בדרך להיסטוריה חסידית • פיוס החצרות בחתונה המלכותית

בדרך לפיוס: מאמצי השלום בין חסידויות 'בעלזא' ו'מחנובקא' צפויים להגיע הערב לשיא בהגעתו המסתמנת של האדמו"ר מ'מחנובקא' לחתונת נכד האדמו"ר מ'בעלזא' בירושלים • "הפגישות בין הצדדים הסתיימו ברוח טובה אך לא הגיעו להסכמות סופיות" • נתניהו התקשר לברך לרגל השמחה

אלפים חוגגים החל משעות הצהריים את שמחת נישואי נכד האדמו"ר מבעלזא – אך החתונה שמהווה שמחה לאלפי החסידים בארץ ובעולם עתידה להוות פריצת דרך בסכסוך ההיסטורי בין חצרות 'בעלזא' ל'מחנובקא' בהשתתפותו המסתמנת של האדמו"ר ממחנובקא בחתונה הערב.

נהרות דם רע חלפו במרוצת השנים בין שתי החסידויות. שורש הסכסוך החל בשנות השמונים, אז פורשי חסידי בעלזא שלא קיבלו את מרותו של האדמו"ר מבעלזא הנוכחי חברו לאדמו"ר ממחנובקא שלצד היותו ממשיך דרכו של האדמו"ר ממחנובקא הקודם הוא אף נינו של האדמו"ר השלישי של חסידות בעלזא.

במהלך שבוע שעבר הגיע הרה"צ ר' אהרן מרדכי רוקח בן האדמו"ר מבעלזא להזמין את האדמו"ר ממחנובקא לשמחת נישואי בנו. השבוע אף נערכה פגישה בבית הנגיד אליש אנגלנדר לשם הגיע ראש רשת הכוללים של בעלזא הרב פנחס פרידמן. הפגישה הסתיימה ברוח טובה אך הצדדים לא הגיעו להסכמות בנוגע לניסוחים.

הבוקר נערכה פגישה בין הרב ראובן ברייש מבעלזא לאדמו"ר ממחנובקא – יודעי ד'בר סיפרו ל'קוקר' כי כל הפגישות שנערכו עד כה היו ברוח טובה אך לא הגיעו להסכמות סופיות בנוגע לשמה של חסידות 'מחנובקא' כיצד היא תיקרא מהיום, אך ידעו לספר כי הצדדים הביעו את נכונותם להגעתו של האדמו"ר ממחנובקא לחתונה הערב.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הכל החל כאשר התמנה רבי יהושע רוקח לאדמו"ר ממחנובקא חברו חלק מפורשי בעלזא אליו אך עם זאת היחסים בין החסידויות היו תקינים והאדמו"ר השתתף באירועים בחסידות בעלזא.

לאחר תקופה החלה החסידות לכנות את שמה "בעלזא מחנובקא", מה שיצר מתח בין החסידויות ואף גלש מספר פעמים להשמצות הדדיות ואף לאלימות. שיאן של ההתנגשויות האלימות היה לפני 20 שנה, כאשר חסידי מחנובקא קיימו טקס "הכנסת ספר תורה" לבית מדרשם בירושלים. במהלך האירוע הותקף האדמו"ר ממחנובקא בידי חסידי בעלזא ונגרם נזק לרכבו ולבית מדרש.

אלפים כבר נמצאים בשעה זו בקריית בעלזא בירושלים, בחסידות מבקשים מכלל הציבור לשמוע להוראות הסדרנים במקום ולהיכנס לאולמות השמחה לפי הסדר המיוחד שנקבע, בכדי שיוכלו להתארגן ולמנוע דוחס ודוחק מיותר, ולכבד את המבוגרים שיוכלו להגיע למקומותיהם ברוגע ובנחת, בתקווה שכל אחד יצליח לחזות מקרוב במעמד המרגש.

בשעה 21:00 צפויה השמחה להרקיע שחקים, עם כניסתו של כ”ק אדמו”ר מבעלזא שליט”א, שכמובן בכניסתו השמחה תגיע לשיא בשירה אדירה ובריקודים סוחפים, את שולחן המזרח צפויים לפאר עשרות אדמו”רים רבנים וראשי ישיבות מכל העדות והחוגים בימים האחרונים יצא הרה”צ רבי אהרן מרדכי שליט”א וכן משלחת נכבדה מרבני בעלזא להזמין את המכובדים לשמחה.

לאחר ברכת המזון בסביבות חצות ליל יברכו ‘ברכת המזון’ ומיד לאחר מכן יחל מעמד ה’מצוה טאנץ’, בחורי בעלזא יצאו מאהל השמחה ויעברו להיכל ‘א גרויסע שטוב’.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב לח"כ ישראל אייכלר הנמנה על חסידי בעלזא. נתניהו איחל לאייכלר ולאדמו"ר מבעלזא ולכלל החסידים 'מזל טוב' לרגל השמחה הגדולה הערב.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. נקווה שגם הציבור הליטאי יבין שבמחלוקת שני הצדדים מפסידים…..ולא יחכו עשרות שנים להגיע למסקנה זו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • האופן היחידי להביא שלום בציבור הליטאי הוא על ידי סילוקם של אלו אשר זה שנים רודפים את כל גדולי ישראל מכל המגזרים
   וזו גם הדרך היחידה לרומם את קרן כבוד התורה שהושפל על ידם זה שנים רבות

   יעל |
   הגב