בג"צ הכריע: על ליצמן להפסיק לכהן כ'סגן שר' במשרד הבריאות

השופטים כתבו בהחלטתם כי "ליצמן כמובן יוכל להתמנות לכהונת שר הבריאות ככל משפטה וחוקתה". ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך 60 יום. מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' שתתכנס השבוע תדון בנושא

הרכב של חמישה שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה מרים נאור קיבל היום את עתירת 'יש עתיד' נגד כהונתו של יעקב ליצמן כסגן שר הבריאות במעמד של שר.

השופטים קבעו בהחלטתם כי המוסד של "סגן שר במעמד שר" אינו חוקי והורו כי ליצמן יחדל מתפקידו זה בתוך 60 יום. עם זאת, הדגישו כי אין מניעה שימשיך לכהן כסגן שר הבריאות שלא במעמד שר, או לחילופין שיתמנה כשר.

מלשכתו של ליצמן נמסר בתגובה:"קיבלנו את פסיקת בג"צ ונלמד את משמעותה. הנושא יובא לדיון בפני חברי מועצת גדולי התורה שיתנו הכרעתם וכך ננהג".

בעקבות הפסיקה: מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שתתכנס השבוע כד לדון בחילולי השבת בירושלים – תדון גם בסוגיה הזו.

יצוין כי ליצמן הבהיר במספר הזדמנויות כי במידה ועתירת 'יש עתיד' תתקבל – הוא יביא את השאלה בפני מועצת גדולי התורה של אגות ישראל וזו תורה לו כיצד לנהוג.

כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו כי בדיון שהתקיים בבג"צ בעתירה המדוברת ניתן היה ללמוד מהלך הרוח של השופטים – כמו גם מהצהרותיהם המפורשות – כי בכוונתם להורות על ביטול המצב הקיים.

השופטים לא השתכנעו מדבריה של נציגת המדינה שטענה בדיון כי "מי שאמור לשלוט מהותית הוא ראש המשרד וסגן השר פועל מטעמו…המתווה בסופו של דבר מוודא שההחלטות המהותיות בצורה משמעותית ואפקטיבית ייתקבלו על ידי השר עצמו".

"אלה מילים נהדרות, אבל מי בעל הבית האמיתי? למי הולכים כשצריך משהו, למי הולך מנהל בית החולים כשהוא צריך משהו?" שאל השופט רובינשטיין.

נציגת המדינה: "ישנן פגישות, לפחות פעם עד פעמים בשבוע בין השר לבין סגנו והנן נדונים דברים דחופים".

השופט ניל הנדל: "זה קצת מעליב את השר במובן זה שיש לבוא ולומר לו זו הסוגיה אתה צריך לפתור אותה. כלומר צריך להסביר לו. יש דברים שההיגיון לא סובל אותם. לא נכון לומר שהמתווה בסדר".

נציגת המדינה: "האחריות המיניסטריאלית היא שר הבריאות אשר סבור שניתן לנהל כך את משרד הבריאות".

השופט רובינשטיין: "האם זה באמת יכול לעבוד בחיים? אני יוצא מהנחה שיש כוונות טובות לראש הממשלה ולשר הבריאות, כל הדברים הללו כוונות טובות. מה בין זה ובין ניהול מערכת הבריאות? כאשר מדובר על מערכת מהסוג הזה, כשבאמת הקול שלה, והדימוי הציבורי שלה והכתובת הציבורית שלה ביום יום הוא סגן השר?" .

השופט הנדל: "שר הביטחון לא היה מסכים לדבר כזה, זה הופך אותו למי שאין לו כוחות. אתם קצת עושים זיג זג. הוא מונה לפני המתווה. המתווה כשלעצמו בעייתי וחסר". השופט מלצר: "האם המתווה הזה לא נותן לסגן השר סמכויות של שר?"

השופט רובינשטיין: "מי שהוא בעל האחריות צריך שתהיה לו סמכות. האם בפועל האחריות היא של ראש הממשלה, ובפועל האחריות היא של סגן השר?"

החלטת השופטים צפויה להינתן בתקופה הקרובה, אולם הכיוון אליו נושבת הרוח לא נעלם מליצמן שמציו הצהיר בראיון לגל"צ: "אם בג"ץ ירצה לשנות את הסטטוס אני אשאל מועצת גדולי התורה". ליצמן הוסיף: "אני מכבד את בג"ץ ואת מה שיחליטו השופטים, זכותה של מועצת גדולי התורה להגיד לי לא ושאני אהיה חבר כנסת רגיל וזכותם להגיד שהם מסכימים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.