בדרך לממשלת אחדות? ב'מחנה הציוני' מכחישים, ב'ליכוד' כבר בטוחים.

ממשלת אחדות? ב'מחנה הציוני' מכחישים, ב'מרצ' וב'ליכוד' כבר בטוחים. האם הרצוג יצטרף לממשלה? חברי כנסת מהליכוד אומרים שכן, כך גם זהבה גלאון יו"ר מרצ בטוחה בכך,

 

ההסכם הגרוע שנחתם בווינה הביא לאחדות דעים (כמעט) בין הקואליציה לאופוזיציה, האם הרצוג יצטרף לממשלה? חברי כנסת מהליכוד אומרים שכן, כך גם זהבה גלאון יו"ר מרצ בטוחה בכך, וזאת לאחר פגישה אמש בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה ונאום די דומה שלהם היום במליאת הכנסת, לעומת זאת במחנה הציוני טוענים כי זה 'קישקוש מוחלט'.

 

בעקבות הסכם הגרעין שנחתם אתמול בין אירן למעצמות בוינה, נפגש ראש הממשלה עם יו"ר האופוזיציה בלשכת ראה"מ, שם עידכן נתניהו את הרצוג בסקירות שניתנו לו בישיבת הקבינט בנוגע להשלכות הביטחוניות של הסכם הגרעין עם איראן -הסכם שהקבינט דחה והצהיר כי ישראל אינה מחויבת אליו, הרצוג אמר בפגישה שההסכם הוא הסכם רע לישראל, הרצוג חזר והדגיש כי הוא מתגייס לעשות הכל למען ביטחון מדינת ישראל.

אמש, לאחר הפגישה, כתב הרצוג בעמוד הטוויטר שלו: "שוחחתי עם נתניהו, הבהרתי שכאופוזיציה נתגייס בכוח לטובת ביטחון ישראל, בקרוב אצא לארצות הברית לפעול לקידום חבילת צעדים ביטחונית שתתאים למצב החדש".

היום (רביעי) בבוקר, התראיינה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, לדבריה: "אני יודעת בוודאות שהמחנה הציוני בדרך להיכנס לממשלה והסכם הגרעין הוא  להיתלות בו", בהמשך דבריה הסתייגה מעט גלאון ואמרה כי איננה יודעת האם הרצוג ייסע לוושינגטון בתור שר החוץ בממשלת נתניהו.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

במפלגת המחנה הציוני דחו את הדברים והכחישו בהכחשה גורפת, "זה קישקוש מוחלט" אמרו.

היום במליאה בדיון לציון יום ז'בוטינסקי נשאו הרצוג ונתניהו נאומים שמשתמע מהן שהם אינם שוללים ממשלת אחדות,

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו:"אלמלא המאמצים שהובילה ישראל, לאיראן כבר מזמן הייתה היכולת להתחמש בפצצות גרעין". ראש הממשלה אף הוסיף ואמר כי: "הצבנו לאיראן קו אדום בנושא העשרת האורניום שעד היום היא לא חצתה, ההסכם שנחתם בוינה איננו סוף פסוק. נמשיך להיאבק".

בנוגע להסכם עצמו אמר נתניהו כי: "כשאנחנו בוחנים ההסכם הזה שרע מכל הבחינות, כשאנחנו קוראים את ההסכם התמונה הופכת להיות יותר עגומה ואנחנו מגלים בו דברים אבסורדים. למשל, ההסכם נותן לאירן 24 יום לפני שיהיה בכלל פיקוח, זה כמו לתת לארגון פשע שמייצר סמים, התראה של 24 שעות לפני שמבצעים בדיקה." נתניהו הוסיף לתקוף את ההסכם ואמר כי:

"המנגנון להחזרת הסנקציות הוא כל כך נפתולי ומסובך שצריך דוקטורט כדי להבין אותו. יש סעיף שיוצר תמריץ ענק להשקיע באירן כי הוא קובע ששום החזרת סנקציות לא תחול על הסכמים שחלו עד החזרת הסנקציות. סעיף נוסף הוא רשימת האנשים שהסנקציות הוסרו מהן, אחד מהם הוא קאסם סולימאני ראש מערך הטרור העולמי של איראן. זה אבסורד, גם טרור וגם גרעין."

F150525YS47

בסיום דבריו אמר ראש הממשלה:"מי שאמר על ההסכם הזה את האמת הוא נשיא אירן, שאמר שאיראן השיגה את כל מטרותיה. אנחנו לא מחוייבים להסכם זה ונוסיף להתנגד לו. בנושאים קיומיים אין קואליציה ואופוזיציה צריך חזית אחידה כדי להבטיח את קיומנו."אחרי ראש הממשלה נאם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג שאמר: "סוגיית הביטחון הלאומי שלנו לצערי עדיין במוקד חיינו וההסכם שנחתם בוינה אתמול בין המעצמות לאיראן מחדד זאת ביתר שאת, כאז כן עתה אסור לטעות בכוונות של כוחות רשע וטרור לפעול נגד עצם קיומנו, אזרחנו וערינו.

 

בהמשך דבריו אמר הרצוג: "כבר אמרתי שכאשר זה מגיע לביטחון ישראל אני והמחנה העומד מאחוריי נתייצב למען ביטחון מדינת ישראל בכל כוחנו, על כן למרות המחלוקות והחשבונות שעוד יש לעשות על התנהלותו והחלטותיו של ראש הממשלה שומה עלינו להתמודד עם תוצאותיו של ההסכם כאתגר לאומי וביטחוני,  אפשר לעשות זאת גם מהאופוזיציה."

 

חברי כנסת מהקואליציה אמרו היום כי הם מעריכים כי הממשלה תתרחב בסופו של דבר, אם כי חלקם סייגו את דבריהם ואמרו שהממשלה תתרחב רק אחרי אישור התקציב.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.