"בגן עדן מדברים ערבית" (וידאו)

אמש בית המחוקקים הקדיש לראשונה בתולדותיו יום מיוחד למעמד השפה הערבית, מתוך מטרה לקדם ולחזק את מעמדה. צפו בדברי אחמד טיבי {טיבי התרברב}

יום השפה הערבית צוין אמש במשכן הכנסת במליאה ובוועדות השונות לראשונה בישראל.

ח"כ אחמד טיבי ניצל את הבמה לעקוץ את היהודים: "בגן עדן מדברים בערבית אז כדאי ליהודים ללמוד את השפה או לא להגיע לשם, רק למקום אחר".

בתגובה יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין העיר לו בציניות: "זה באמת גן עדן, אף אחד לא יבלבל לי את המוח כי אני לא מבין ערבית".

צפו

במהלך הערב התכנסו מספר ועדות לדון בקידום השפה הערבית בתחומים השונים. בהשתתפות אקדמאיים, חברי וחברות כנסת ועמותות שונות, אשר דנו בנושא "השפה הערבית בעין הסערה: מה בין מעמדה הרשמי לבין מעמדה בפועל?"

ערבית הינה שפה המוכרת כשפה הרשמית השנייה במדינת ישראל, אך קיים פער מהותי בין מעמד רשמי זה לבין מקומה בציבור. בהזמנה ששלח לכנס ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין, הוא מצטט את בית המשפט העליון בפסיקתו כי ״הערבית היא שפתו של המיעוט הגדול ביותר בישראל, החי בישראל מימים ימימה. זוהי שפה הקשורה למאפיינים תרבותיים, היסטוריים ודתיים של קבוצת המיעוט הערבית בישראל." כתב הח"כ הערבי

ג'בארין הוסיף בהזמנה כי כולו "תקווה שהדיונים ביום המיוחד בכנסת ישמשו פלטפורמה לקידום מעמדה של הערבית, לדיון נוקב בצעדים שיש לנקוט כדי לחזק אותה, ולמאמץ שיש לעשות כדי שתשמש סוף סוף גשר אמיתי לחיים משותפים, לשלום ולכבוד."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.