אנטישמיות מרימה ראש: בובה של היטלר מצדיע במועל יד במרכז ברלין

בובת ראווה המציגה את דמותו של אדולף היטלר, הוצבה בחנות אופנה במרכז בברלין.

  הצבת הבובה במקום כה מרכזי, הביא לתגובות נזעמות בקרב ישראלים ויהודים בבירת גרמניה.

ינאי וייס, ישראלי המתגורר בברלין, נתקל בפסל שנראה כדמותו של רונלד מקדולנד, מראשי ענקית המזון מקדונלדס, כשהוא מוצג כהיטלר ומצדיע במועל יד. וייס  נותר המום והחליט לפעול.

ויס פנה אל נציגי החנות ששמה "who killed bambi" והביע זעזוע על הצבת הבובה של הצורר הנאצי בברלין, אלו אמרו לו כי  כי הוא "לא מעריך את האמנות שבמייצג" ..

וייס פנה לגורמים פוליטים שיפעלו בנידון הוא כתב מכתב בו נכתב "מפתיע אותי שאני צריך להסביר את פועלו של היטלר והמשטר הנאצי לשכניי הברלינאים, מאחר והדמות אינה עולה בקנה אחד עם ערכי העיר בזמן זה – הסובלנות, הפתיחות והחירות", כתב הישראלי המודאג למנהלי הרשת.

התגובה של הרשת  הפתיעה את ויס. "לפעמים צריך הצהרה מעוררת מחלוקת כדי להעביר מסר בעל משמעות", נכתב. "אנחנו לא משתמשים בהיטלר כגימיק פרסומי אלא כדי למחות נגד התאגידים האמריקנים שמנסים לכבוש את העולם בדרך הבליץ-קריג (כינוי למתקפת הבזק הנאצית).

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אומר ינאי כי הצבת הפסל בחנות לא נובעת לדעתו משנאה, אלא מבורות. "גם אם הם לא מסכימים איתי, הדבר ההגיוני עבורם הוא להוריד את הבובה", הוא מסביר. "אני לא חושב שמדובר באנטישמיות, אלא מחוסר רגישות וקצת טמטום".

לדבריו, במהלך שהותו בגרמניה לא נתקל מעולם בשנאת יהודים, לכן הדבר צרם לו מאוד. "ברלין היא עיר פתוחה וחופשית, אני מקווה שבסופו של דבר השכל הישר ינצח והם יחליטו להסיר את הבובה", אמר.

ברשת האופנה הגרמנית הביעו צער על פגיעה ברגשותיהם של לקוחות החברה, אך הדגישו שמדובר בפריט אומנות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.