בג"צ שחרר את גופת הנרצחת מטבריה – ללא נתיחה

בג"צ קיבל את עמדת זק"א ושחרר את גופת הנרצחת מטבריה – ללא נתיחה. { בהתערבות זק"א}

בעקבות רצח המנוחה אדל גולדשטיין ע"ה אתמול בטבריה, משטרת ישראל ביקשה מבית משפט השלום בנצרת לנתח את גופת הנרצחת – כאשר אביה ביקש להתחשב ברגשות משפחה ולא לבצע נתיחה שלאחר המוות, דבר האסור על פי ההלכה ומבזה את המת. בית המשפט קיבל את בקשת המשטרה ואישר את הנתיחה.
האב שלא רצה לגרום סבל נוסף לבתו המנוחה ע"ה, פנה לארגון זק"א על מנת לסייע לו לשמור על כבוד המת. עו"ד דרור שוסהיים מהמחלקה המשפטית של זק"א הגיש בצהריים (ה') עתירה דחופה לבג"צ בה ביקש לבטל את החלטת בית משפט השלום בנצרת, תוך שהוא מנמק כי אין עילה משפטית לנתח את המנוחה, היות וסיבת מותה – ידועה לכל.
במהלך הדיון בבג"צ, עו"ד שוסהיים טען כי "ברור לכל המעורבים כי מותה של המנוחה נגרם על ידי הגרוש שלה, שרצח אותה וערף את ראשה". לעומתו, נציגת הפרקליטות טענה כי הנתיחה מתבקשת לשם בירור פרטים מוכמנים.
הרכב של שלושה שופטי בג"צ, חנן מלצר, יורם דנציגר ואורי שהם הוציאו צו על תנאי שהורה לפרקליטות לנמק למה לא לבטל את החלטת בית משפט בנצרת, זאת לאחר שהשופטים הסכימו עם עמדת נציג זק"א עו"ד דרור שוסהיים. לאחר הפסקה במהלכה נציגי הפרקליטות שקלו את הדברים מחדש, וכן ביררו האם ניתן להסתפק בבדיקות חלופיות, שלא יתנגשו עם ההלכה ועם רגישות המשפחה.
אולם הפרקליטות המשיכה לעמוד על שלה תוך שהם מסבירים כי לא ניתן לבצע את הבדיקות הדרושות לחקירה מבלי לבצע נתיחה שלאחר המוות, או אפילו חלקית בלבד. השופטים לאחר ששמעו את טיעוני הצדדים החליטו לקבל את עמדת ארגון זק"א ואבי המנוחה ע"ה ואסרו את נתיחת גופת המנוחה אדל גודלשטיין ע"ה.
השופטים נמקו את החלטתם בקצרה, ואמרו כי בקשת המשטרה לנתיחה, לא הייתה לפתוח בחקירת סיבת המוות, אלא רק לבצע בדיקות ונתיחה. "הבקשה אושרה במילה אחת "כמבוקש" ובכך נפלו על פי הפסיקה שני פגמים" כתבו השופטים.
ראשית, כדי להורות על נתיחת גופה, יש להחליט על קיום חקירה לאיתור סיבת המוות, ולא מספיק בדיקות כלליות על מנת לקדם את החקירה, שכן ישנו שיקול חשוב של בני משפחה שהנתיחה נוגדת את אמונתם ודתם. בנוסף, השופטים העירו כי ההחלטה לאשר את הנתיחה, ניתנה ללא נימוקים כלל, דבר שקורה לא מעט.
"לא שוכנענו כי במקרה זה, על נסיבותיו המיוחדות, הנתיחה המבוקשת אכן נדרשת, שכן סיבת המוות כבר ידועה, ואין חולק כי המוות נגרם בעבירה". השופטים הורו לנציגי המשטרה והפרקליטות לתאם במיידית את דרך מסירת הגופה "כדי להביאה בהקדם האפשרי לקבר ישראל".
"אנו עדים למקרים רבים בהם יד המשטרה קלה על ההדק בבקשות לבצע נתיחות שלאחר המוות, ללא סיבות מוצדקות" אומר עו"ד דרור שוסהיים מהמחלקה המשפטית של זק"א, "אם לא די בכך, בית המשפט מקבל את הבקשות ללא שהם בוחנים את הדברים לעומקם. זהו מצב אבסורדי".
מיכאל גוטווין, רכז המחלקה המשפטית הוסיף "במקרים נדירים מאוד מתבצעת נתיחה מקומית, כאשר ברוב רובם של המאבקים המשפטיים שאנו מנהלים בבית המשפט – דעתנו מתקבלת ואנו מצליחים למנוע את ביזוי וחילול המת שלא לצורך".
ההלווית המנוחה אדל ע"ה תיערך הערב (ה') ‏בשעה 21:00 בבית העלמין באשדוד, מקום מגורי הוריה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.