בד"ה: הרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל

אבל בציונות הדתית: הרב אהרון לכטינשטיין, ראש ישיבת 'הר עציון' וחתן פרס ישראל, הלך הבוקר לעולמו. הלוויתו תתקיים מחר

אבל בציונות הדתית: הבוקר הלך לעולמו הרב אהרון ליכטנשטיין, ראש ישיבת 'הר עציון', ממנהיגי האגף המתון בציונות הדתית וחתן פרס ישראל.

הלוויתו תתקיים ככל הנראה מחר בשעה 11:00.

הרב לכטינשטיין נולד בשנת 1933 בצרפת, ובשנת 1940, חודשים ספורים לאחר כיבוש צרפת בידי הנאצים, הצליחה משפחתו לברוח לארצות הברית. בגיל התיכון למד אצל הגר"י הוטנר והרב אהרן סולובייצ'יק, אך עיקר חינוכו התורני היה בישיבה יוניברסיטי אצל הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק ממנו גם קיבל הסמכה לרבנות בשנת 1959, ובהמשך גם נישא לבתו – ד"ר טובה ליכטנשטיין. הרב ליכטנשטיין החשיב את הרב יוסף דב סולובייצ'יק כרבו המובהק.

הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל עם תלמידיו

בשנת 1970 הזמין אותו הרב יהודה עמיטל לשמש יחד איתו כראש ישיבת הר עציון באלון שבות, הרב ליכטנשטיין נענה לבקשה, ועלה לארץ עם משפחתו בשנת 1971, ומאז שימש כראש הישיבה יחד עם הרב עמיטל עד לפטירת האחרון.‏ הרב ליכטנשטיין כיהן גם כרקטור של מכללת יעקב הרצוג וכראש כולל "גרוס" בירושלים. מאז עלייתו התגורר בירושלים, וב-2006 עבר לאלון שבות שבגוש עציון, בסמיכות לישיבת הר עציון שבראשותו. בסוף זמן חורף תשע"א הודיע על פרישתו מהעברת השיעור היומי בעיון, והתמסרותו בעיקר לכתיבה תורנית.

הרב לכטינשטיין זכה בפרס הרב קוק לספרות תורנית לשנת תשע"ג על ספריו על התלמוד, שסוכמו בידי תלמידיו. בנימוקי וועדת הפרס נאמר "הרב ליכטנשטיין מביא בספרים האלה את שיטת הלימוד הבריסקאית לזיקוק ומיצוי מעמיקים ומרשימים ופותח את הלמדנות התלמודית המסורתית לפני בני הדור".

הרב לכטנשטיין היה נחשב למוביל 'האגף המתון' בציונות הדתית. כך למשל הוא היה קשור במשך תקופה מסוימת לתנועת 'נתיבות שלום' המשוייכת לחוגי השמאל הדתי. בנוסף, התבטא הרב לאחר רצח רבין בחריפות כנגד האוירה שקדמה לרצח במחוזות הציונות הדתית.

עם זאת הוא הבהיר בשעת הפולמוס על תוכנית ההתנתקות שאין הוא מביע עליה דעה – לחיוב או לשלילה – בניגוד לניסיונות תנועת מימד להציב אותו כתומך בעל שיעור קומה הלכתי לתוכנית ההתנתקות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.