בגלל המים מאות אנשים ימותו בשנה

צריכת המגנזיום מהמזון והמים נמוכה מהצריכה המומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי{מחדל}

לפני חמש שנים התריע משרד הבריאות כי אי־הוספת מגנזיום למי השתייה עלולה להביא בהדרגה למאות מקרי מוות בשנה. ועדות מיוחדות ומומחים המליצו על קיום פיילוט להוספת מגנזיום לאחד ממתקני התפלת המים לפחות – אך כמעט דבר לא נעשה מאז והתחלת הפיילוט או סיומו אינם נראים באופק.

ביישובים רבים בגוש דן ובדרום הארץ שותים מים מותפלים — ללא מגנזיום. בתל אביב, למשל, מדובר ב–90% ממי השתייה.
על אף המטרות החיוביות של התפלת מים, יש לה גם תוצאות שליליות. אחת מהן היא סילוק רכיבים חיוניים מהמים, כמו מגנזיום, שמחסור בו מגדיל את הסיכון לתחלואה ולתמותה ממחלות לב, כלי דם, סוכרת ועוד. כבר ב–2009 פירסם ארגון הבריאות העולמי מחקר בנושא מגנזיום וסידן במים. בין היתר נקבע במחקר כי חוסר במגנזיום מקושר למחלות לב וסוכרת. בנוסף, המחסור במגנזיום מזיק גם לגידולים חקלאיים, שבהם הוא ממלא תפקיד חשוב.

לפי נתוני רשות המים, מחצית ממי השתייה שסופקו לבתים, לתעשייה ולחקלאות ב–2015 היו מותפלים. בחלק מהיישובים בגוש דן ובדרום הארץ כמעט 100% ממי השתייה בבתים הם מים מותפלים.

ועדת עדין, שדנה בעדכון תקנות מי השתייה, המליצה כבר ב–2010 למשרד הבריאות לקבוע תקן מינימלי של 10 מ"ג מגנזיום לליטר מים מותפלים. בעקבות ההמלצה הוקמה ועדה בין־משרדית שבה היה חבר גם משרד הבריאות. המשרד המליץ לאמץ תקנות שיכללו הוראה מחייבת להוספת מגנזיום למים מותפלים. בדו"ח שהגיש משרד הבריאות בעניין באותה שנה נכתב כי "לא ייתכן שמשרד הבריאות יישאר אדיש כאשר במודע נגרע מגנזיום מהמים של 90% מהאוכלוסייה, ואשר ריכוזו במים מהווה כ–20% מהכמות היומית המומלצת, זאת בזמן שאין מקור אחר להשלמת המגנזיום. במקרה זה, צריך משרד הבריאות לפצות על חוסר שיווצר באוכלוסיות מסוימות, שישנו את מקור מי השתיה שלהם".

"בכל אזור בישראל מקבלים תמהיל של מים מותפלים ולא מותפלים, כאשר יש אזורים כמו גוש דן ודרום הארץ שמקבלים מים מותפלים ברובם", אומר פרופ' יונה אמיתי, מומחה לרפואת ילדים, טוקסיקולוגיה ובריאות הציבור מקופת חולים מאוחדת ואוניברסיטת בר אילן. "אני רואה חשיבות בהוספת מגנזיום למים המותפלים למרות שרק 20% מצריכת המגנזיום היומית מגיעה ממי השתייה — מכיוון שבקרב עשרות אחוזים מהאוכלוסייה בישראל צריכת המגנזיום מהמזון והמים נמוכה מהצריכה המומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי, בעיקר בעקבות המעבר למזון מתועש". לדברי אמיתי, "הוספת מגנזיום למי השתייה תהווה רשת ביטחון חשובה לבריאות הציבור. חוסר מגנזיום במי שתייה הוכח בעשרות מחקרים כמגדיל סיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות כלי דם ואולי גם סרטן המעי הגס".

אמיתי לקח חלק במחקר משותף לאוניברסיטת בר אילן ובית החולים שיבא, שפורסם ב–2016 והראה כי באזורים בישראל שבהם שותים מים מותפלים, חלה עלייה במספר המתים מהתקפי לב בהשוואה לאזורים שמקבלים מים ממקורות טבעיים. זאת, בעוד לפני עידן ההתפלה לא היה הבדל בתמותה מהתקפי לב בין האזורים השונים. באפריל 2016 פורסם המחקר בערוץ 2, ובעקבות הסערה שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם השר ליצמן, וזה הורה לזרז את התחלת הפיילוט להוספת מגנזיום לאחד ממתקני ההתפלה.

בתגובה ראשונה שהעביר משרד האוצר נמסר כי "הפיילוט הוא בתחום סמכותה של הוועדה הבין־משרדית שהוקמה לצורך כך. נושא התקציב מוסדר כבר מאז 2014 ואינו מהווה חסם להתחלת הפיילוט". ואולם, בתגובה מאוחרת יותר שהעביר המשרד נמסר כי "התקציב לצורך הפיילוט, שהגיע מכמה גורמים שונים וביניהם משרד החקלאות ומשרד הבריאות, הועבר רק במחצית השנייה של 2015.

"בהתאם לכללים המקובלים לא יכלה ועדת המכרזים הבין־משרדית המשותפת למשרדי האוצר, האנרגיה ורשות המים, לפרסם את המכרז טרם העברת התקציב כנדרש. מיד לאחר שעבר התקציב, בנובמבר 2015 פורסם המכרז. מאחר שאף מתמודד לא עמד בתנאי הסף פורסם באוגוסט 2016 מכרז נוסף, אשר נמצא כעת בשלב בדיקת ההצעות. היועץ שיבחר במכרז ימליץ לוועדה כיצד נכון לבצע את הפיילוט, בין היתר, לגבי סוג הטכנולוגיה המועדפת להוספת המגנזיום למים ועלות יישומה, ובהמשך יפקח על הגורם שיבצע את הפיילוט".

מרשות המים נמסר בתגובה: "נושא הפיילוט נמצא בוועדת המכרזים להתפלה (ועדה בין־משרדית בראשות החשב הכללי) בשלב בחינת ההצעות שהוגשו לה לבחירת יועץ לטובת נושא הפיילוט. המכרז לפיילוט עצמו ייצא רק לאחר בחירת יועץ אשר אמור לבחון את הנושא ובהתאם ימליץ לוועדה כיצד, היכן ואיזה טכנולוגיות ייבחנו בפיילוט. ועדת המכרזים להתפלה מנוהלת באגף החשב הכללי ויש לפנות לשם לצורך קבלת לוחות זמנים וכדומה. בהרבה מאוד מקומות בעולם ובארץ שותים מים דלי־מגנזיום. בכל מקרה, האחריות על בריאות הציבור נתונה בידי משרד הבריאות — והוא יחליט באם יש להוסיף לתזונת הציבור מגנזיום (או כל תוסף אחר).

מלשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר בתגובה: "אנו רואים חשיבות רבה בהוספת המגנזיום למים המותפלים לצורך מניעת מחלות לב וכלי דם, בהתאם לעמדה המקצועית במשרד הבריאות. ב–2012 יזמנו פיילוט לקידום הנושא ואף גייסנו תקציב מיוחד לזה. אחרי שיצאנו לבחירות הנושא לא קודם ומאז הורינו לקדם זאת שוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.