בדיוק לפני הבחירות: נתניהו הוזמן לנאום בקונגרס על איראן

יו"ר בית-הנבחרים, הרפובליקן ג'ון ביינר, יזם את הנאום כמענה לקריאת אובמה לקונגרס לא להטיל סנקציות חדשות על איראן ■ ההזמנה צפויה לעורר תרעומת בבית הלבן; לא ברור אם נתניהו יוזמן לפגישה עם אובמה

יו"ר בית-הנבחרים של ארה"ב, הרפובליקן ג'ון ביינר, הזמין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשאת נאום לפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס ב-11 בפברואר, כחודש לפני הבחירות בישראל.

נתניהו הוזמן לפרוש לפני המחוקקים את השקפתו על מאמצי איראן להתחמש בנשק גרעיני ועל העמדה שארה"ב והקהיליה הבינלאומית צריכות לנקוט בסוגיה זו. לפי משנת רה"מ, וושינגטון צריכה להדק את הסנקציות הקיימות ולהטיל סנקציות חדשות כדי להניע את טהרן להתפרק מכל יכולותיה לייצר נשק גרעיני. ממשל אובמה מתנגד בתקיפות להטלת סנקציות חדשות בשלב זה בטענה שהן עלולות לפגוע במו"מ שמתנהל עתה עם טהרן.

לפי הערכות בוושינגטון, הזמנת נתניהו לקונגרס תחולל תרעומת בבית הלבן, שיראה בצעד זה מאמץ רפובליקני לקעקע את אושיות מדיניות אובמה כלפי איראן. בשלב זה לא ברור אם נתניהו יוזמן לפגישה עם אובמה. עד עתה לא היה כמעט שום מקרה שבו ראש ממשלה ישראלי כלשהו לא נפגש עם נשיא ארה"ב בעת ביקור בוושינגטון.

לפי פרשנות באתר "פוליטיקו", בהזמנת נתניהו לוושינגטון יוזם ביינר עימות חזיתי בין הממשל לבין שני בתי הקונגרס, שנתונים בשליטת הרפובליקנים.

"אולי שמתם לב לכך, שהנשיא הזהיר אותנו ביום ו' לא לקדם את הסנקציות על איראן", אמר ביינר היום (ד'), בפגישה עם מחוקקים רפובליקניים. "המסר המדויק של (של אובמה) היה 'ניצרו את האש'. הוא מצפה שנשב בחיבוק ידיים ולא נעשה דבר בשעה שהוא סוגר עסקה גרועה עם איראן. תגובתי, בשתי מילים: לעזאזל, לא. אנו לא נסכים לכך".

"אני מבקש (מנתניהו) באופן ספציפי לנאום לפני מליאות שני בתי הקונגרס על האיומים שנשקפים מאיראן ומהאיסלם הרדיקלי", אמר ביינר. "ארה"ב וישראל ניצבו מאז ומתמיד יחדיו למען אידיאלים משותפים ומטרות משותפות, ועתה אנו חייבים שוב להתעלות ולהתמודד עם אתגר חדש. הבה נשלח מסר ברור לבית הלבן, ולעולם, על מחויבותנו לישראל ולבעלות הברית (האחרות) שלנו".

הקונגרס מוסיף לבחון הטלת סנקציות נוספות על איראן בעיצומו של המו"מ עם טהראן, וגם דמוקרטים רבים,לא רק רפבוליקנים, תומכים במהלך כזה. בכל אופן, בנאום על מצב האומה, אמש, הכריז אובמה, כפי שעשה בעבר, כי יטיל וטו על כל הצעת חוק שתקרא להטלת עיצומים חדשים על איראן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.