בדרך להפסקת אש? בחמאס אופטימיים, בישראל לא מגיבים

ארה"ב מכינה מתווה נוסף לרגיעה ותגיש אותו למועצת הביטחון של האו"ם, בכיר חמאס מאשר: המגעים להפסקת אש – מתקדמים מתמיד

אחרי לילה שקט, הפלסטינים ירו הבוקר (ג') מטח לעבר המרכז והדרום. אזעקות הופעלו באזורים נרחבים בארץ, בהם גוש דן, השפלה, אשדוד, אשקלון ומועצות אזוריות בדרום. רקטה אחת פגעה בבית באשקלון, ככל הנראה באזור בו בתים צמודי קרקע. 21 בני אדם נפצעו באורח קל מרסיסי זכוכית, בהם גם 5 ילדים בני 5-8. הם פונו לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי בעיר. כמו כן, ישנם 18 נפגעי חרדה. צוותי כיבוי ניתקו את אספקת הגז במקום.

מהמשטרה נמסר כי בני המשפחה ששהו באותה העת בבית לא נפגעו. ההורים שמעו את האזעקה, יצאו מחדר השינה להעיר את הילדים ואז פגעה הרקטה בחדר השינה שלהם. הם לא הספיקו להגיע לממ"ד.

כמעט במקביל, מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה בשמי תל אביב. מיד לאחר מכן תקף צה"ל שלושה משגרים שמהם נורו ככל הנראה הרקטות למרכז מאזור שכונת שייח זאייד. מחצות תקף חיל האוויר לפחות 15 יעדי טרור ברצועת עזה, לאחר שאתמול שוגרו יותר מ-120 רקטות לעבר ישראל.

מדובר צה"ל נמסר כי בין היעדים שהותקפו הלילה ישנם בניינים, דירות המשמשות את ארגוני הטרור לתכנון פעילות טרור ובאחד מהם אתר לייצור אמצעי לחימה. בנוסף, צה"ל תקף מתחמים בשני בתי ספר במרכז הרצועה ובצפונה, אשר שימשו מוקד לפעילות טרור ובוצע מהם ירי תלול-מסלול לעבר שטח מדינת ישראל.

עוד נמסר, כי במהלך השבוע האחרון בוצע ירי חוזר ונשנה לעבר עוטף עזה מתוך בית הספר היסודי לבנים, "עלי בן אבי טלב", הממוקם בפאתי זייתון. מבית הספר בוצע השיגור ממנו נהרג הילד דניאל טרגרמן בן ה-4 מקיבוץ נחל עוז . כמו כן, במהלך המבצע בוצעו שיגורים נוספים ממרחב הסמוך לבית הספר לעבר מרחב אשדוד.

בדרך להפסקת אש?

בתוך כך, בעוד המערכה הצבאית נמשכת, המגעים להפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נמשכים: אמש נמשכו הדיונים בנושא עד לשעות הלילה, כאשר מצרים מעבירה מסרים בין הצדדים ובמקביל גם ארה"ב חוזרת להיות מעורבת, אולם עד כה לא הושגה הסכמה סופית. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר סמוך לחצות כי המגעים הפעם מתקדמים יותר מאשר בסבבים קודמים.

כפי הנראה, בחמאס הסכימו ליוזמה המצרית וממתינים כעת לתשובה ישראלית. היוזמה כוללת הפסקת אש מיידית בתמורה לפתיחת מעברים בשלב הראשון והרחבת אזור הדיג ברצועה לאחר מכן. בהמשך ידונו הנושאים עליהם יש מחלוקת בין ישראל לחמאס: הדרישה הישראלית לפירוז הרצועה מצד אחד ודרישת חמאס לנמל ימי, שדה תעופה וסוגיית שחרור אסירי חמאס.

בתוך כך, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ארה"ב עובדת על מתווה חדש להפסקת אש אותו תגיד למועצת הביטחון של האו"ם. גורם ישראלי צוטט בכתבה כאומר שישראל כבר ראתה את טיוטת המסמך שמכינים האמריקאים. בישראל לא רואים סתירה בין היוזמה האמריקאית לזו המצרית, אלא "מהלך משלים".

הרשות הפלסטינית מעורבת עמוקות בגיבוש ההצעה המצרית, ואילו ארגון הג'יהאד האיסלאמי, כנראה בהוראת איראן, החליט לקבל את היוזמה כבר אתמול בבוקר. בישראל מדגישים הבוקר כי בצד הפלסטיני, "מחכים לתשובה מחאלד משעל", אך האחרון אינו ממהר לקבל החלטה. בישראל סבורים כי ההנהגה ברצועת עזה, לעומת זאת, "בשלה" להפסקת אש ארוכת טווח, במיוחד לאחר חיסולי הבכירים מאז קריסת הפסקת האש בשבוע שעבר.

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר אמש כי הדיונים בסבב הנוכחי הגיעו לשלב המתקדם ביותר – בהשוואה לסבבים קודמים. בראיון ל"אל-ג'זירה" הוסיף כי בראש סדר העדיפויות של חמאס – הגעה להסכם. בהתבטאות בלתי-שגרתית, שאינה מתיישבת עם ההצהרות הלוחמניות והתובעניות של חמאס בעבר, הצהיר אבו זוהרי: "איננו מודאגים מדחיית סוגית האסירים, שדה התעופה והנמל הימי".

סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד א-נחאלה אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי המשלחת הפלסטינית רואה באור חיובי את ההצעה המצרית, המתבססת – לדבריו – על מה שהוחלט במו"מ, בכל הנוגע לפתיחת המעברים, שיקום עזה והפסקת הירי. נחאלה הוסיף כי קהיר, לאחר מגעים מתמשכים, הגישה לפלסטינים ולישראלים הצעה הכוללת הפסקת אש מיידית, שיבה למו"מ בנוגע לסעיפים התלויים ועומדים (במהלך החודש הקרוב) וביצוע הסעיפים עליהם הוסכם בעבר. "אנחנו מוכנים לקבל את הפסקת האש, אך אנו מחכים לתגובה הישראלית להצעה המצרית".

גורמים רשמיים בארה"ב ודיפלומטים ממדינות אחרות החברות באו"ם אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי וושינגטון הציגה את עקרונות הטיוטה המדוברת למספר מצומצם של מדינות כדי לגבש ממנה החלטה של מועצת הביטחון.
"ארה"ב החליטה שעליה להעמיד טיוטה משלה", אמר דיפלומט המעורה בסוגיה. "ההצעה הזו היא שונה למדי מהשתיים האחרות (של ירדן ושל אירופה). עכשיו הצדדים עובדים כדי לגבש את הטיוטות להצעה אחת המקובלת על כל הצדדים".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יש להוריד את החמאס על הברכיים. לא רק שיסכימו להפסקת האש, אלא שיתחננו ממש להפסקה ולהיענות לכך אך ורק אחרי שהם עצמם יפסיקו לירות במשך 24 שעות.

    דוד |
    הגב