ראשי הישיבות התריעו מפני תקנות הגיוס

הכינוס שנערך במעונו של מרן הגר"ש כהן, התקיים בצל אישורם של התקנות הנלוות לחוק המסדיר את דיחויים של בני הישיבות שתורתם אומנותם, תיעוד

על רקע החשש מגיוס תלמידי ישיבות מעדות המזרח לצה"ל לאור תקנות הגיוס החדשות, נערך כינוס רב רושם של גדולי ראשי הישיבות  ע"י ועד הישיבות בבית חבר נשיאות הועד מרן הגר"ש כהן שליט"א ראש ישיבת פורת יוסף ונשיא מועצת החכמים.

הכינוס נערך בצל הפרסומים על כך שראשי ישיבות מעדות המזרח עוררו על כך שמאות רבות של בחורים ספרדים מתגייסים לצה"ל. על פי ההודעה לעיתונות ששוגרה מטעם שס נדמה כי הישיבה נועדה להעניק גב עבור ועד הישיבות שסופג מתקפות על ההסדר השנוי במחלוקת עם הרשויות.

בכינוס השתתפו ראשי הישיבות, הגאונים רבי משה יהודה שלזינגר ראש ישיבת קול תורה וחבר מועצת גדולי התורה, רבי שמואל רוזנגרטן ראש ישיבת בעלזא, רבי אברהם סאלים ראש ישיבת מאור התורה, רבי יגאל רוזן ראש ישיבת אור ישראל, רבי ראובן אלבז ראש ישיבת אור החיים וחבר מועצת חכמי התורה, רבי ישראל מאיר וייס ראש ישיבת נחלת הלויים, רבי מסעוד בן שמעון ראש ישיבת אור אליצור, רבי שאול אלתר ראש ישיבת שפת אמת גור, רבי ברוך סולובייציק ראש ישיבת תורת זאב, רבי משה ברזובסקי ר"י סלונים. כמו כן השתתף בכינוס יו"ר ועד הישיבות הגאון רבי חיים אהרן קויפמן.

הכינוס שנערך כאמור במעונו של הגר"ש כהן, והתקיים בצל אישורם של התקנות הנלוות לחוק המסדיר את דיחויים של בני הישיבות שתורתם אומנותם, כשמכוחן בין היתר ניתן לפעול להכרה של רשויות הצבא בישיבות חדשות וכוללים שנפתחו משך כל התקופה מאז פג תוקפו של חוק טל, דנו ראשי הישיבות על כלל העניינים הנוגעים להתנהלות עולם הישיבות מול גורמי ורשויות הצבא.

כשבמרכזו הביעו ראשי הישיבות את הוקרתם לפעילות הנהלת ועד הישיבות בראשות הגאון רבי חיים אהרן קויפמן, ולפעילותם הכבירה של הנציגות החרדית בכנסת בנושא, ולעמידתם האיתנה על כל הפרטים כדרישת ראשי ועד הישיבות. כמו"כ עוררו על ההקפדה הנדרשת מכלל בני הישיבות במילוי אחר הכללים הידועים כפי שהיו כל השנים, והביעו את סיפוקם נוכח העובדה הגלויה אשר כל מי שנוהג כפי ההסדרים המקובלים, יכול להמשיך לשקוד על תלמודו באין מפריע.

כן התריעו מגורמים בלתי מוסמכים המציגים עצמם כפועלים בנושא, ואשר נוהגים בחוסר אחריות בהתנהלותם שגרמה למכשולים, ובפרסומיהם השקריים מטילים דופי בנושאי משא הקודש במסירות.

בין הנושאים שנסקרו גם כן היה עניינם של בעלי התשובה שכידוע סידורם כרוך בפעילות מתמשכת ובהיערכות שונה, כאשר ראש המדברים בנושא זה היה ראש ישיבת אור החיים הגאון רבי ראובן אלבז שליט"א, במקביל עלו מספר נושאים העומדים על שולחנם של ראשי ועד הישיבות בעת הזו הנוגעים לעולם הישיבות, כשבסיום ההתכנסות בירכו מרנן ראשי הישיבות את רבבות בני הישיבות והאברכים העומדים להתחיל את זמן האלול הבעל"ט שיזכו לראות ברכה בעמלם
צילום: יעקב כהן

