג"ץ, המחזיקה 50 עמודים של עובדות וטיעונים משפטיים, עומדים שורה של כדורגלנים, המפחדים להיחשף בשמותיהם מחשש שמקור פרנסתם ייפגע. בדיון היום אף התברר כי מאות שחקנים ביקשו להצטרף לעתירה ולהפסיק לשחק בשבתות.

התנועה למדינה יהודית טוענת, בין השאר, בעתירתה לבג"ץ כי לא יעלה על הדעת שבמדינה יהודית יכפו על אנשים לבחור בין שמירת שבת לבין פרנסה. ודאי כשמדובר ברוב העוסקים בענף הכדורגל. "קשה לקבל שדווקא במדינה יהודית אדם לא יוכל להיות גם שומר שבת וגם ספורטאי", טוען עו"ד אורי ישראל פז, שהגיש את העתירה מטעם התנועה.

פרופ' אביעד הכהן מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט המייצג את הקליניקות המשפטיות שהצטרפו כמשיבים לעתירה, אמר בדיון: "אין סטטוס קוו. יש יותר ויותר ספורטאים דתיים הרוצים לשהות עם משפחתם בשבת ואנחנו מבקשים לאפשר להם לשמור על קדושת השבת. זו כפייה אנטי דתית וזה צריך להיפסק".

עו"ד ישראל פז מהתנועה למדינה יהודית אמר כי "דווקא ביחס להיבט הסוציאלי של יום המנוחה השבועי, מדובר בעתירה המבטאת את שאיפתנו כחברה ל'צדק חברתי'". לדבריו, "כל עוד יהיו משחקי כדורגל בשבת – יהיו עובדים שישלמו את המחיר על כך. מטבע הדברים, מדובר בעובדים משכבות אוכלוסייה מוחלשות מבחינה כלכלית. רובם נאלצים לשעבד את עצמם שבעה ימים בשבוע כדי להגדיל את הכנסתם".

הוא הוסיף כי "ברור שיום השבת הסוציאלי לא נועד להגן על החברה או על מנהיגיה, אלא היעד הוא דווקא אלה הזקוקים לו בשל כורח החיים המביא אותם לוותר על זכויות היסוד שלהם. שכן, מול ציבור הנהנים ממשחקי כדורגל בשבת – ניצבים אלה שמשלמים את המחיר; פתיחת מערכת מסחרית בשבת משעבדת לעבודתם את שכבת עובדי המנהלה והלוגיסטיקה, שופטי המשחקים, הקופאים והמוכרים, אנשי התחזוקה והניקיון ושאר עובדי קצה. התעלמות מכך היא פגיעה משמעותית בהיבט החברתי של יום השבת, וקידוש אידיאולוגיה אחרת המתעלמת מכך".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.