בג"צ נגד עולם התורה: כותרות העיתונים החרדים

בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את חוק הגיוס, היומונים החרדים בכותרות לוחמניות שחורות על ההחלטה התקדימית

לאחר ביטול חוק הגיוס אתמול על ידי בג"ץ, יצאו הבוקר (ד') העיתונים החרדיים במתקפה חריפה נגד בג"ץ. "הכרזת מלחמה", זעקו העיתונים. בעיתון 'יתד נאמן' כינו את מערכת המשפט כדיקטטורה שיפוטית, וב'הפלס', של הפלג  הירושלמי, קבעו: "תם עידן האשליות".

ביתד נאמן הקדישו את הכותרת הראשית והעמוד הראשון  להחלטת בג"ץ, "בגץ נגד עולם התורה", נכתב בכותרת הראשית שחור על גבי לבן. ב'הפלס' בחרו בכותרת "מלחמה ללא פשרות". בביטאון אגודת ישראל וחסידי גור 'המודיע' בחרו בכותרת מינורית יותר שמדגישה על העוול שנעשה לבני הישיבות.

ב'הפלס' אף ציטטו פרשנים משפטיים שקובעים כי בעקבות ההחלטה יהפכו מתווי הפשרה בחוק שבוטל, לנקודת ההתחלה של החקיקה החדשה; "המערכת הפרלמנטרית והממשלתית לא תוכל לקדם חוק שלא ירחיב בצורה משמעותית שבעתיים את גיוס החרדים".

 


בהפלס נכתב כי בציבור החרדי אמרו אתמול: "תם עידן האשליות. מתברר סופית שכל מתווי החקיקה הפרלמנטריים כשלו וייכשלו. הבג"ץ אינו מסתפק בפשרות למיניהן ודורש שוויון מלא בנטל. עתה ברור כי נדרשת מלחמה עיקשת ללא ויתורים ופשרות. חבל רק שההתפכחות מגיעה מאוחר מדי, לאחר יצירת תקדים פרלמנטרי הרסני של הסכמה לגיוס בני ישיבות ולאחר נתינת יד להסתגלות קלוקלת ולציד נפשות.

"עולם התורה מתלכד סביב המסקנה הבלתי נמנעת, כי נדרש מאבק חד-משמעי שיבטא אי שיתוף פעולה עם מנגנוני ההרס, כפי שהדבר בא בהחלטתם של אלפי בני ישיבות שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס, כהוראת רבנו מרן הרב אויערבאך".

הפרשנים המשפטיים שצוטטו בהפלס, ציינו כי העובדה שהחוק הקודם נפסל רק עשור לאחר חקיקתו, ואילו החוק הזה נפסל בתוך שנתיים, מעידה על אובדן הסבלנות של שופטי בג"ץ, ועל כך שכל נסיון חקיקה לא יצלח במאבק מול בג"ץ ששם לו למטרה עליונה לקדם את עיקרון "השויון בנטל".

ב'יתד נאמן', 'המודיע', ו'הפלס' ציטטו את  תגובותיהם החריפות של הח"כים החרדים. נציגי סיעת יהדות התורה אמרו: "תופסי הכיסאות בבג"ץ הוכיחו היום כי המניע היחיד שמאחורי פסיקותיו הוא תאוות שלטון דיקטטורי, נגד  חוקי הכנסת הנבחרת. שופטי בג"ץ ישאו באחריות אישית למלחמה כוללת נגד הדת  היהודית. האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ מרוקן כליל את חשיבות החקיקה בכנסת שהופכת לאות מתה. הפסיקה היום הינה המשך לתקיעת היתדות בארון המתים. בג"ץ להוט למלחמת גוג ומגוג.

"בג"ץ שב ומוכיח כמה הוא מנותק ממסורת ישראל ועד כמה עמוקה שנאתו לכל דבר שקרוב ללומדי התורה ולשומרי הדת. בג"צ ממשיך פעם אחר פעם להתערב בהחלטות הכנסת באופן שערורייתי. הגיעו מים עד נפש והגיע העת להחזירו לגודלו הטבעי".

היום (ד') צפויות המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה לקיים כינוס חירום בעקבות החלטת בג"ץ אתמול. "נפעל בכל כוחנו לתיקון החוק באופן שיאפשר את המשך ההסדר הקיים", הבטיחו אתמול בכירים במפלגות החרדיות.

שר הבריאות ליצמן אמר כי ההחלטה מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. "זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה", אמר.

מבחינת הח"כים החרדיים מדובר במשבר של ממש שאם לא יצליחו לפתור אותו הם עומדים בפני שוקת שבורה והקרקע שעליה הם יושבים נשמטת מתחת לרגליהם.

בית המשפט נתן להם שנה לחוקק חוק חדש, כשלבנתיים החוק הנוכחי תקף, ולאחר מכן, אם לא ישתנה המצב החוקתי, כל בחורי הישיבות יהיו חייבים להתגייס לצה"ל.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.