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. האדמו״ר דרש אודות גזירת הגיוס שכולל עכשיו כבר גיוס בנים ובנות רח״ל לצבא השמד. וטען כי בעצם כל כוונת הראשי ורשעי המדינה שהציבור החרדי ייטמע ויתערב עם הרחוב החילוני, הן ע״י לימודי אקדמיה והן ע״י הגיוס לצבא.... כ"ק מרן אדמו"ר הצדיק האדיר מסאטמר שליט"א הוא צדיק יסוד עולם עולם, עוסק יומם ולילה להצלת הדור, יחד עם כל גדולי ראשי הישיבת ומנהיגי הדור בארה"ב, ובראשם רבינו מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אהרן משה שכטר שליט"א, ומרן ראש ישיבת לייקוואוד הגאון הגדול רבי ארי' מלכיאל קוטלר שליט"א, שהם שני המנהיגים של כל היהדות אמירקאים, ביחד הם עושים כל מה שבידם לעזור לאחינו תושבי ארה"ק להשאר חרדים עוסקים בתורה ובמצות, ולחזק את הלוחמים בארה"ק שבראשם גדול הדור ומנהיג כל הדור הזה הצדיק הגדול מרן ראש הישיבה רבי שמואל אויערבאך שליט"א.

  ביום חמישי האחרון ציינו בחסידות סאטמאר את היארצייט של הרבי ה'ויואל משה', בטיש ענק במסגרתו לאור קריאת האדמו״ר הצדיק רז"ל שליט"א לפתוח וועד הצלה שישמש כארגון גג לכל משרדי וארגוני הצלה שנלחמים נגד גזירת הגיוס (מהם יש עכשיו כ-15 משרדים שונים). הוועד ישמש כבסיס תמיכה לכל הארגונים הללו, ולכן החליטו על פתיחת מגבית ענק ביומא דהילולא.

  כמו כן, הזכיר האדמו"ר את "הגזירות הנוראות נגד החינוך הטהור" ובישר שמחר (ערב שבת) יחלקו על ידי המפעל ״שקל הטהור״ מיליוני דולרים לכל המוסדות על טהרת הקודש. "הציבור ישלח מיליונים להילחם בגזירות" "הציבור ישלח מיליונים להילחם בגזירות" "הציבור ישלח מיליונים להילחם בגזירות" "הציבור ישלח מיליונים להילחם בגזירות" "הציבור ישלח מיליונים להילחם בגזירות"

  האדמו״ר דרש אודות גזירת הגיוס שכולל עכשיו כבר גיוס בנים ובנות רח״ל לצבא השמד. וטען כי בעצם כל כוונת הראשי ורשעי המדינה של שמד וזימה, שהציבור החרדי ייטמע ויתערב עם הרחוב החילוני, הן ע״י לימודי אקדמיה והן ע״י הגיוס לצבא.

  האדמו״ר שלח רמז עבה לכל אלו שחושבים שע״י ישיבות וועדות בכנסת שמאשימים אותו ואת חסידות סאטמר בניהול המאבק נגד הגזירה הוא יפסיק בפעולותיו, ״אנחנו עומדים במלחמה נגד מדינה שמפזרת מיליארדים דולרים להעביר את זממם הרע ולהתבולל את הציבור החרדי במישרין ובעיקופין, אבל אני מבטיח שלא נפחיד ולא נרתע, הציבור פה ישלח בעזרת ד׳ הרבה מיליונים דולרים ללחום נגד כל הגזירות שלהם״.

  כ"ק מרן האדמו"ר הצדיק רז"ל שליט"א מחזק אותנו. אנחנו כאן בארץ ישראל מלאים בכבוד והערצה לרבי זלמן לייב שליט"א שדואג ועושה הכל למען שארית הפליטה כאן בארץ הקודש שלא נתבולל בין החילונים שגוזרים גזירות ומטילים מכסות לצבא השמד שלהם שהמטרה שלהם להחריב את היהדות החרדית ולשלב אותנו בין פורקי העול, על כן אנו מודים לרבי שליט"א ולכל חסידות סאטמר המפוארת ולכל אחינו שבגולה שדואגים ועוזרים לנו. מהשמים זכו חסידי סאטמאר לכ"ק מרן האדמו"ר שליט"א שהוא ת"ח ויר"ש ומוסר נפשו למענינו כאן בארה"ק.

  כ"ק מרן אדמו"ר הצדיק האדיר מסאטמר שליט"א הוא צדיק יסוד עולם עולם, עוסק יומם ולילה להצלת הדור, יחד עם כל גדולי ראשי הישיבת ומנהיגי הדור בארה"ב, ובראשם רבינו מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אהרן משה שכטר שליט"א, ומרן ראש ישיבת לייקוואוד הגאון הגדול רבי ארי' מלכיאל קוטלר שליט"א, שהם שני המנהיגים של כל היהדות אמירקאים, ביחד הם עושים כל מה שבידם לעזור לאחינו תושבי ארה"ק להשאר חרדים עוסקים בתורה ובמצות, ולחזק את הלוחמים בארה"ק שבראשם גדול הדור ומנהיג כל הדור הזה הצדיק הגדול מרן ראש הישיבה רבי שמואל אויערבאך שליט"א.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב