בג"ץ למדינה: למה לתקצב אברכים? "לבטל הבטחת הכנסה"

האם תקצוב של אברכים ייפסק? כך עולה מהחלטת השופטת אסתר חיות שמתחה ביקורת על המדינה במהלך דיון  על ההסדר שיזמה הממשלה לתשלומי הבטחת הכנסה לאברכים. "למה צריך ארבע שנים של תמיכה כלכלית נטו?", תקפה וציינה "ככל שרוצים ליצור תקופת מעבר של הסתגלות, והמודל הוא להתחיל מהלך שיעודד השתלבות בשוק העבודה, למה צריך ארבע שנים שאין שום פעולה בכיוון הזה?".

לאחר החלטת בג"ץ שקבעה כי יש לשלם את כקצבה, עתרו לבג"ץ  שורה של ארגונים, בהם עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, התאחדות הסטודנטים, תנועת אומ"ץ והמרכז לפלורליזם יהודי של התנועה ליהדות מתקדמת, בטענה שהתשלום שניתן לכ-10,000 אברכים מנוגד לפסק הדין של בג"ץ.

נציגת המדינה, עו"ד חני אופק, טענה בדיון היום כי בנוהל הנוכחי יש גם פן כלכלי וגם פן חברתי, והוא נקבע לתקופה זמנית בלבד, כדי לאפשר לאברכים להשתלב בשוק העבודה. היא הסבירה כי מדובר בתוכנית השונה לגמרי מההסדר שנפסל, וכי היא מצמצמת משמעותית את מספר מקבלי הקצבאות.

השופטת מרים נאור שאלה בדיון  איך מתיישב ההסדר הנוכחי עם שוויון לשאר האוכלוסייה. עו"ד אופק אמרה כי מדובר בתקופת מעבר והסתגלות לשינוי וכן כי התווסף תקציב של 50 מיליון שקלים לטובת הסטודנטים הזקוקים לסיוע, וגם להם הותאמו קריטריונים מתאימים להם. השופטים ציינו כי ההסדרים עדיין נוטים לטובת האברכים, בשל כך  שסטודנטים רבים לא עונים על הקריטריונים, משום שאינם נשואים עם ילדים.

בתום הדיון  אמר שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש, כי השופטים "הביעו בזה אחר זה את חוסר שביעות רצונם מהקצבה הלא שוויונית שלחלוקתה אין סוף. ראוי שהממשלה תפסיק את ההתבזות ותבטל אחת ולתמיד את הקצבה המפלה והשערורייתית".

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.