בהרי הקרפטים: נחשפה המערה שהתבודד בה מרן הבעש"ט קודם התגלותו

התרגשות בעולם החסידות: נחשפה המערה שהתבודד בה מרן הבעש"ט הק' קודם התגלותו

בהתרגשות מיוחדת התקבלה בעולם החסידות הבשורה החשובה, שבסייעתא דשמיא נתגלה המערה שהתבודד בה מרן הבעש"ט הק' בשנים שקודם התגלותו, על הר הסמוך לעיר קיטוב שבאוקראינה.

כפי הידוע מספרי תולדות החסידות, בתקופה שגר הבעש"ט בסביבת עיר קיטוב מקום מושב גיסו הרה"ק רבי גרשון מקיטוב, נהג להתבודד על ההרים שסביב קיטוב, ובראש הר אחד היה לו מערה ששם למד תורה בקדושה וטהרה. מקום המערה נשאר ידוע ומפורסם, כנראה בספרי קורות החסידות שנכתבו קודם השואה, שמציינים שעוד יכולים לראות המערה. וידוע הניגון שהושר בפי החסידים בגלילות קיטוב: "צווישן קאסוב און קיטוב איז א מערה'לע פארהאנען…" – שבין קאסוב לקיטוב יש מערה ששם הלך הבעל שם הקדוש לייחד יחודים.

חברי חברת "הגן הנאה" מחצרות בית וויזניץ, החוקרים את כל האזור הזה של ערש החסידות שבהרי הקרפטים, התחילו לפני כשנתיים לחפש אחר מקום המערה, על פי סימנים הנמצאים במקורות שונות. אבל גם לאחר חיפושים מייגעים, לא הצליחו למצוא שום מערה על ההרים הגדולים שסביב קיטוב, חוץ ממערה אחת גדולה המפורסמת כמקום דירת השודד דובוש – גיבורם של בני השבט המקומי הנקראים 'הוצולים'.

במהלך מסע מחקר שערכו בתחילת הקיץ האחרון, שוחחו עם 'הוצולים' תושבי עיר קיטוב, ולמרבה התדהמה הם סיפרו מסיח לפי תומם, שעדיין מקובל אצלם מאבותיהם סיפורים שונים מהיהודי הקדוש ה"בעל שם טוב", שנהג לטבול במקוה שבנחל ויז'נקה, ולהתבודד במערה שבהר סוקילסקי הסמוך לקיטוב. הם הוסיפו לספר, שידוע לחלקם מקום המערה בראש ההר, אבל קשה מאוד להגיע אליה, כי צריכים לילך שעה ארוכה בין סבכי העצים במעלה ההר.

הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת "אהלי צדיקים", המתעסק בהנצחת ושימור מקומות הקדושים של הצדיקים הקדמונים, ביניהם כל האתרים באוקראינה שהתקדשו בעבודתו הקדושה של מרן הבעש"ט הק', נכנס גם כאן בעובי הקורה, עד שהצליח לסדר עם הוצולי מקיטוב שידע המקום המדויק, שיביא טרקטור ויסלול שביל מיוחד עד המערה. בשבוע זו נסע הרב גבאי בעצמו עם ג'יפ בשביל החדש, וזכה להגיע אל מערת הבעש"ט.

המערה נמצאת קרובה אל פסגת ההר הסמוך לקיטוב, בגובה של שמונה מאות מטר מעל פני הים, בתוך אבן סלע גדול מאוד, והכניסה אליה הוא דרך "נקרת צור" – מקום צר בצדי הסלע, כמתואר במקורות. על הסלעים שאצל המערה נמצאו חקיקות שונות, שכנראה נחקקו ע"י מקומיים שחקקו את שמותיהם לסגולה.

קודם השואה היה ידוע גם מקום מערה נוספת בראש הר הסמוך לעיר באקוי, שהתבודד בה הבעש"ט בתקופה מסוימת, וכשהרה"ק מראפשיץ זי"ע עבר שם פעם, התאמץ לעלות אל המערה עם מנין אנשים להתפלל שם במקום המקודש. בס"ד נתחדש עכשיו האפשרות לעלות להתפלל במקום קדוש כזו, במערה שהתבודד בה הבעש"ט הק' במשך שבע שנים, שם טיהר עצמו בסילודין בעבודת הבורא, עד שיצא מן ההר אל העם והאיר את העולם בדרך החסידות שהשיג בין כותלי המערה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.