בגלל השבת: "ישראל תהפוך לאיראן"

בתגובה לכך שועדת השרים אישרה היום את חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר, פתחו המתנגדים במסע הסתה במהלכה הזהירו כי ישראל בדרכה להפוך לאיראן. בחדו"ש סיפרו כי חילול השבת זה העונג שבת בתל אביב. {רזבוזוב מסית}

בתגובה לכך שועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת חוק השבת של חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, אמר ח"כ יואל רזבוזוב ('יש עתיד') כי "רק בגלל חשש ממרד של הח"כ ה-61, הממשלה נכנעה לשיגעון שיפגע בזכויות החשובות עליהן נבנתה המדינה. אם לא נעצור את זה – ישראל תהפוך לאיראן".

גם ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בתגובה כי "ההצעה דרקונית ומפרה סטטוס קוו ולכן ועדת שרים החליטה לכבול אותה להחלטת ועדת המנכ"לים שתקום בנושא זה בהמשך הדרך. בכך הצעת החוק תממש את צורכי הפריימריז שנועדה למלא ולא תיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מסר בשם קואליציית הארגונים האזרחיים: "הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר לא קשורה כלל בסוגיית השבת, אלא בניסיון של חבר הכנסת להצית עוד אש במאבק המיותר בין דתיים לחילוניים. הניסיון לקבוע בחקיקה ראשית כי יש לסגור את כל המדינה בשבת היא מיותרת ולא תוביל לדבר מעבר להתגוששות פוליטית".

לדברי גיצין, "הרי אף אחד לא מצפה שדין תל אביב יהיה כדין בני ברק ונכון להותיר את סוגיית השבת לרמה המוניציפליות. מעבר לכך וכפי שנכתב בדברי ההסבר לחוק, הרוב המכריע של הדברים שמוצעים בחוק החדש מצויים בספר החוקים הישראלי ואינם נאכפים וכנראה של בכדי. אם מיקי זוהר באמת דואג לאופייה של השבת בישראל עדיף לו לקדם דיאלוג בונה בעניין ולא קונפליקט מיותר".

ויקיפדיה
ויקיפדיה

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "ממשלת נתניהו-דרעי-ליצמן נחושה בדעתה לחדש את מלחמות הדת והשבת. אחרי שראשי המפלגות החרדיות סיימו לסחוט מיליארדים בתקציב המדינה ומחוץ לו, הם מתפנים לחוקק חוקי כפיה דתית ובראשם התוכנית לסגור את תל אביב בשבת".

רגב הוסיף כי "שוב מתברר, שאין מי שמשניא את היהדות על הציבור הרחב יותר מהממסד הדתי והמפלגות החרדיות ואין אויבים גדולים יותר ליהדות". בהמשך תיאר את אורח החיים בתל אביב והעביר ביקורת על התנהלות הממשלה: "בתל אביב, העיר בלי הפסקה, שוררת כבר עשרות שנים מציאות של פתיחת חנויות נוחות ופיצוציות בשבת. זה חלק מעונג השבת של תושבי העיר ומאורח החיים שלהם".

לדברי רגב, "קשה להבין מה עובר בראש של ראשי הליכוד וכולנו, שמאפשרים למפלגות החרדיות ולנציגיהן בתוך הליכוד לנסות לסגור את תל אביב בשבת. במקום שנתניהו ירסן את פעולות הכפייה של ח"כ מיקי זוהר, הוא מעודד אותן. במקום שכחלון יבהיר למפלגות החרדיות שכל ניסיון לחבל באורח החיים החילוני יתקל במשבר קואליציוני ובעצירת מפלי התקציבים, הוא מגיב ברפיון ומעודד את בריוני השבת הפוליטיים להגביר את מאמצי הכפייה. צריך להיות ברור: לא הפוליטיקאים החרדיים שוחרי מדינת הלכה הם האשמים אלא נתניהו וכחלון, משום שהם מאפשרים למפלגות החרדיות ומיקי זוהר להשתולל".

כזכור, מוקדם יותר היום דיווחנו כי ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד לאיסור פתיחת עסקים בשבת. עם זאת, מדובר בשמחה מוקדמת שכן בישיבה של ראשי מפלגות הקואליציה שהתקיימה מוקדם יותר הוחלט כי אחרי הצבעה בכנסת בקריאה טרומית יוקפא הטיפול בחוק עד לסיום עבודתה של ועדה מיוחדת של מנכ"לי כמה ממשרדי הממשלה. הוועדה תדון בסוגיית איסור פתיחת עסקים בשבת ובהגדרת יום ראשון כיום מנוחה נוסף.

ההחלטה לעכב את המשך קידום החוק התקבלה בעקבות התנגדות מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון לקידום חוק השבת. ועדת המנכ"לים בה יהיו חברים מנכ"לית משרד המשפטים ומנכ"לי משרדי האוצר והדתות הוקמה בעקבות פסיקת בג"ץ סביב אכיפת חוק העזר העירוני בתל אביב שקובע כי אסור לפתוח עסקים בשבת.

הצעת החוק של ח"כ זוהר נועדה להחליף את חוקי העזר העירוניים שאוסרים על פתיחת עסקים בשבת. כיום מוגדר בחוק רק איסור העסקת עובדים בשבת. הצעת החוק החדשה תגדיל את הקנסות באופן משמעותי לעסקים שיהיו פתוחים בשבת וזאת כדי להרתיע מפני עבירה על החוק.

על פי הצעת החוק של זוהר, עסקים שיעבדו בשבת יקבלו קנס שיהיה גדול פי שלושה מהפדיון היומי שלהם, באותה שבת בה פתחו את בית העסק. החוק מציע עוד כי בעלי עסקים שיעבדו בשבת יהיו חשופים לתביעה אזרחית של בעלי עסקים מתחרים, השומרים את השבת, כיוון שהם יפגעו מכך שבעל העסק המתחרה עבד ביום המנוחה.

ח"כ זוהר מסר בתגובה: "מדובר בהישג מרשים והיסטורי עבור מדינת ישראל שיסייע לציבור ולכל מי שמעוניין לנוח ולבלות עם משפחתו ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל שהוא יום השבת. בכוונתי לשבת ולדון עם הגורמים הרלוונטיים, בעלי עסקים, ארגונים שונים וכל החוששים כי החוק יפגע בהם, על מנת להגיע לחוק נכון והוגן כלפי כלל הציבור".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.