בג"ץ החזיר את המסתננים – זעם בדרום ת"א: "החלטת בג"ץ – סטירה לפנים" (וידאו)

אחרי שהשופטים הורו שלא לכלוא מסתננים ללא משפט ולסגור את מתקן חולות, עשרות התקבצו בכיכר הבימה כדי למחות על הפסיקה. מחאות נרשמות גם בשכונת התקווה ובגן לווינסקי. "אם פעם שמו אותנו באסלה, היום הורידו את המים", זעמה אחת התושבות. בינתיים, במתקן חולות שמחים: "כולם מחייכים ומחכים לחופש"

בעקבות החלטת שופטי בג"ץ, שמורה למדינה לסגור את מתקן השהייה חולות ולשחרר מסתננים מאפריקה שלא נשפטו, זעם רב בשכונות דרום תל אביב, עשרות התקבצו בכיכר הבימה וגם בגן לוינסקי ובשכונת התקווה החלו מחאות.
התושבים נאבקים במשך שנים במסתננים שעברו להתגורר בדרום העיר, טוענים כי ההחלטה מנותקת לחלוטין מהאזרחים הסובלים מפשיעה גואה, אלימות וחשש מתמיד.

צפו: איילת שקד מכריזה במגאפון: לא ניתן לזה לקרות

באדיבות רשת

שפי פז, תושבת דרום תל אביב ופעילה בולטת במאבק התושבים, הביעה כעס רב על החלטת השופטים. "בבג"ץ מנותקים לחלוטין מתושבי דרום תל אביב", אמרה. "אם שמו אותנו באסלה בעבר, היום הורידו את המים".

"זו מתנה מדהימה לראש השנה", הוסיפה שפי בציניות. "הדאגה לזכויות האדם מאפריקה באה על חשבון חיי אזרחים ישראלים כאן בדרום העיר. זאת תחושה נוראית של סטירה לפנים. השופטים לא טרחו אפילו לבוא לכאן ולהבין איך אנחנו חיים. אין לנו את הגיבוי מצדם".

"לא על חשבון תושבי ת"א"
גם איילה חננאל, הפעילה דווקא במסגרת מאבקם של המסתננים, הביעה חשש מהחלטת בג"ץ. "חשוב שחירותם
של מבקשי המקלט לא תבוא על חשבון חירותם וחשבונם של תושבי דרום ת"א, שגם כך נתונים באפליה ממושכת מצד מוסדות השלטון", טוענת חננאל.

היא קראה לממשלה לעשות ככל הניתן כדי לפעול לשיפור המצב. "יש לשפר ולקדם את המצב בדרום תל אביב, ובמקביל להסדיר את מעמדם של מבקשי המקלט ולבחון את בקשותיהם למקלט ברצינות הראויה".

מנגד, הנתינים הזרים, שמעמדם צפוי להשתפר בעקבות החלטת בג"ץ, בירכו על עמדת השופטים. "אני מאוד אופטימי", אמר אנואר, נתין זר מדרפור השוהה כעת במתקן חולות. "אני מאמין בשופטים ובחוק של המדינה. יש למדינה הזו בסיס חזק. המתקן הזה לא יכול להתקיים. לנו הפליטים אין לאן לחזור, מסוכן במדינות בהן נולדנו. אנחנו חולמים לחזור למדינות שלנו – אבל לא יכולים".

אנואר מדבר על שמחה במתקן חולות עם היוודע דבר ההחלטה שתשנה את חייהם. "כולם פה בחולות מחייכים. לא עושים מסיבות, אבל מחייכים. האמנו שבג"ץ יעשה שינוי. כולם מברכים אחד את השני במזל טוב. בבוקר אנשים היו מתוחים אבל עכשיו כולם פה בחוץ מחייכים ומחכים לחופש. גזלו לנו אותו. לא הייתה לנו ברירה. אני חי פה חמש שנים ואני מבקש שהמדינה תבדוק את הבקשות שלנו למקלט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.