בהריון או לאחר לידה: הלכות צום יום הכיפורים לנשים

הלכות חשובות הנוגעות לצום יום הכיפורים בנשים לפני ואחרי לידה

בערב יום הכיפורים עולות שאלות הלכתיות רבות לגבי חובת הצום במצבים רפואיים שונים ובפרט בנשים בהריון או יולדות.

הרב צבי פורת, רב ויועץ הלכתי המרכז הרפואי שיבא, מבהיר את ההלכות השונות:

1. אשה לפני לידה: בהריון רגיל ותקין, על האישה לצום ביום הכיפורים. הרופאים מסבירים כי מבחינה מדעית- צום של יום אחד לאישה הרה- הרי הוא כמו שלושה ימי צום לאדם בריא במצב רגיל.

2. אשה עם רעלת הריון, או עם סכרת הריון, או הריון בסיכון גבוה מכל סיבה שהיא, או עם היסטוריה רפואית מורכבת צריכה להיוועץ ברופא וברב.

3. אישה לפני לידה החשה ברע במהלך הצום עד כדי שחוששת להתעלף או שתיגרם לה סכנה מן הצום- אינה צריכה לצום.

4. אישה לאחר לידה ועד שלושה ימים לאחר הלידה נחשבת מבחינה הלכתית כ"חולה שיש בה סכנה" ובימים אלו, לפי ההלכה המקובלת, היא פטורה מן הצום. יש המחמירים שעליה לאכול רק כשיעורין. אך זאת בתנאי שהיא מקפידה לשתות כל 9 דקות פחות מכשיעור (על מנת שלא תגיע למצב של מחסור בנוזלים). הרבה פעמים אישה שתנהג כך לא תוכל לישון מספיק ותופרע מנוחתה בשל השיעורים. במצב בו המנוחה נדרשת ליולדת אסור להחמיר ולשתות לשיעורין.

5. יולדת בתוך שבעה ימים מהלידה- נחשבת כ"חולה שיש בה סכנה" לענין הצום במקרים בהם היא מרגישה שהצום יכול לגרום לה להסתכן.

6. אשה מיניקה (שלא בימים הראשונים לאחר הלידה) המקפידה להמשיך ולהניק גם במהלך הצום כרגיל– אין חשש שתאבד את יכולתה להמשיך ולהניק לאחר יום הכיפורים. יש להיעזר בחלב שאוב או בפורמולות מזון לתינוקות בסוף הצום בכדי שההנקה לא תיפסק בגינו.

אין לסמוך על הנכתב הלכה למעשה בלא להיוועץ ברב.

המרכז הרפואי שיבא מעמיד לרשות הציבור מוקד טלפוני בו ניתן לשאול שאלות הלכתיות הנוגעות לכל תחומי רפואה והלכה שמספרו: 03-5307819.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.