בד"ה: הגה"צ רבי לייבל מינצברג זצ"ל

מנהיג קהילת "המתמידים", רבי לייבל מינצברג זצ"ל, הלך הלילה לעולמו. הלוויתו תתקיים בצהרים מישיבת המתמידים

הגאון רבי לייבל מינצברג זצ"ל, ראש קהילת 'המתמידים' בירושלים הלך הלילה לבית עולמו, והוא בן 75.

הלויתו תתקיים היום בצהרים בשעה 13:00 מישיבת המתמידים במנחת יצחק בירושלים להר המנוחות.

הגר"ל מינצברג זצ"ל, רב קהל המתמידים יותר מיובל שנים, היה אמור לחתן ביום שלישי הקרוב את נכדתו, בת לחתנו הגר"מ הירשמן. פטירתו היכתה בהלם את אלפי תלמידיו בכל הארץ.

שיטתו של הגר"ל מינצברג התאפיינה בשאיפה להתחברות טבעית לתורה ולמצוות ובניסיון לבאר את טעמי המצוות בדרך המתיישבת על הלב. הגר"ל הדגיש את הצורך בלימוד מעמיק של התורה שבכתב, משום שלדעתו ניתן להבין מסגנון הכתובים ומדרשות חז"ל עליהם את מגמתה של כל מצווה ואת הדרך הנכונה בעבודת ה'.

הרב מינצברג הדריך את תלמידיו לגעת במהות בדרך פשוטה, ללא פלפולים ורמאות עצמית. לדרך זו הוא קרא "עומק הפשט". גם שיטת הלימוד העיונית בגמרא ובפוסקים בישיבתו מתייחדת בחתירה להבנת מהות ושורשי הדברים ואינה מסתפקת בהגדרה משפטית הנהוגה בשיטת הלמדנות הקלאסית ברוב הישיבות הליטאיות.

הגותו של הרב מינצברג עוסקת רבות ביסודות האמונה בה'. בשונה מחוגים רבים ביהדות החרדית הוא עודד חשיבה עצמאית, המולידה אמונה אמיתית. בספריו, ובעיקר ב'בן מלך – חכמה ומוסר' ו'בן מלך – שיר השירים', הוא הדגיש שחובתו העיקרית של יהודי נובעת מהקשר המיוחד בין האלוקים לבין עם ישראל.

גישתו החינוכית גורסת כי בדורנו יש למעט בכל הקשור לענישה או ליראת העונש. על המחנכים להדגיש את היופי והחשיבות של התורה והמצוות, ואת האושר להיות יהודי הזוכה לקיים את התורה. שיטה זו שונה באופן ניכר מהדרך החינוכית המקובלת בעדה החרדית, שהיא קשוחה יותר.

במקביל להיבטים השכלתניים בשיטתו, הרב מינצברג מחשיב גם את פיתוח הרגשות בעבודת ה', כגון תפילה בהתלהבות.

בספר 'בן מלך – גלות וגאולה', אמר הרב מינצברג שהשואה היא תהליך אלוקי שנעשה בסיום הגלות, ומאז מתחיל תהליך של הכנה לגאולה שמתבטא בחזרת עם ישראל לארצו, הביטחון השורר בארץ, והתפתחות המואצת של הקהילות החרדיות בארץ ישראל (לצד זאת התנגד למדינת ישראל, משום שלדעתו היא מייצגת אידאולוגיה חילונית כפרנית).

הוציא למעלה מעשרה ספרים, עליהם הסכימו מרנן הרב יוסף שלום אלישיב, הרב שמואל וואזנר, הרב שמואל אוירבך, ורבנים נוספים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.