בבית היהודי מאיימים: נעכב כל דבר שחשוב לחרדים

בעקבות דרישת ח"כ גפני לשלב את הערים החרדיות בחלוקה התקציבית של החטיבה להתיישבות, מאיימים בבית היהודי כי יתחילו לעכב כל חוק החשוב למפלגות החרדיות. בלשכת גפני תקפו את הבית היהודי וטענו כי הם סוחטים את המדינה.

בעקבות הסירוב החרדי, אותו מוביל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני לאשר את התקציב לחטיבה להתיישבות כפי שהציגו אותה בבית היהודי, מאיימים במפלגה כי החל מעכשיו הם יעצרו כל חוק שיהיה חשוב למפלגות החרדיות. כך מדווח זאב קם במקור ראשון.

על פי הדיווח, בבית היהודי הכו השבוע על החזה והצטערו על הרגע שבו הסכימו לתמוך בעיניים עצומות בביטול חוק הגיוס לטובת החרדים. במפלגה הניחו שכאשר יגיע הרגע לאשר את החוק החשוב להם – חוק החטיבה להתיישבות – ינהגו החרדים באופן דומה, אך התאכזבו לגלות שלא כך הוא הדבר.

יוזם החוק להדרת החטיבה להתיישבות, ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר השבוע: "נערכנו למתקפה גדולה מכיוון השמאל, וקיבלנו ירי דו־צדדי מתוך הקואליציה". את הדברים אמר אחרי שגפני נכנס השבוע לחדר ועדת החוקה של הכנסת והודיע שהוא לא מתכוון לתמוך בחוק להסדרת החטיבה, בשל השינויים שנעשו בחוק המקורי שהוגש. מאוחר יותר, כשישב גפני עם אנשי הבית היהודי, התבררה הסיבה האמיתית לעמדה החרדית סביב החוק – רצון לחלוק בשלל.

זאב קם מתאר כי כשהגיע סמוטריץ' לפגישה עם גפני כדי למצוא פתרון למשבר, הוא מצא את עצמו לפתע בפגישה אחת גדולה עם עוזריו של יושב ראש ועדת הכספים, נציגי ש"ס ועם שני ראשי הערים החרדיות ביהודה ושומרון – בית"ר־עילית ומודיעין־עילית.

מהר מאוד הבינו בבית היהודי שהם לא מנהלים משא ומתן עם הנציגים החרדים על פניה של החטיבה להתיישבות, כפי שחשבו בתחילה, אלא עומדים בפני רשימת דרישות כספיות – כמו לחלוק בתקציבי הגרעינים התורניים ולשנות את שיטת תקצוב ההתיישבות, במטרה לאפשר לחרדים ליהנות מפירות החטיבה.

"הכול היה עניין של כסף", מלמל סמוטריץ' לאחר שקטע את הפגישה ונטש בכעס, "מדובר בסחיטה באיומים". לאחר שהודיע למשתתפי הפגישה שהם "יכולים לחפש את החברים שלהם", העביר חבר הכנסת הצעיר את הטיפול במשבר ליושב ראש המפלגה נפתלי בנט. חיש מהר נעצרו במשרד החינוך תהליכים שונים שחשובים לנציגי הציבור החרדי.

ואם אין די בכך, במפלגה הדתית־לאומית התחייבו אמש לתקוע מכאן והלאה כל נושא שקשור לחרדים – בלימת חוקים בוועדת שרים לחקיקה, שיתוק הפעילות בוועדת הכספים של גפני ועוד מיני תופינים. אף שהיה שמח להימנע מכך, עכשיו כבר אין לראש הממשלה ברירה אלא להפשיל שרוולים ולהכניס את ראשו לקלחת.

מלשכתו של גפני נמסר בתגובה כי "הבית היהודי סוחט את המדינה בלי סוף, ומגלגל עיניים לשמיים. החטיבה להתיישבות מתקצבת רק יישובים של הציונות הדתית והגרעינים התורניים שלה. שאנשי הבית היהודי יבואו בטענות לעצמם כשהם מנסים להעביר את החוק בניגוד להחלטה בוועדת השרים לחקיקה. המדינה איננה שייכת לאנשי בית היהודי. הם יעשו מה שהם שרוצים, ואנחנו נעמוד על המשמר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.