בג"ץ: החל מהיום תופסק כהונתו של הרב שלוש

חשיפת אקטואליק: אחרי שהוחלט על כך בבג"ץ לפני כחודש, הבוקר הוציא בג"ץ החלטה להפסיק את כהונת הרב שלוש, רבה של כפר סבא

אחרי סאגה ארוכת שנים בדבר כהונתו של הגאון רבי אברהם שלוש, רבה של כפר סבא, הבוקר (ב') הורה הבג"ץ להפסיק את כהונתו, זאת לאחר ההחלטה בנושא שהייתה לפני כחודש.

הגאון הרב אברהם שלוש מכהן כרב העיר משנת 1959. מדובר בקרוב ל-60 שנות עשיה שהטביעה את חותמה בעיר כפר סבא – בכשרות, במקוואות, בית העלמין ובכל מחלקות המועצה הדתית.

הסכסוך עם משרד המשפטים החל לפני למעלה מעשר שנים, אז הרבנות הראשית לישראל ופרקליטות המדינה החליטו להפסיק את כהונתו בטענה שהרב אינו מתגורר במקום כהונתו אלא בירושלים. הרב עתר אז לבג"ץ, ושם, בפשרה, הוחלט שהרב ימשיך בכהונתו כיון שהרב מגיע לעיר ומתגורר בה רוב ימות השבוע.

הבוקר פסק השופט הנדל להפסיק את כהונתו של הרב וכך הוא כותב: ​"עתירה זו מופנית נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה להורות על הפסקת כהונת העותר כרב העיר כפר סבא.

​"מבחינה משפטית – העתירה אינה מגלה כל עילה בדין. מהחקירה היסודית שהתנהלה על ידי המשיבים עולה כי העותר אינו מתגורר בעיר בה הוא מכהן כרב, בניגוד לדרישות הדין לפיהן מקום מגוריו הקבוע של רב עיר יהיה במקום כהונתו. ממצא זה ברור, ובפועל – אף העותר לא חלק עליו. הדרישה שרב עיר יגור במקום בו הוא מכהן מתבקשת ומובנת. תכלית תפקיד הרב היא לשרת את הציבור ולעסוק בענייניו, וברי כי אי-נוכחות במקום באופן קבוע אינה מתיישבת עם התכלית האמורה. ברמה הכללית יותר, הסכמה לכהן כרב עיר נשענת על הסכמה מטעם הרב לקבל על עצמו את תנאי התפקיד.

"בדיון שהתנהל בפנינו העותר דרש כי הוא יקבע את המועד בו יפרוש מכהונתו – בעוד כשנה. ניתן להבין התנגדות המשיבים לכך. גם אם נכון להעניק זמן מסוים בין ההודעה על הפסקת הכהונה לבין מועד הפסקת הכהונה בפועל, ניתנו לעותר מספר התראות והזדמנויות שונות לפרוש זה מכבר. עם כל ההבנה, לא הגורם המפר את הדין יקבע מתי תיכנס הסנקציה לתוקף. המשיבים, מצדם, ציינו כי התנהלות העותר מהווה הפרה יסודית של דרישות התפקיד. כן נטען כי אין זה המקרה היחיד שבו רב עיר אינו מתגורר במקום כהונתו. לכן התנהלות כזו או אחרת בתיק זה עשויה לחייבם במקרים אחרים. המשיבים אף טענו בדיון כי הואיל והעותר מבקש לסיים את כהונתו בפרק זמן של שנה מהיום, אין בטחון כי לא יהיו בקשות דחייה נוספות מצדו.

​"מתוך הכרה כי העותר שימש בתפקיד רב העיר שנים רבות, מחד גיסא, ולנוכח המצב המשפטי הברור, מאידך גיסא – הוצעה על ידינו תקופה אחרת שבמסגרתה העותר יפרוש מתפקידו, שהינה קצרה בצורה משמעותית מזו שהציע העותר. נדמה כי מוטב שהעניין היה מסתיים בהסכמה, גם לכבודו של העניין ואף לכבודו של העותר. האחרון הודיע כי אינו מוכן להסכים להצעה זו וכי רק הוא יקבע את המועד לפרישתו. אחרת, לדבריו, הוא מעדיף לקבל פסק דין. גם על כך ניתן לומר כי רצונו – כבודו. ועדיין, צר לנו כי לא ניתן היה לסיים את העניין בהסכמה בהתאם למתווה שהוצע על ידינו.

​"כאמור, מבחינה משפטית אין בסיס חוקי לקבל את העתירה. המשיבים פעלו כדין", מסיים השופט הנדל את דבריו.

כזכור, לפני כחודש דן הבג"ץ בעניין החלטת היועמ"ש לממשלה להפסיק את כהונתו של הרב.

לאחר התייעצות השופטים, הם פנו לעו"ד של הרב ואמרו שלאחר כהונת רבת שנים חבל שהיא תסתיים באקורד צורם של פסיקת בג"ץ, וביקשו ממנו לשקול תוך שבוע את סיום כהונתו מרצון תוך 60 יום, ואם לא – הם יקבלו את ההחלטה.

לפני כשלוש שנים, בעקבות מידע שהגיע לפרקליטות, הם התחילו בצעד חסר תקדים לבצע מעקבים גם בירושלים וגם בכפר סבא אחר התנהלותו של הרב והיכן הרב מתגורר. מהנתונים עלה כי הרב מגיע פעם-פעמיים בשבוע לכפר סבא בכדי לחתום על תעודות כשרות ונישואים ולצורך פגישות במשרדים של המןעצה הדתית.

הפרקליטות זימנה את הרב לשימוע בעל פה וגם בכתב, בו לא הצליח בא כוחו של הרב להוכיח אחרת או להפריך את טענות הפרקליטות.

היום, כאמור, הודיע כבר הבג"ץ רשמית על סיום כהונתו של הרב שלוש. בקרוב, אם כן, סביר להניח שייערכו בחירות לרבנות העיר.

יו"ר המועצה הדתית הרב ששון טרבלסי אומר ל'אקטואליק' בתגובה על ההחלטה: "הגאון הרב אברהם שלוש שליט"א משמש כרב העיר כפר סבא כ-60 שנה. תושבי העיר מוקירים את פועלו ואף בג"ץ בפסיקתו מציין זאת במפורש.

"את עשייתו הציבורית לכלל ולפרט לא ניתן לשלול ממנו, ועשייתו חקוקה בספר דברי הימים של העיר כפר סבא ומדינת ישראל. אנו נמשיך לכבד ולהוקיר את הרב כפי שראוי לענק כמותו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.