בדיקת חשבונות מוגבלים

היזהרו מצ'קים חוזרים באמצעות איתור ובדיקת חשבונות מוגבלים

המחאה זה תשלום לכל דבר ועניין, ממש כמו אשראי ומזומן, ולכן יש להיזהר מן צ'קים חוזרים. אבל ישנו קושי לדעת האם יש לצ'ק כיסוי או האם חשבונו של נותן הצ'ק מוגבל לפירעון. זו הסיבה הרבה אנשים מסרבים לקבל צ'קים כאמצעי תשלום בחנויות שלהם. יש לציין כי צ'קים אלו למעשה ניתנים באמצעות הבנק, לכן הבנק מוודא לפני שהוא מנפיק ללקוחות שלו את פנקסי הצ'קים כי הלקוחות יכולים לעמוד בהתחייבויות שלהם ולכסות את הצ'קים שניתנים על ידם. לבנקים אסור לספק ללקוחות שלהם צ'קים במידה ויש אי עמידה בפירעון החשבון של בעלי הצ'קים.

על מנת להגן על בעלי עסקים מבעיית חוסר כיסוי של המחאות, בנק ישראל פיתח כלי של בדיקת חשבונות מוגבלים, בעת קבלת ההמחאה, ניתן לעשות זאת ללא מאמץ מיוחד ובקלות דרך אתר האינטרנט, על ידי הקלדת תעודת הזהות של בעל ההמחאה, כולל מספר הבנק, חשבון ואף קוד הבנק. חשבון הבנק זהו חשבון שבעל העסק אינו רשאי למשוך ממנו כספים, והבנק לא יכבד את העסקה אשר בוצעה. אדם שחשבונו מוגבל אינו רשאי למשך שנה לפתח חשבון המחאות נוסף או להיות מיופה כוח. מכיוון ולפי החוק החדש אף אדם במדינת ישראל אינו רשאי שתהיה לו חריגה בחשבון הבנק שלו, הבנק אינו מכבד צ'קים אשר החשבון שלו במינוס. הווה אומר, החשבון מוגבל למשיכת המחאות נוספות.

בדיקת הגבלת חשבון בנק

איתור חשבון מוגבל בודק גם את חומרת ההגבלה המוטלת כדלקמן –

  • חשבון מוגבל – זהו מצב אשר בו חוזרים במשך שנה אחת עשרה צ'קים חוזרים ואף יותר. הגבלת החשבון תחול מרגע הכרזתה למשך שנה שלמה, ובמהלכה לא ניתן יהיה למשוך המחאות מהחשבון המוגבל או לחילופין לפתוח חשבון בנק חדש.
  • חשבון מוגבל חמור – אלו הם מצבים בהם נוספו עוד חשבונות בנק מוגבלים, או במקרים בהם שוב הוגבל חשבון הבנק טרם עברו שלוש שנים ממועד סיום ההגבלה הראשונה. כעת ההגבלה תחול למעשה למשך שנתיים רצופות ותכלול כל חשבון של המוגבל, לרבות חשבונות של המוגבל משמש כמיופה כוח. כמו כן, יוגבלו חשבונות של שותפים של המוגבל.
  • חשבון מוגבל מיוחד – אלו הם מצבים בהם ההגבלה על החשבון הוטלה באמצעות בית דין רבני או באמצעות ההוצאה לפועל, למשל – בעבור פשיטת רגל. משך ההגבלה נקבע על ידי הרשות שהטילה אותה ויכולה להגיע עד ל- חמש שנים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.