בג"ץ בהחלטה דרמטית: הורה להקפיא תקציבים לישיבות – חברי הכנסת החרדים זועמים: "בג"ץ הכריז מלחמה על עולם התורה"

 בג"ץ  בהחלטה דרמטית הורה  בצו ביינים ואסר להעביר כספים לישיבות עבור תלמידים שקיבלו צווי גיוס, ושר הביטחון דחה את גיוסם.

מדובר  ב 3,000 בחורים שלא התגייסו לצה"ל ואלו לא יקבלו תקציב מהמדינה.

בצהרים בג"ץ הוציא צו בניים האוסר על הממשלה לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים, ילידי השנתונים 94-95 וחציו הראשון של שנתון 1996,  אשר קיבלו צו גיוס החל מאוגוסט 2013, ואשר שלא התייצבו לגיוס.

 אתם  בחורים לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון, "שאלת הסמכות לגביהן מוטלת בספק" – לשון בג"ץ,  יש לדחות את מועד התייצבותם

בהרכב מורחב של תשעה שופטים  בג"ץ קיבל את ההחלטה  ברוב דעות נגד דעתו החולקת של השופט ניל הנדל.

בג"ץ,  ביקש מהמדינה למסור לו הודעה מעדכנת עד לסוף חודש מארס, בו הוא קובע לקבל החלטה חדשה בנושא הגיוס.

תגובות 

במערכת הפוליטית סערה בעקבות החלטת בג"ץ. בזה אחר זה פלטו מכשירי הביפרים הודעות מדוברי החכי"ם.  הראשון היה, ח״כ מאיר פרוש (יהדות התורה) שהגיב להחלטת בג"ץ לעצור את התקציבים לישיבות  ואמר "ההחלטה מעלה גיחוך, שהרי בג"ץ הוא הגוף האחרון שיכול להטיף על סחבת בדיונים, ועל איחור במתן פסקי דין. בג״ץ, כבר לא מהיום, מוכר כאויב כלפי הציבור החרדי, בפסיקותיו המפלות".

ח"כ גפני הגיב החלטה , "לא הייתה פעם אחת שבית המשפט סייע לציבור החרדי, אלא להיפך – פגע במשפחותיו, ילדיו ודרך חייו בכל פעם מחדש. הפסקת תקצוב הישיבות היא עליית מדרגה חמורה והכרזת מלחמה נגד הציבור החרדי בארץ ובעולם, ובעזרת השם אנו נשיב מלחמה. בית המשפט היום נהג בבריונות. תקציב הישיבות ניתן בזכות ולא בחסד, ואיננו מותנה בגיוס ובכל תנאי אחר. ככל אזרחי ישראל אנו זכאים לתקציבים, וכפי שמכספי המיסים והסיוע האמריקני מופנה מיליארדים לתרבות אמנות, ספורט ופעילות שפעמים רבות היא נגד המדינה – אף תקציב הישיבות ניתן למוסדות אשר מאות אלפי אזרחים בישראל רואים בהם את הערך העליון של העם היהודי, לימוד התורה".

בש"ס הגיבו להחלטת בג"ץ ואמרו: "צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו הערב לרדיפת עולם התורה תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש שבימים אלו נדון בבית המחוקקים".

"שר הביטחון פועל בשיקול דעת ועל פי סמכותו החוקית, ומשכך אין קשר בין דחיית הגיוס לתקציב הישיבות. ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק להצטרף לעליהום ולהסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל". הגיבו בש"ס.

פלאש 90
פלאש 90

 

חבר הכנסת דב ליפמן (יש עתיד) הגיב להחלטת בג"ץ הערב (שלישי) על הפסקת העברת התקציבים, "ההחלטה הנחרצת של בג"ץ שפורסמה הערב לא משאירה ספק", אמר ליפמן. "המשך המצב הקיים בלתי אפשרי ויש צורך דחוף בקידום החקיקה הנמצאת על שולחנה של הכנסת שתביא להסדר גיוס החרדים לצה"ל. יש להשלים את החקיקה כפי שקבעה ועדת פרי".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב אשר עתר לבג"ץ  בנושא ברך הערב (שלישי) על החלטת בית המשפט. "בג"ץ הבהיר לכנסת שאפילו לסבלנות האינסופית שלו יש גבול, ושהוא אינו מוכן לאפשר עוד את הזרמת מאות המיליונים לישיבות בניגוד לחוק", אמר. "מאז בוטל חוק טל לפני שנה וחצי המדינה מפרה את החוק כאשר אינה מגייסת את בחורי הישיבות. היא מוסיפה חטא על פשע כאשר היא מממנת את שהותם במקום אחר. בג"ץ שם גבול לשערורייה. יש לקוות שהפוליטיקאים יתעשתו ויעבירו כבר בימים הקרובים חוק שוויון בנטל אמיתי כדי שלא נצטרך לעתור גם נגדו לבג"ץ".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בשביל מה צריך חברי כנסת חרדיים?להתפטר מהשלטון הארור מיד!לא לתת לגיטימצי-ה לשונאי דת דרך עצם השתתפות במערכת הפוליטית!שתלך המדינה הציונית האנטיטשמית לכל הרוחות!ממילא עכשיו כשאין שום גרוש מה יש לחפש שם?עכשיו כשאנחנו חלק מהמערכת יותר קל למשומדים האלו לרדוף אותנו בכח הזרוע המרושע והאכזרי.

  חיים |
  הגב
 2. סוף סוף פרצופם האמיתי של שופטי בג"ץ נחשף:
  שונאי דת!
  שונאים חרדים!
  שונאים מתנחלים!
  שונאים ימינים!

  אוהבים ערבים!
  אוהבים שמאלנים!

  העיקר שהם "שופטים של כולם" חוץ מהרשימה למעלה

  יהודי |
  הגב